Na Žilinskej ulici pribudne “zelená” zastávka s pobytovou plochou

Príprava projektu
Povoľovacie procesy
Realizácia
Ukončené

Obnovíme priestor zastávky a obnovia priľahlú zeleň za zastávkou MHD Žilinská. V celom priestore tak pribudne množstvo zelene, vďaka čomu vznikne príjemný priestor nielen pre ľudí čakajúcich na spoj, ale vhodný aj na kratšie posedenie.

Text sme aktualizovali 16. novembra 2021.

Priestor zastávky MHD a zelená plocha za touto zastávkou dostane novú podobu. S pomocou zelene a nového mobiliáru sa vytvorí viacúčelová centrálna plocha s charakterom malého mestského parkového námestia pre krátkodobý oddych.  

Zastávka sa nachádza na dopravne dôležitom bode pre pešiu aj hromadnú prepravu. Je významným tranzitným bodom pre ľudí bývajúcich v okolí alebo navštevujúcich obľúbené neďaleké trhovisko. V jej blízkosti sa nachádzajú významné inštitúcie ako Slovenský rozhlas, Úrad vlády či Slovenská technická univerzita. Využívajú ju tiež domáci aj turisti smerujúci z Hlavnej stanice do centra mesta. 

Priestor zastávky MHD a zelená plocha za touto zastávkou dostane novú podobu. S pomocou zelene a nového mobiliáru sa vytvorí viacúčelová centrálna plocha s charakterom malého mestského parkového námestia pre krátkodobý oddych.  

Tento projekt je súčasťou Programu obnovy verejných priestorov Bratislavy – Živé miesta. Je to historicky prvý rámec na systematickú zmenu verejného priestoru hlavného mesta na viacerých úrovniach. Program je realizovaný v spolupráci s hlavným mestom a mestskými časťami. Projekt vzniká aj vďaka spolupráci s ČSOB Nadáciou.

Plán revitalizácie na Žilinskej

Ako vznikol projekt na Žilinskej ulici? 

  • Projekt na Žilinskej ulici má spríjemniť čakanie cestujúcich na zastávke MHD a revitalizovať verejný priestor za zastávkou. Vytvára malú tranzitnú parkovú plochu s funkčnými väzbami na okolie. 
  •  V minulosti boli na tomto území stromy, ktoré boli v zlom zdravotnom stave a zasahovali do ochranného pásma električky. Vzhľadom na toto ochranné pásmo, nie je možné vysadiť stromy v dotyku parku so zastávkou MHD.  

Ako sa mení zeleň v priestore v projekte vytvorenie parčíka na Žilinskej ulici? 

  • Vysúťažení architekti navrhli osadiť do priestoru vedľa zastávky MHD oceľovú pergolu z lankového systému, ktorá bude porastená vistériou a poskytovať tieň. Vytvorí sa tak “zelenú pasáž” ponad nástupným priestorom zastávky, prostredníctvom korún stromov a podsvietenej konštrukcie pergoly porastenej popínavými rastlinami bude priestor aj vo večerných hodinách bezpečnejší. 
  • Revitalizácia priestoru prináša novo navrhnuté výsadbové záhonové plochy, vodopriepustné povrchy a novú konštrukciu pre popínavé rastliny. Slnečné a polotienisté polohy oživia kvitnúce trávne spoločenstvá a kosený trávnik.  
  • V parku budú vysadené 4 stromy s polomerom koruny 1,5 m, všetky existujúce stromy zostanú v parčíku a budú odborne ošetrené, pribudne 226 m2 novej trvalkovo – kríkovej výsadby. Tieň pri zastávke bude vytvárať plocha pergoly obrastená vistériou na ploche 192 m2. Pribudne nový mobiliár. Po stretnutí s občanmi sme sa dohodli, že terajšie kríky a ruže budú v priestore presadené na inú vhodnejšiu polohu v rámci parku.  
  • Existujúca trávnatá plocha v priestore prejde komplexnou revitalizáciou a obnovených bude vyše 800 metrov štvorcových trávnatej plochy.  

Čo sú nové výhody priestoru na Žilinskej ulici? 

  • Nová zeleň 
  • Pobytová funkcia v tieni 
  • Nové osvetlenie a bezpečnosť 
  • Doplnenie mobiliáru 
  NAHRÁDZAME / PRIBUDNE ODSTRAŇUJEME  
Stromy   4 s polomerom koruny 1,5m 
Kríky a živé ploty   33,5m(nový živý plot od cesty Žilinská) a celkovo pribudne 97 kusov krov 47m2 sa presadí v rámci parku na iné miesto 
Trvalkové výsadby  226m2 trvalkovo – kríkovej výsadby, celkovo 1099 kusov trvaliek Existujúca výsadba sa presadí v rámci parku na iné miesto 
Trávniky  864m2 obnovených trávnikov a výsev lúčnych zmesí 182,8 m2 bude nahradená mlatom 
Vybúranie spevnených plôch a ich náhrada na zeleň Smerom od cesty nahradia spevnené plochy vodopriepustné povrchy so novými živými plotmi  31 m2 
Popínavá zeleň (to jest tiež plocha) Cca 192m2 novej plochy zelene na konštrukcii spolu 44 kusov rastlín  

Mohlo by vás tiež zaujímať

V mestských lesoch na Peknej ceste otvárame hájovňu. Fungovať bude ako pavilón s grilom a ohniskami aj zázemie pre cyklistov 

4. 7. 2023

Pôvodná hájovňa z prelomu 19. a 20. storočia začne opäť slúžiť ľuďom, ktorí prichádzajú do lesa za oddychom. Mesto so svojimi organizáciami sa budove ...

Najväčšia fontána na Slovensku je funkčná. Na Námestie slobody sa po 16 rokoch vrátila voda

24. 6. 2023

Rekonštrukcia Námestia slobody patrí medzi najväčšie obnovy verejného priestoru v Bratislave. ...

Ľudia si budú môcť posedieť pri vodnom koryte, ktoré roky zakrývali betónové panely. Architekti navrhli, ako prinavrátia život na Vrančovičovu v Lamači

2. 12. 2022

Na Vrančovičovu ulicu v historickom centre Lamača chce mesto a mestská časť prinavrátiť živý verejný priestor. ...