Oddelenie zelenej infraštruktúry
Kvalita života v Bratislave je významne previazaná so schopnosťou prírodných, poloprírodných a človekom vytvorených ekosystémov poskytovať určité úžitky alebo benefity.
Je nimi napríklad ochladzovanie vzduchu počas letných horúčav, ochrana pred záplavami pri výdatných dažďoch, filtrovanie nečistôt z ovzdušia, tvorba pitnej vody, podpora biodiverzity, a vytváranie príjemného priestoru na regeneráciu, oddych a ďalšie. Jedným z hlavných “nositeľov” týchto benefitov v mestskom prostredí je zeleno-modrá infraštruktúra.
Zeleno-modrá infraštruktúra (ZMI) funguje najlepšie keď sú jej časti vhodne prepojené. V urbanizovanom prostredí je dôležitým nástrojom pri zvyšovaní odolnosti voči prejavom klimatickej zmeny, skvalitňovaní verejného priestoru a rozvíjania mesta udržateľným spôsobom.
Úlohou oddelenia je:
- Koncepcia a hierarchizácia zeleno-modrej infraštruktúry mesta pre potreby územného plánovania.
- Tvorba špecializovaných metodík v oblasti regulatívov pre zeleno-modrú infraštruktúru, hodnotenia ekosystémových služieb a zvyšovania odolnosti mesta na zmenu klímy, využiteľných pre potreby územného a strategického plánovania.
- Aplikovanie týchto metodík napr. pri tvorbe štúdií, generelov, zmien a doplnkov územného plánu, pri projektoch realizovaných inými sekciami MIB a mesta.
- Vizualizácia týchto poznatkov a výstupov atraktívnou formou aj pomocou mapových aplikácií
- Tvorba iných špecializovaných výstupov podľa požiadaviek.