Námestie Republiky

Príprava projektu
Povoľovacie procesy
Realizácia
Ukončené

Námestie Republiky je považované za lokálne centrum Petržalky, kde sa konajú rôzne spoločenské akcie pre deti či dospelých.

Námestie Republiky predstavuje jeden z najväčších verejných priestorov v mestskej časti Petržalka. V jeho susedstve sa nachádza Chorvátske rameno a neďaleko povedie aj nová električková trať prepájajúca centrum mesta s Janíkovým dvorom. Priestor sa využíva na občasné spoločenské podujatia, mladí ľudia tu navštevujú obľúbený skatepark. Napriek tomu nie je potenciál námestia naplno využitý.  

Zlepšenie pobytovej funkcie a krajší verejný priestor má priniesť obnova na základe urbanisticko-krajinársko-architektonickej súťaže, ktorú MIB aktuálne realizuje v spolupráci s hlavným mestom a mestskou časťou Bratislava – Petržalka. Od súťaže sa očakáva, že architekti nájdu spôsob, ako vytvoriť funkčný a atraktívny verejný priestor pre každodenný život, ako aj pre príležitostné kultúrne podujatia.

Súťaži predchádzal participačný proces s miestnymi obyvateľmi. Zadanie súťaže vypracoval MIB v spolupráci s mestskou časťou. Medzi kľúčovými požiadavkami je zveľadiť priestory námestia až po breh Chorvátskeho ramena. Cieľom bude vytvoriť čo najlepšie podmienky pre oddych a posedenie v tejto časti. Samozrejmosťou je maximálne rešpektovanie tvarovania brehu ramena a jeho súčasnej vegetácie.

Námestie Republiky v Petržalke
Riešené územie

Na námestí sa tiež plánuje doplniť chýbajúce osvetlenie a prechody pre chodcov cez Jiráskovú ulicu, čo zvýši celkovú bezpečnosť v území. Tiež pribudne menší objekt, kde sa bude nachádzať kaviareň, verejné toalety a technické zázemie. Momentálne organizovanie väčších podujatí naráža na limity, ako je problematické zásobovanie, chýbajúce šatne, ale aj technické prípojky na vodu či elektrinu. V návrhu sa pripúšťa aj reorganizácia a sprehľadnenie parkovísk pod podmienkou zachovania aktuálneho počtu parkovacích miest. Upraví sa aj okolie Pamätníka Májového povstania českého ľudu.

Vylepšenie čaká aj skatepark, ktorý sa celý rozoberie a dostane nové stavebné riešenie, ktoré bude lepšie pohlcovať hluk. Fanúšikovia tohto športu si prídu na svoje aj vďaka zaujímavejším prekážkam – novinkou má byť takzvaný skate bowl, čo je prekážka pripomínajúca bazén.

Návrh revitalizácie má reagovať aj na klimatický vývoj a v rámci verejného priestoru ponúknuť také riešenia, ktoré budú zmierňovať dopad klimatickej zmeny. Medzi požiadavkami je vysadiť novú zeleň či priniesť na námestie vodný prvok, napríklad vo forme hmlovej fontány. Prítomnosť vody v rôznych podobách, prepojenie s Chorvátskym ramenom a udržiavané zelené prostredie budú mať pozitívny vplyv na využívanie námestie, a taktiež podnietia športové, rekreačné či kultúrne aktivity.

Drevené plató s hmlovou fontánou

Skôr než dôjde k obnove Námestia Republiky na základe víťazného návrhu architektonickej súťaže, negatívne dôsledky veľkých spevnených plôch v území, ktoré v lete spôsobujú prehrievanie, pomáha riešiť hmlová fontána. Úlohou hmlovej fontány je poslúžiť na zvlhčenie priestoru a zlepšenie pobytovej funkcie námestia.

Objekt drevenej terasy s hmlovou fontánou je nastavený ako mobilný a dočasný, aby sa po skončení teplých mesiacov dal demontovať, a zároveň po obnove námestia mohol byť presunutý na iné miesto.

po inštalácii hmlovej fontány
námestie republiky, pred umiestnením fontány, betónová sahara
Pred
Po

Mohlo by vás tiež zaujímať

Kúpalisko Krasňany prejde veľkou zmenou k lepšiemu. Pribudnú nové bazény a celý areál sa zväčší o nevyužívaný pozemok

16. 3. 2022

Architekti ukázali, ako sa zmení letné kúpalisko Krasňany v mestskej časti Rača. Kúpalisko sa zväčší o takmer 3300 m2 novej plochy, zmodernizujú sa vš...

Námestie Republiky v Petržalke

Vyhlasujeme architektonickú súťaž na Námestie Republiky v Petržalke

7. 3. 2022

Metropolitný inštitút Bratislavy v spolupráci s hlavným mestom a mestskou časťou Bratislava – Petržalka vyhlasujú urbanisticko-krajinársko-architekton...

Objekt v Sade Janka Kráľa

Architekti prinavrátia budove bývalého nočného salóna dôstojnosť. Budúcu gastroprevádzku prepoja s parkom

4. 2. 2022

Zanedbaný objekt v Sade Janka Kráľa sa premení na gastroprevádzku, ktorá bude slúžiť všetkým návštevníkom parku. Metropolitný inštitút Bratislavy so s...