Sad Janka Kráľa
Plánovanej urbanisticko-krajinársko-architektonickej súťaži na revitalizáciu parku predchádzajú participatívny proces a čiastočné zásahy, ktoré zlepšujú jeho stav.

Sad Janka Kráľa, ktorý je najstarší verejný park v strednej Európe, čaká v najbližších rokoch revitalizácia. Aby očakávaná urbanisticko-krajinársko-architektonická súťaž priniesla kvalitné návrhy pre budúci obnovu parku, MIB aktuálne realizuje participatívny proces s verejnosťou, odborníkmi a ostatnými kľúčovými aktérmi.
Kým sa začne s komplexnejšou revitalizáciou, v Sade Janka Kráľa a na priľahlom Tyršovom nábreží prebiehajú čiastočné zásahy, ktoré zlepšujú aktuálny stav. V parku sa vymenil mobiliár, pribudli nové kvety a otvorili sa nové verejné toalety, ktoré tu dlhodobo chýbali. MIB a Hlavné mesto Bratislava zároveň pripravujú obnovu okolia pamätníka obetiam extrémizmu na Tyršovom nábreží, ktorý pripomína aj vraždu študenta Daniela Tupého. Okrem toho obnovou prejde objekt v Sade Janka Kráľa, ktorý sa preslávil ako nočný klub.
Mesto pracuje aj navytvorení oficiálneho parkoviska mimo oddychovej časti nábrežia so 155 parkovacími miestami pre autá a s 10 parkovacími miestami pre motorky, aby Tyršovo nábrežie a Sad Janka Kráľa boli aj naďalej prístupné návštevníkom, ktorí potrebujú použiť auto. Zároveň nechceme, aby tento významný mestský priestor slúžil ako neregulovaná odstavná plocha pre dlhodobé parkovanie.
Participatívny proces
V rámci participatívneho procesu sa doteraz uskutočnili 3 okrúhle stoly s odbornou verejnosťou, mapovanie a pozorovanie územia počas 3 dní v parku, tematická vychádzka s dôrazom na sledovanie inkluzivity priestoru pre ľudí s pohybovým či zrakovým obmedzením a 2 dni osobných rozhovorov s návštevníkmi parku.
Začiatkom roka 2022 sa uskutočnil aj zber názorov, skúseností a odporúčaní od širokej verejnosti – návštevníkov a návštevníčok Sadu J. Kráľa a Tyršovho nábrežia formou online dotazníka. Do prieskumu sa zapojilo celkovo 1165 respondentiek a respondentov.
Ciele participatívneho procesu:
- zmapovať užívateľské skupiny a kľúčových aktérov/ aktérky,
- skúmať potreby, názory, preferencie užívateľov/ užívateliek a kľúčových aktérov/aktériek,
- zistiť vnímané hodnoty, ale aj problematické aspekty riešeného územia,
- definovať kľúčové tézy relevantné pre revitalizáciu riešeného územia, aby bolo inkluzívnym priestorom pre rôzne skupiny Bratislavčanov/ Bratislavčaniek a návštevníkov/návštevníčok mesta,
- získať všetky dostupné informácie o pripravovaných projektových zámeroch riešeného územia (veľmi dynamicky rozvíjajúce sa územie),
- spresniť zadanie urbanisticko-krajinársko-architektonickej súťaže revitalizácie riešeného územia,
- v ďalších fázach pomáhať pripravovať podklady pre prezentáciu, či konzultácie smerom ku komunikácii projektu.