Okolie Pamätníka obetiam extrémizmu

Príprava projektu
Povoľovacie procesy
Realizácia
Ukončené

Nábrežie Dunaja na petržalskej strane sa postupne mení na zelenší a bezpečnejší verejný priestor. Prispela k tomu aj revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu.

Neďaleko od miesta, kde v roku 2005 zavraždili študenta Daniela Tupého vznikol Pamätník obetiam extrémizmu od autora Pavla Brnu a Pavla Dubinu. Pamätník Zlomené krídlo dlho obkolesovala neupravená asfaltová plocha a bola často obklopená parkujúcimi autami.

V rámci revitalizácie tohto priestoru, ktorá sa uskutočnila v lete 2022, sa zredukovalo parkovanie a v okolí pamätníka sa spevnené plochy nahradili zelenými plochami. Namiesto nepriepustných povrchov pribudli veľké plochy trávnika, deväť nových stromov, nové pešie ťahy, osvetlenie a mobiliár. Vďaka týmto zmenám dostal pamätník opätovne pietny charakter, ktorý mu chýbal.

Pred
Po

Zámerom návrhu architektiek ateliéru Kataríny Monček bolo ponúknuť jednoduché riešenie, ktoré nekonkuruje objektu pamätníka, ale naopak podporuje a dopĺňa jeho pôsobenie v priestore v kontexte blízkeho okolia a nábrežia Dunaja v centre mesta. Pomocou zvlnenia terénu od centrálneho priestoru pamätníka sa tak zvýraznila dôležitosť tohto miesta a samotné zvlnenie zároveň ponúklo ozvláštňujúci pobytový zážitok pre rekreačné aktivity nábrežia.

Projekt aj samotnú obnovu okolia pamätníka zastrešili hlavné mesto spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy v rámci programu Živé miesta.

Vizualizácia noc

Mohlo by vás tiež zaujímať

Okolie Pamätníka obetiam extrémizmu dostalo dôstojný vzhľad. Asfaltovú plochu nahradila zeleň

27. 9. 2022

Nábrežie Dunaja na petržalskej strane sa postupne mení na zelenší a bezpečnejší verejný priestor. ...

Vizualizácia deň

Otvorenie zrevitalizovaného okolia Pamätníka obetiam extrémizmu

22. 9. 2022

Pozývame vás na otvorenie novo zrekonštruovaného verejného priestoru. Súčasťou podujatia bude diskusia Bratislava bez násilia a premietanie filmu Ostr...

Objekt v Sade Janka Kráľa

Architekti prinavrátia budove bývalého nočného salóna dôstojnosť. Budúcu gastroprevádzku prepoja s parkom

4. 2. 2022

Zanedbaný objekt v Sade Janka Kráľa sa premení na gastroprevádzku, ktorá bude slúžiť všetkým návštevníkom parku. Metropolitný inštitút Bratislavy so s...