Okolie Pamätníka obetiam extrémizmu

Príprava projektu
Povoľovacie procesy
Realizácia
Ukončené

Nábrežie Dunaja na petržalskej strane sa postupne mení na zelenší a bezpečnejší verejný priestor. Prispela k tomu aj revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu.

Neďaleko od miesta, kde v roku 2005 zavraždili študenta Daniela Tupého vznikol Pamätník obetiam extrémizmu od autora Pavla Brnu a Pavla Dubinu. Pamätník Zlomené krídlo dlho obkolesovala neupravená asfaltová plocha a bola často obklopená parkujúcimi autami.

V rámci revitalizácie tohto priestoru, ktorá sa uskutočnila v lete 2022, sa zredukovalo parkovanie a v okolí pamätníka sa spevnené plochy nahradili zelenými plochami. Namiesto nepriepustných povrchov pribudli veľké plochy trávnika, deväť nových stromov, nové pešie ťahy, osvetlenie a mobiliár. Vďaka týmto zmenám dostal pamätník opätovne pietny charakter, ktorý mu chýbal.

Pred
Po

Zámerom návrhu architektiek ateliéru Kataríny Monček bolo ponúknuť jednoduché riešenie, ktoré nekonkuruje objektu pamätníka, ale naopak podporuje a dopĺňa jeho pôsobenie v priestore v kontexte blízkeho okolia a nábrežia Dunaja v centre mesta. Pomocou zvlnenia terénu od centrálneho priestoru pamätníka sa tak zvýraznila dôležitosť tohto miesta a samotné zvlnenie zároveň ponúklo ozvláštňujúci pobytový zážitok pre rekreačné aktivity nábrežia.

Projekt aj samotnú obnovu okolia pamätníka zastrešili hlavné mesto spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy v rámci programu Živé miesta.

Vizualizácia noc

Mohlo by vás tiež zaujímať

Sad Janka Kráľa je bližšie k obnove. Víziu vytvorí MIB spolu s česko-slovenským tímom odborníkov

10. 8. 2023

Súťaž na zhotoviteľa štúdie vyhral tím so skúsenosťami s obnovou veľkých parkov na Slovensku aj v Česku. ...

MIB urobil ďalší krok, aby bol Sad Janka Kráľa ešte príjemnejšie miesto. Vyhlasujeme súťaž na zhotoviteľa štúdie

11. 5. 2023

Hľadáme tím odborníkov, s ktorým dotvoríme víziu rozvoja Sadu Janka Kráľa a Tyršovho nábrežia....

Okolie Pamätníka obetiam extrémizmu dostalo dôstojný vzhľad. Asfaltovú plochu nahradila zeleň

27. 9. 2022

Nábrežie Dunaja na petržalskej strane sa postupne mení na zelenší a bezpečnejší verejný priestor. ...