Hodžovo námestie
Skôr než sa uskutoční architektonická súťaž na komplexnú obnovu, Hodžovo námestie podstúpi niekoľko úprav, ktoré majú zlepšiť jeho stav.
Hodžovo námestie je jedno z najvýznamnejších verejných priestorov v Bratislave, a predsa jeho aktuálny stav je nelichotivý. Betónové obruby, v ktorých je zasadená zeleň, sa rozpadajú. V zlom stave je aj dlažba na námestí. Aby sa naplno využil potenciál tohto dôležitého miesta, ktorým denne prejdú stovky ľudí, je potrebná komplexná obnova na základe architektonickej súťaže. Jej príprava a následná realizácia víťazného návrhu vyžadujú dlhý čas, a preto sa už na jar na námestí uskutoční niekoľko dočasných úprav, ktorých cieľom je čiastočne zlepšiť stav Hodžovho námestia.
V rámci nutnej sanácie aktuálneho stavu námestia sa odstránili rozpadávajúce sa betónové obruby. Tie nahradili kvetináče s 90 novými stromami a trvalkovou zeleňou. Vďaka tomu veľký otvorený priestor získal miesta s príjemným tieňom. Zároveň sa uskutočnila oprava a doplnenie poškodenej alebo chýbajúcej dlažby. Na námestí pribudli aj lavičky a odpadkové koše.
Plánovaná revitalizácia reinterpretuje pôvodnú zeleň, zachováva hlavnú kompozičnú os a priehľady na významné okolité body a aj na Prezidentský palác tak bude krajší pohľad. Návrh podporuje priechodnosť územia a tiež ponúka lepší prístup z jeho spodnej časti. Vytvorenie zelených ostrovov podporí intimitu prostredia, pričom zachováva bezpečnosť a prehľadnosť v území.
Hodžovo námestie má súčasnú podobu od roku 1981, keď sprevádzkovali mimoúrovňovú križovatku s podchodom. Námestie pred barokovým Prezidentským palácom, má výraznú osovú dispozíciu. Hlavná kompozičná os vychádza z paláca a práve na tejto osi je umiestnená aj kruhová Fontána Planéta mieru.
Revitalizácia je súčasťou programu obnovy verejných priestorov Bratislavy Živé miesta.
Projekt v kocke
Ako vznikol projekt na Hodžovom námestí?
- Projekt navrhli architekti a odborníci na zeleň z Metropolitného inštitútu Bratislavy v spolupráci s Oddelením tvorby mestskej zelene HMBA v rámci programu obnovy verejných priestorov Bratislavy Živé miesta.
- Cieľom projektu bolo jednoduchými dočasnými úpravami vyriešiť neudržateľný stav námestia do času, keď sa vyhlási architektonická súťaž na komplexnú obnovu námestia.
Prečo je potrebné riešiť stav Hodžovho námestia?
- Hodžovo námestie je jeden z najdôležitejších verejných priestorov hlavného mesta, jeho stav však nezodpovedá jeho významu.
- Kontroly zelene a kvetináčov na Hodžovom námestí ukázali havarijný stav. Rekonštrukcia, t.j. oprava alebo výroba replík kvetináčov bola následne vyhodnotená ako mimoriadne finančne náročná. Aktuálna zeleň v betónových obrubách slúžiacich ako kvetináče pre nevhodné podmienky odumiera, pretože obruby nemajú vlastné dno, a tak korene prerastajú do dlažby a poškodzujú ju. To prispieva k zatekaniu do podchodu.
Aké sú výhody navrhovaných dočasných zmien na Hodžovom námestí?
- Nová zeleň
- Zvýšenie pobytovosti priestoru vďaka tieňu stromov
- Priehľadný a bezpečnejší priestor
- Doplnenie mobiliáru