Ulica Kataríny Brúderovej

Príprava projektu
Povoľovacie procesy
Realizácia
Ukončené

Revitalizácia ulice Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch je dobrý príklad toho, ako pristupovať k úprave verejného priestoru v rezidenčných štvrtiach v okrajovejších častiach mesta.

Križovatka ulíc Za farou a Kataríny Brúderovej v mestskej časti Vajnory nepripomína funkčný verejný priestor. Studňa uprostred križovatky pôsobí ako bariéra, voľné asfaltové plochy tiež nemajú funkčné využitie a počas leta sú prehriaté a nevhodné pre akékoľvek aktivity. 

To všetko sa zmení a celá ulica Kataríny Brúderovej prejde úpravou, ktorá zmení jej fungovanie k lepšiemu. Cieľom je zlepšenie pobytovej funkcie a prinavrátenie celej lokality miestnym obyvateľom. Budúca revitalizácia počíta s vytvorením pešej zóny so zachovaním dopravnej obsluhy k domovom obyvateľov. Vďaka výsadbe stromov sa zvýši bezpečnosť pre chodcov aj cyklistov a okolo studne vznikne kvalitný verejný priestor pre stretávanie sa. Dôležitou zmenou bude aj nahradenie asfaltu za zelené ostrovčeky s lavičkami.

Významnú úlohu zohrá v celom priestore nová zeleň vrátane alejovej výsadby stromov. Tá nielenže oddelí vodičov od peších, ale zlepší aj mikroklímu celého územia. Architekti sa v návrh venujú aj využitiu dažďovej vody a adaptácii prostredia na klimatickú zmenu. Okrem klasickej zelene, ako stromové aleje či trvalkové záhony, tu vznikne aj dažďová záhrada, ktorá prispeje k lepšiemu hospodáreniu s vodou.

Aktuálny stav

Na návrhu revitalizácie s Metropolitným inštitútom Bratislavy spolupracovali architekti z ateliérov Átrium architekti, ARZ, Livinark a DOXA. Projekt prináša nový pohľad na využitie verejných priestorov v rezidenčných štvrtiach mimo centra. Do konca tohto roka sa dopracuje projektová dokumentácia a samotná realizácia sa začne najskôr v roku 2023. Predpokladaný rozpočet na revitalizáciu ulice je okolo 300-tisíc eur bez DPH.  

Rekonštrukcia ulice Kataríny Brúderovej je súčasťou Programu obnovy verejných priestorov Živé miesta, ktorého cieľom je modernizácia a skvalitňovanie dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v Bratislave.

Projekt v kocke

Ako vznikol projekt úpravy ulice Kataríny Brúderovej? 

  • Projekt vznikol v rámci programu obnovy verejných priestorov Bratislavy Živé miesta. Výber lokality MIB konzultoval s mestskou časťou a hlavným mestom.
  • Cieľom projektu je vytvoriť atraktívny bezpečný verejný priestor, ktorý bude slúžiť na stretávanie sa a pobyt obyvateľov

Aké sú výhody navrhovanej úpravy ulice Kataríny Brúderovej

  • Zvýši sa bezpečnosť pre peších
  • Pribudne nová zeleň
  • Vzniknú zelené ostrovčeky, ktoré nahradia asfaltové plochy
  • Pribudne mobiliár – lavičky
  • Dažďová záhrada prispeje k lepšiemu hospodáreniu s vodou

Dokumenty na stiahnutie:

Mohlo by vás tiež zaujímať

Ľudia si budú môcť posedieť pri vodnom koryte, ktoré roky zakrývali betónové panely. Architekti navrhli, ako prinavrátia život na Vrančovičovu v Lamači

2. 12. 2022

Na Vrančovičovu ulicu v historickom centre Lamača chce mesto a mestská časť prinavrátiť živý verejný priestor. ...

Okolie cintorína v Karlovej Vsi prešlo úpravou: vstup na cintorín je dôstojnejší, opravili sa chodníky, pribudlo osvetlenie aj zeleň

31. 10. 2022

Pre návštevníkov cintorína v Karlovej Vsi a obyvateľov blízkeho sídliska vznikol kultivovaný verejný priestor. ...

Okolie Pamätníka obetiam extrémizmu dostalo dôstojný vzhľad. Asfaltovú plochu nahradila zeleň

27. 9. 2022

Nábrežie Dunaja na petržalskej strane sa postupne mení na zelenší a bezpečnejší verejný priestor. ...