Ulica Kataríny Brúderovej

Príprava projektu
Povoľovacie procesy
Realizácia
Ukončené

Revitalizácia ulice Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch je dobrý príklad toho, ako pristupovať k úprave verejného priestoru v rezidenčných štvrtiach v okrajovejších častiach mesta.

Križovatka ulíc Za farou a Kataríny Brúderovej v mestskej časti Vajnory nepripomína funkčný verejný priestor. Studňa uprostred križovatky pôsobí ako bariéra, voľné asfaltové plochy tiež nemajú funkčné využitie a počas leta sú prehriaté a nevhodné pre akékoľvek aktivity. 

To všetko sa zmení a celá ulica Kataríny Brúderovej prejde úpravou, ktorá zmení jej fungovanie k lepšiemu. Cieľom je zlepšenie pobytovej funkcie a prinavrátenie celej lokality miestnym obyvateľom. Budúca revitalizácia počíta s vytvorením pešej zóny so zachovaním dopravnej obsluhy k domovom obyvateľov. Vďaka výsadbe stromov sa zvýši bezpečnosť pre chodcov aj cyklistov a okolo studne vznikne kvalitný verejný priestor pre stretávanie sa. Dôležitou zmenou bude aj nahradenie asfaltu za zelené ostrovčeky s lavičkami.

Významnú úlohu zohrá v celom priestore nová zeleň vrátane alejovej výsadby stromov. Tá nielenže oddelí vodičov od peších, ale zlepší aj mikroklímu celého územia. Architekti sa v návrh venujú aj využitiu dažďovej vody a adaptácii prostredia na klimatickú zmenu. Okrem klasickej zelene, ako stromové aleje či trvalkové záhony, tu vznikne aj dažďová záhrada, ktorá prispeje k lepšiemu hospodáreniu s vodou.

Aktuálny stav

Na návrhu revitalizácie s Metropolitným inštitútom Bratislavy spolupracovali architekti z ateliérov Átrium architekti, ARZ, Livinark a DOXA. Projekt prináša nový pohľad na využitie verejných priestorov v rezidenčných štvrtiach mimo centra. Do konca tohto roka sa dopracuje projektová dokumentácia a samotná realizácia sa začne najskôr v roku 2023. Predpokladaný rozpočet na revitalizáciu ulice je okolo 300-tisíc eur bez DPH.  

Rekonštrukcia ulice Kataríny Brúderovej je súčasťou Programu obnovy verejných priestorov Živé miesta, ktorého cieľom je modernizácia a skvalitňovanie dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v Bratislave.

Projekt v kocke

Ako vznikol projekt úpravy ulice Kataríny Brúderovej? 

  • Projekt vznikol v rámci programu obnovy verejných priestorov Bratislavy Živé miesta. Výber lokality MIB konzultoval s mestskou časťou a hlavným mestom.
  • Cieľom projektu je vytvoriť atraktívny bezpečný verejný priestor, ktorý bude slúžiť na stretávanie sa a pobyt obyvateľov

Aké sú výhody navrhovanej úpravy ulice Kataríny Brúderovej

  • Zvýši sa bezpečnosť pre peších
  • Pribudne nová zeleň
  • Vzniknú zelené ostrovčeky, ktoré nahradia asfaltové plochy
  • Pribudne mobiliár – lavičky
  • Dažďová záhrada prispeje k lepšiemu hospodáreniu s vodou

Mohlo by vás tiež zaujímať

Okolie Pamätníka obetiam extrémizmu dostalo dôstojný vzhľad. Asfaltovú plochu nahradila zeleň

27. 9. 2022

Nábrežie Dunaja na petržalskej strane sa postupne mení na zelenší a bezpečnejší verejný priestor. ...

Kúpalisko Krasňany prejde veľkou zmenou k lepšiemu. Pribudnú nové bazény a celý areál sa zväčší o nevyužívaný pozemok

16. 3. 2022

Architekti ukázali, ako sa zmení letné kúpalisko Krasňany v mestskej časti Rača. Kúpalisko sa zväčší o takmer 3300 m2 novej plochy, zmodernizujú sa vš...

Architekti ukázali, ako vo Vajnoroch zatraktívnia ulicu Kataríny Brúderovej. Studňa v strede križovatky už nebude bariéra

11. 3. 2022

Revitalizácia ulice Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch je dobrý príklad toho, ako pristupovať k úprave verejného priestoru v rezidenčných štvrtiach v ok...