Ulica Kataríny Brúderovej

Príprava projektu
Povoľovacie procesy
Realizácia
Ukončené

Revitalizácia Ulice Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch je dobrý príklad toho, ako pristupovať k úprave verejného priestoru v rezidenčných štvrtiach v okrajovejších častiach mesta.

Križovatka ulíc Za farou a Kataríny Brúderovej v mestskej časti Vajnory nepripomína funkčný verejný priestor. Studňa uprostred križovatky pôsobí ako bariéra, voľné asfaltové plochy tiež nemajú funkčné využitie a počas leta sú prehriaté a nevhodné pre akékoľvek aktivity. 

To všetko sa zmení a celá Ulica Kataríny Brúderovej prejde úpravou, ktorá zmení jej fungovanie k lepšiemu. Cieľom je zlepšenie pobytovej funkcie a prinavrátenie celej lokality miestnym obyvateľom. Budúca revitalizácia počíta s vytvorením pešej zóny so zachovaním dopravnej obsluhy k domovom obyvateľov. Vďaka výsadbe stromov sa zvýši bezpečnosť pre chodcov aj cyklistov a okolo studne vznikne kvalitný verejný priestor pre stretávanie sa. Dôležitou zmenou bude aj nahradenie asfaltu za zelené ostrovčeky s lavičkami.

Významnú úlohu zohrá v celom priestore nová zeleň vrátane alejovej výsadby stromov. Tá nielenže oddelí vodičov od peších, ale zlepší aj mikroklímu celého územia. Architekti sa v návrh venujú aj využitiu dažďovej vody a adaptácii prostredia na klimatickú zmenu. Okrem klasickej zelene, ako stromové aleje či trvalkové záhony, tu vznikne aj dažďová záhrada, ktorá prispeje k lepšiemu hospodáreniu s vodou.

Aktuálny stav

Na návrhu revitalizácie s Metropolitným inštitútom Bratislavy spolupracovali architekti z ateliérov Átrium architekti, ARZ, Livinark a DOXA. Projekt prináša nový pohľad na využitie verejných priestorov v rezidenčných štvrtiach mimo centra. Samotná realizácia sa začne v roku 2025. Predpokladaný rozpočet na revitalizáciu ulice je okolo 300-tisíc eur bez DPH.  

Rekonštrukcia Ulice Kataríny Brúderovej je súčasťou Programu obnovy verejných priestorov Živé miesta, ktorého cieľom je modernizácia a skvalitňovanie dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v Bratislave.

Projekt v kocke

Ako vznikol projekt úpravy Ulice Kataríny Brúderovej? 

  • Projekt vznikol v rámci programu obnovy verejných priestorov Bratislavy Živé miesta. Výber lokality MIB konzultoval s mestskou časťou a hlavným mestom.
  • Cieľom projektu je vytvoriť atraktívny bezpečný verejný priestor, ktorý bude slúžiť na stretávanie sa a pobyt obyvateľov

Aké sú výhody navrhovanej úpravy Ulice Kataríny Brúderovej

  • Zvýši sa bezpečnosť pre peších
  • Pribudne nová zeleň
  • Vzniknú zelené ostrovčeky, ktoré nahradia asfaltové plochy
  • Pribudne mobiliár – lavičky
  • Dažďová záhrada prispeje k lepšiemu hospodáreniu s vodou

Dokumenty na stiahnutie:

Mohlo by vás tiež zaujímať

V mestských lesoch na Peknej ceste otvárame hájovňu. Fungovať bude ako pavilón s grilom a ohniskami aj zázemie pre cyklistov 

4. 7. 2023

Pôvodná hájovňa z prelomu 19. a 20. storočia začne opäť slúžiť ľuďom, ktorí prichádzajú do lesa za oddychom. Mesto so svojimi organizáciami sa budove ...

Najväčšia fontána na Slovensku je funkčná. Na Námestie slobody sa po 16 rokoch vrátila voda

24. 6. 2023

Rekonštrukcia Námestia slobody patrí medzi najväčšie obnovy verejného priestoru v Bratislave. ...

Ľudia si budú môcť posedieť pri vodnom koryte, ktoré roky zakrývali betónové panely. Architekti navrhli, ako prinavrátia život na Vrančovičovu v Lamači

2. 12. 2022

Na Vrančovičovu ulicu v historickom centre Lamača chce mesto a mestská časť prinavrátiť živý verejný priestor. ...