Bratislavská dlažba spolutvorí identitu mesta

Príprava projektu
Povoľovacie procesy
Realizácia
Ukončené

Podlaha verejných priestranstiev je ako horizontálna fasáda mesta. Bratislava bude mať po vzore miest ako Londýn, Mníchov, Drážďany, Berlín, Norimberg, Barcelona novú bratislavskú dlažbu. Jednotná dlažba zjednocuje verejné priestory a pomáha tvoriť identitu mesta.

Chceme zmeniť Bratislavu asfaltovú na Bratislavu vydláždenú všade tam, kde si to mestský priestor vyžaduje.

Oproti minulosti, kedy sa bratislavské chodníky asfaltovali, betónová dlažba je ekologickejšia, estetickejšia, lepšie udržiavateľná a nadväzuje na historickú referenciu hlavného mesta.

Nová bratislavská dlažba je unikátna svojimi grafickými prvkami, formátom, materiálom aj štruktúrou.  Nájdete v nej inšpiráciu typickou architektúrou Bratislavy a tiež citlivé odkazy na ikonické ilustrácie a grafický jazyk Miroslava Cipára, Ľudovíta Fullu či Milana Dobeša, ktorých okrem Bratislavy spája láska ku geometrickým tvarom.

A na bratislavských výtvarníkov odkazuje aj nezameniteľná dlaždica s nápisom Bratislava. Dlažba v sebe prepája moderné s klasickým a to originálnym, no zrozumiteľným geometrickým jazykom.

Dlažba je oproti asfaltu vhodnejšia aj v rámci adaptácie na zmenu klímy, keďže ide o vodepriepustný povrch pomáha vsakovaniu dažďovej vody, ktorá sa tak dlhšie udrží v priestore a pomáha zlepšovať mikroklímu v okolí.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Poznáme víťazný návrh pre Janíkov dvor. Novú lokalitu s nájomnými bytmi, škôlkou či P+R parkovacím domom bude navrhovať ateliér A B.K.P.Š. 

4. 7. 2022

Víťazom architektonicko-urbanistickej súťaže na budúcu podobu polyfunkčnej zóny Janíkov dvor sa stali architekti z ateliéru A B.K.P.Š.. Navrhovali aj ...

Viac zelene v uliciach a modernejšia verejná doprava. Bratislava má plán, podľa ktorého sa bude rozvíjať do roku 2030

23. 6. 2022

Bratislava chce byť do roku 2030 ešte starostlivejšie, dostupnejšie a odolnejšie mesto. ...

MIB talk: Bratislava o desať rokov. Ako stratégia 2030 zmení naše hlavné mesto?

17. 6. 2022

Herečka Janka Kovalčíková a riaditeľ MIB Ján Mazúr sa porozprávali, ako strategický plán Bratislava 2030 posunie naše hlavné mesto do ďalšieho desaťro...