Bratislavskú mestskú dlažbu s originálnym dizajnom budú môcť používať aj verejní a súkromní investori či developeri. Rozšíri sa tak rýchlejšie do ulíc mesta

9. septembra 2022

Metropolitný inštitút Bratislavy poskytne bezplatnú licenciu každému, kto bude mať záujem za presne stanovených podmienok použiť Bratislavskú dlažbu aj na pozemkoch v súkromnom vlastníctve.

Vôbec po prvýkrát v histórií má Bratislava vlastnú dlažbu, ktorá odkazuje na tvorbu významných slovenských umelcov. Originálny dizajn dlažby sa stretol s pozitívnou odozvou obyvateľov a záujem o ňu prejavili aj architekti a developeri, ktorí by ju radi použili vo svojich projektoch. Metropolitný inštitút Bratislavy poskytne bezplatnú licenciu každému, kto bude mať záujem za presne stanovených podmienok použiť Bratislavskú mestskú dlažbu aj na pozemkoch v súkromnom vlastníctve. Pre mesto je to príležitosť rozšíriť tento typ dlažby na čo najviac ulíc, vďaka čomu sa verejné priestory zjednotia rýchlejšie. 

Po vzore Londýna, Berlína či Barcelony má aj Bratislava vlastnú dlažbu. Jej dizajn odkazuje na tvorbu významných slovenských umelcov Miroslava Cipára, Ľudovíta Fullu či Milana Dobeša.

Bratislavská mestská dlažba zaujala aj viacerých súkromných investorov a developerov a prejavili záujem tento originálny dizajn použiť vo svojich projektoch. K dispozícii bude samozrejme aj pre verejný sektor. Osobitne ponúkame bezplatnú licenciu pre mestské časti, či štátne inštitúcie, ktoré môžu vykonávať investície vo verejnom priestore Bratislavy.

„Rozhodli sme sa poskytnúť bezplatnú licenciu, vďaka ktorej sa dlažba rozšíri aj na miesta, kde nemáme dosah. Podarí sa tak ešte lepšie podčiarknuť identitu Bratislavy,“ povedal Ján Mazúr, riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Licencia na dlažbu bude udeľovaná pre projekty, ktoré sa nachádzajú na území Bratislavy. Zároveň pôjde o jednorazové poskytnutie licencie vždy na konkrétny projekt. Ak má developer projektov viac, o licenciu si požiada opakovane. Po získaní licencie si záujemci dajú vyrobiť dlažbu na vlastné náklady.

Tiež bude potrebné dodržať pravidlá z dokumentu Princípy a štandardy pre povrchy chodníkov, aby bola dlažba umiestnená správne. V prípade potreby MIB poskytne aj individuálne konzultácie, kde konkrétne poradí s technickými či inými otázkami.

Autorom grafického návrhu je grafický dizajnér Martin Jenča. Grafický návrh bol podkladom k finálnemu dizajnu, ktorého pôvodcovia sú Ján Urban, Roman Žitňanský, Martin Jenča. Bratislava v poslednom období mení spôsob dláždenia, vďaka čomu je už v uliciach vidno krajšie a usporiadanejšie verejné priestory. Bratislavská mestská dlažba sa postupne objavuje v novo obnovených uliciach, jej ukážka je už na Mišíkovej ulici pod Slavínom alebo Krížnej ulici, kde sa využila vzorka dlažby vystavená pred Primaciálnym palácom.

Bratislavské chodníky sa v minulosti najčastejšie asfaltovali, v súčasnosti preferovaná dlažba je ekologickejšia, estetickejšia, lepšie udržiavateľná a nadväzuje na históriu hlavného mesta. Zároveň spĺňa aj štandardy bezbariérovosti, aby ju mohli pohodlne využívať rodičia s kočíkmi či ľudia na invalidných vozíkoch.

V prípade, ak máte záujem o licenciu, prosím, napíšte nám na info@mib.sk a my vám ju radi poskytneme.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

MIB pripravil podmienky a zadanie pre aktuálnu súťaž na nové sídlo Ústavu pamäti národa

19. 5. 2023

Ústav pamäti národa má mať reprezentatívne sídlo s priestormi otvorenými pre verejnosť....

Ulica na hranie na ZŠ Mudroňova, Foto Veronika Gežík

Stovky detí sa v sobotu 20. mája hrali na Myjavskej ulici bez áut

12. 5. 2023

Myjavská ulica sa v sobotu 20. mája zmenila na jednodňovú pešiu zónu, vďaka čomu vznikol priestor na bezstarostnú hru detí na ulici bez áut. ...

MIB urobil ďalší krok, aby bol Sad Janka Kráľa ešte príjemnejšie miesto. Vyhlasujeme súťaž na zhotoviteľa štúdie

11. 5. 2023

Hľadáme tím odborníkov, s ktorým dotvoríme víziu rozvoja Sadu Janka Kráľa a Tyršovho nábrežia....