Zápchy pred školami sa dajú riešiť. Vyše 150 detí z Rače dnes išlo do školy Peším školským autobusom

22. septembra 2022

Pred základnou školou Tbiliská sa každé ráno počas školského roka tvoria dopravné zápchy. V autách sedia školáci z okolia, ktorých rodičia nepúšťajú do školy peši. Situáciu chce zmeniť projekt Ulice pre deti, ktorého cieľom je zlepšiť bezpečnosť ulíc pred školami, a vďaka tomu zvýšiť percento školákov, ktorí chodia do školy pešo alebo MHD.

V rámci dnešného Svetového dňa bez áut si vyše 150 školákov v Rači vyskúšalo, aké je to ísť do školy Peším školským autobusom. Pripravené sú aj ďalšie aktivity, už túto sobotu sa Tbiliská zmení na jednodňovú pešiu zónu, kde si budú môcť deti aj dospelí zažiť inú atmosféru ulice. Od budúceho týždňa sa začnú diať pri ZŠ Tbiliská prvé dopravné vylepšenia – pribudne bezpečnejší vyvýšený chodník a aj „kiss and drive“ miesto, kde rodičia vysadia deti bez toho, aby stáli v zápche pred školou.

Základná škola na Tbiliskej v Rači je prvou školou zapojenou do programu Ulice pre deti. V jej okolí sa začínajú diať zmeny, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť ulíc, a tiež zatraktívniť okolie školy. Prebieha aj dôležitá osveta, ktorej cieľom je motivovať deti aj rodičov k pešej, cyklistickej či MHD doprave. 

Peší školský autobus

Počas dnešného Svetového dňa bez áut mohli ísť deti do školy Peším školským autobusom. Netradičnú cestu do školy si vyskúšalo vyše 150 školákov z Rače. „Deti sa mohli pridať ku autobusu na štyroch trasách, ktoré boli navrhnuté na základe reálnych adries školákov. Na každú skupinku dozerali vždy dve dospelé osoby. V spolupráci s DPB vznikli zastávky aj cestovný poriadok. Takýto spôsob spoločnej dopravy detí do školy je v Európe populárny hlavne v nemeckých mestách, ako sú Berlín či Mníchov,“ vysvetlila Sandra Štasselová, urbanistka a koordinátorka projektu Ulice pre deti z MIB.

Festival Tbiliská na hranie

V sobotu 24. septembra sa uskutoční na ulici pred školou Festival Tbiliská na hranie. Ulica sa zmení na jednodňovú pešiu zónu, kde sa budú môcť deti nerušene pohybovať. Bohatý sprievodný program zahŕňa rôzne turnaje, workshopy skladania lega či stavania bunkra z kartónu, bábkové divadlo, čítanie kníh aj detskú diskotéku. Pripravená je tiež diskusia s odborníčkami a odborníkmi na tému Ako sa nebáť cesty do školy. „Cieľom podujatia je poukázať na potenciál ulíc ako sociálnych verejných priestorov a rozšíriť myšlienku projektu Ulice pre deti. Zároveň je to príležitosť nechať deti na jeden deň prevziať velenie nad ulicou, na ktorej stojí ich škola,“ dodala Štasselová. Celý program Festivalu Tbiliská na hranie nájdete TU.

Plánované dopravné vylepšenia

Okrem inšpiratívnych akcií, vďaka ktorým si deti aj rodičia môžu zažiť ulicu, po ktorej denne chodia úplne iným spôsobom, sú v pláne aj prvé dopravné zlepšenia. Od budúceho týždňa sa začne budovať na križovatke ulíc Tbiliská a Rustaveliho bezpečnejší vyvýšený chodník cez cestu, ktorý slúži na zvýšenie bezpečnosti chodcov a spomalenie rýchlosti áut. Chodci vďaka nemu získajú prednosť pri prechádzaní cez križovatku, budú viditeľnejší a križovatka sa stane prehľadnejšia aj pre deti.

Na Rustavelliho ulici sa upraví časť cesty tak, aby sa na nej dalo krátkodobo zastaviť – takzvaný „kiss and drive“. Rodičia tak vysadia svoje dieťa na bezpečnom mieste v blízkosti školy bez toho, aby stáli v zápche na Tbiliskej ulici. „Z rozhovorov so školákmi vzišlo, že im v okolí školy chýbajú aj lavičky. V najbližších dňoch sa preto osadí nová lavička pri zastávke na autobus, a tiež pred vchodom do školy,“ doplnila Štasselová.

V ďalšej etape, ktorá sa začne na budúci rok, vzniknú chýbajúce priechody pre chodcov z neďalekých autobusových zastávok a doplní sa aj nové osvetlenie.

O projekte Ulice pre deti

Cieľom projektu Ulice pre deti je zlepšiť bezpečnosť ulíc pred školami, skrášliť okolie škôl a zvýšiť percento školákov, ktorí chodia do školy pešo. Projekt reaguje na súčasnú situáciu, kedy stále viac detí vozia rodičia do školy autom, a to aj napriek tomu, že bývajú v jej blízkosti. Skoro každá domácnosť v Bratislave má pritom najbližšiu základnú školu do 15 minút chôdze od svojho bydliska.

Poznatky z pilotnej realizácie projektu na základnej škole Tbiliská poslúžia aj pre ďalšie základné školy v Bratislave. V priebehu októbra sa plánujú zástupcovia MIB stretnúť s vybranými školami, ktoré prejavili záujem sa do programu zapojiť. MIB a hlavné mesto chcú v spolupráci s mestskými časťami postupne pred všetkými základnými školami v Bratislave zvýšiť bezpečnosť vďaka zlepšeniu prehľadnosti ulíc, upokojeniu dopravnej situácie v okolí škôl a aj motivovaním rodičov k zmene správania, aby postupne upustili od vozenia detí do školy autom.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Okolie hlavnej stanice bude príjemnejšie. Mesto začalo modernizovať plochu pred vstupom do stanice

30. 9. 2022

Hlavné mesto začína v piatok 30. septembra s avizovanými vylepšeniami okolia hlavnej stanice. Úpravy sa budú diať na základe projektu, ktorý vypracova...

Okolie Pamätníka obetiam extrémizmu dostalo dôstojný vzhľad. Asfaltovú plochu nahradila zeleň

27. 9. 2022

Nábrežie Dunaja na petržalskej strane sa postupne mení na zelenší a bezpečnejší verejný priestor. ...

Vizualizácia deň

Otvorenie zrevitalizovaného okolia Pamätníka obetiam extrémizmu

22. 9. 2022

Pozývame vás na otvorenie novo zrekonštruovaného verejného priestoru. Súčasťou podujatia bude diskusia Bratislava bez násilia a premietanie filmu Ostr...