Urbanistická štúdia brownfieldov na území hlavného mesta SR Bratislavy (aktualizácia 2022)

Aktualizovaná urbanistická štúdia brownfieldov prináša pohľad na nevyužívané územia v Bratislave v porovnaní s pôvodným registrom z roku 2019.

Spracovanie aktualizácie Urbanistickej štúdie brownfieldov vychádza z metodiky skúmania brownfieldov, ktorá určuje povinnosť aktualizovať register brownfieldov každé dva roky, a tým aj urbanistickú štúdiu. Aktualizácia urbanistickej štúdie sa uskutočnila v súlade s metodikou rekognoskácie dát brownfieldov. 

Hlavné mesto považuje premenu nevyužívaných území za potenciál v rozvoji mesta a premene Bratislavy na kompaktné mesto. Hľadanie plôch a území pre recykláciu mestskej štruktúry je jednou z najdôležitejších úloh územnoplánovacej prípravy.

Pojem brownfield nie je v súčasnosti na Slovensku presne zadefinovaný, aktuálna Urbanistická štúdia brownfieldov za tieto lokality považuje opustené, nedostatočne využívané alebo prázdne územie, kde predchádzajúce využitie územia skončilo. Ide o plochy s výmerou nad 0,5 hektára, na ktorých sa nachádzajú stavby, sú schátrané, opustené alebo nedostatočne využívané minimálne 2 roky.

Návrh urbanistickej štúdie je vypracovaný podľa vyhlášky č. 55/2001 o územnoplánovacích podkladoch a územnoplánovacej dokumentácii, v členení na textovú a grafickú časť podľa zadania. Práce na zbere dát sa začali v apríli 2022 podľa metodiky mapovania opustených území. V priebehu apríla až novembra 2022 boli zaktualizované všetky sledované atribúty, ktoré boli doplnené fotodokumentáciou z lokalít. Dátum poslednej aktualizácie pre celú databázu ostáva jún 2022.

Z pôvodného registra brownfieldov z roku 2019 bolo vyradených 39 brownfieldov a následne pribudlo 22 nových lokalít podľa metodiky Cabernet EU. Celkový počet brownfieldov nad 0,5 ha je aktuálne 113 území na výmere 580 hektárov oproti 131 s výmerou 629 hektárov v roku 2019. Na vyradenie bolo určených desať významných brownfieldov a výsledný počet území významných brownfieldov je 16. Počet navrhnutých objektov na národnú kultúrnu pamiatku alebo pamätihodnosť je sedem v územiach nad 0,5 hektára. V porovnaní mestských častí zostáva v popredí Nové Mesto, a to nielen z hľadiska rozsahu nevyužívaného územia, ale aj v početnosti brownfieldov.

V roku 2019 nebolo ekologicky zaťažených 113 lokalít z celkového počtu 131 území, teraz je bez evidovanej environmentálnej záťaže 98 území z celkového počtu 113. Napriek zníženiu počtu kontaminovaných území, ktorých je aktuálne 15, je výmera týchto území stále rozsiahla, až 193 hektárov, čo predstavuje tretinu výmery všetkých brownfieldov. V súkromnom vlastníctve je viac ako polovica lokalít, mesto je majoritným vlastníkom 13 území a v 8 lokalitách je to zmiešané vlastníctvo mesta a súkromného vlastníka.

Výsledkom urbanistickej štúdie je aktualizovaná databáza, z ktorej sa budú vyberať projekty na revitalizáciu a rozvíjanie ďalších investičných možností pre mestské projekty a investorov. Zaujímavosťou je, že polovica všetkých brownfieldov sa nachádza vo vnútornom meste, a ako bolo zhodnotené už v prvom mapovaní v roku 2019, viac ako tretina je v rozvojových územiach podľa územného plánu mesta.

Dokumenty na stiahnutie: