Janíkov dvor. Pätnásťminútové mesto

Príprava projektu
Povoľovacie procesy
Realizácia
Ukončené

V lokalite Janíkov dvor pribudne pri predĺženej električkovej trati nová zóna spĺňajúca kritéria 15-minútového mesta.

Obchody, služby, oddych aj zábava. Chceli by ste bývať na dosah všetkého, čo k životu potrebujete? Koncept budovania miest nazývaný 15-minútové mesto to umožňuje.

V 15-minútovom meste majú obyvatelia dostupné občiansku vybavenosť, dopravné napojenie a ďalšie nevyhnutné funkcie zabezpečujúce každodenné potreby v okruhu do 15 minút pešou chôdzou alebo na bicykli. Ide o princíp rozvoja sídiel bežný v zahraničí, ktorým sa má inšpirovať aj Bratislava.

Na princípe 15-minútového mesta má vzniknúť aj plánovaná polyfunkčná zóna v okolí budúcej električkovej zástavky Janíkov dvor v Petržalke. Rozvoj aktuálne nevyužívaného územia prispeje k tomu, že tamojší obyvatelia budú mať všetko potrebné po ruke bez nutnosti prekonávať veľké vzdialenosti autom alebo MHD.

FAQ k polyfunkčnej zóne Janíkov dvor

Čo je Polyfunkčná zóna Janíkov dvor?

V lokalite Janíkov dvor v Petržalke pribudne pri predĺženej električkovej trati aj nová zóna s nájomnými bytmi, Park and Ride parkovacím domom, škôlkou, strediskom pre seniorov, obchodmi, službami, reštauráciami a novými verejnými priestormi. Územie vybraté pre výstavbu tohto projektu má rozlohu 33 100 m2 a momentálne je nevyužité.

Janíkov dvor - riešené územie
Riešené územie

Aké pozitívum prinesie výstavba?

Na najväčšom sídlisku v strednej Európe sa skrášlia verejné priestory, vysadí sa nová zeleň a doplní sa chýbajúca občianska vybavenosť, čím sa významne zlepší kvalita života tamojších obyvateľov.

Vďaka výstavbe sa skráti vzdialenosť k MHD zastávkam. Obyvatelia tiež získajú dobré napojenie na cyklistickú dopravu. Nové stredisko pre seniorov, nájomné byty a materská škôlka zas významne uľahčí život vybraným skupinám obyvateľov. Nová zóna má pritom spĺňať princíp 15-minútového mesta.

Ako nová zóna splní kritéria 15-minútového mesta?

Nová zóna Janíkov dvor má poskytnúť rôznorodú občiansku vybavenosť, ktorá momentálne v tejto časti Petržalky chýba, a to na území, ktoré je možné prejsť peši alebo na bicykli za niekoľko minút.

Ako bude fungovať Park and Ride parkovací dom?

Záchytné parkovisko by počas dňa využívali najmä vodiči z južného regiónu, ktorí smerujú do hlavného mesta najmä za prácou. Počas večerných a nočných hodín by parkovisko slúžilo miestnym obyvateľom. V európskych metropolách fungujú Park and ride parkovacie domy ako efektívny spôsob pre odbremenenie centra mesta od osobných áut.

Možné riešenie parkovacieho domu

Pre koho budú určené nájomné byty?

O nájomné bývanie sa môžu uchádzať tí obyvatelia s nárokom na nájomný byt, ktorí si nemôžu dovoliť komerčné bývanie v hlavnom meste. Ide, napríklad o mladé rodiny, seniorov, či vybrané skupiny zamestnancov pracujúcich pre spoločnosť, ako sú učitelia či policajti.

V akom štádiu je tento projekt?

Aktuálne je celý projekt len na začiatku. Na konci minulého roka bola vyhlásená architektonická súťaž, z ktorej bude víťazný návrh známy najskôr v júni tohto roka. Následne sa začne vypracovávať projektová dokumentácia a po jej dokončení sa naplánuje začatie stavených prác.

Mohlo by vás tiež zaujímať

V Bratislave vznikne nad Staromestskou ulicou Plató pre peších

20. 5. 2022

Tam, kde by to prednedávnom nikto nepredpokladal, vznikne park s novými výhľadmi na Bratislavu a Dunaj. ...

Chodci dostanú vyššiu prioritu. Architekti ukázali, ako zo Zochovej urobiť bezpečnejšie miesto s atraktívnymi verejnými priestormi

16. 5. 2022

Lokalita okolo Zochovej ulice je dôležitý dopravný uzol v centre hlavého mesta. Denne ju využívajú ľudia smerujúci do a z centra mesta pešo zo zastávo...

Na Železnej studničke sa už dá posedieť priamo na brehu štvrtého rybníka

13. 5. 2022

Na Železnej studničke vznikla pre návštevníkov ďalšia oddychová zóna. Na jednom z najnavštevovanejších miest na Partizánskej lúke pribudli pobytové sc...