Janíkov dvor. Pätnásťminútové mesto

Príprava projektu
Povoľovacie procesy
Realizácia
Ukončené

V lokalite Janíkov dvor pribudne pri predĺženej električkovej trati nová zóna spĺňajúca kritéria 15-minútového mesta.

Obchody, služby, oddych aj zábava. Chceli by ste bývať na dosah všetkého, čo k životu potrebujete? Koncept budovania miest nazývaný 15-minútové mesto to umožňuje.

V 15-minútovom meste majú obyvatelia dostupné občiansku vybavenosť, dopravné napojenie a ďalšie nevyhnutné funkcie zabezpečujúce každodenné potreby v okruhu do 15 minút pešou chôdzou alebo na bicykli. Ide o princíp rozvoja sídiel bežný v zahraničí, ktorým sa má inšpirovať aj Bratislava.

Na princípe 15-minútového mesta má vzniknúť aj plánovaná polyfunkčná zóna v okolí budúcej električkovej zástavky Janíkov dvor v Petržalke. Rozvoj aktuálne nevyužívaného územia prispeje k tomu, že tamojší obyvatelia budú mať všetko potrebné po ruke bez nutnosti prekonávať veľké vzdialenosti autom alebo MHD.

FAQ k polyfunkčnej zóne Janíkov dvor

Čo je Polyfunkčná zóna Janíkov dvor?

V lokalite Janíkov dvor v Petržalke pribudne pri predĺženej električkovej trati aj nová zóna s nájomnými bytmi, Park and Ride parkovacím domom, škôlkou, strediskom pre seniorov, obchodmi, službami, reštauráciami a novými verejnými priestormi. Územie vybraté pre výstavbu tohto projektu má rozlohu 33 100 m2 a momentálne je nevyužité.

Janíkov dvor - riešené územie
Riešené územie

Aké pozitívum prinesie výstavba?

Na najväčšom sídlisku v strednej Európe sa skrášlia verejné priestory, vysadí sa nová zeleň a doplní sa chýbajúca občianska vybavenosť, čím sa významne zlepší kvalita života tamojších obyvateľov.

Vďaka výstavbe sa skráti vzdialenosť k MHD zastávkam. Obyvatelia tiež získajú dobré napojenie na cyklistickú dopravu. Nové stredisko pre seniorov, nájomné byty a materská škôlka zas významne uľahčí život vybraným skupinám obyvateľov. Nová zóna má pritom spĺňať princíp 15-minútového mesta.

Ako nová zóna splní kritéria 15-minútového mesta?

Nová zóna Janíkov dvor má poskytnúť rôznorodú občiansku vybavenosť, ktorá momentálne v tejto časti Petržalky chýba, a to na území, ktoré je možné prejsť peši alebo na bicykli za niekoľko minút.

Ako bude fungovať Park and Ride parkovací dom?

Záchytné parkovisko by počas dňa využívali najmä vodiči z južného regiónu, ktorí smerujú do hlavného mesta najmä za prácou. Počas večerných a nočných hodín by parkovisko slúžilo miestnym obyvateľom. V európskych metropolách fungujú Park and ride parkovacie domy ako efektívny spôsob pre odbremenenie centra mesta od osobných áut.

Možné riešenie parkovacieho domu

Pre koho budú určené nájomné byty?

O nájomné bývanie sa môžu uchádzať tí obyvatelia s nárokom na nájomný byt, ktorí si nemôžu dovoliť komerčné bývanie v hlavnom meste. Ide, napríklad o mladé rodiny, seniorov, či vybrané skupiny zamestnancov pracujúcich pre spoločnosť, ako sú učitelia či policajti.

V akom štádiu je tento projekt?

V architektonicko-urbanistickej súťaži zvíťazil návrh od ateliéru A B.K.P.Š.

Riešenie architektov, ktorí navrhli aj budovy Národnej banky Slovenska a Slovenského národného divadla, kladie dôraz na kvalitný urbanizmus, jednoduchý konštrukčný systém a inšpiratívne prepájanie rôznych sociálnych a vekových skupín. Podľa poroty tvorcovia návrhu ponúkli silný koncept, ktorý zmení prázdnu plochu na modernú polyfunkčnú zónu s potenciálom pre ďalší rozvoj územia. 

Podľa víťazného návrhu sa v priebehu najbližších dvoch rokov dopracuje projektová dokumentácia. So samotnou výstavbou sa začne po tom, čo sa podarí získať všetky potrebné povolenia a obstará sa zhotoviteľ stavby. Odhadovaný rozpočet na polyfunkčnú zónu Janíkov dvor je 32 miliónov eur s DPH. 

Mohlo by vás tiež zaujímať

Poznáme víťazný návrh pre Janíkov dvor. Novú lokalitu s nájomnými bytmi, škôlkou či P+R parkovacím domom bude navrhovať ateliér A B.K.P.Š. 

4. 7. 2022

Víťazom architektonicko-urbanistickej súťaže na budúcu podobu polyfunkčnej zóny Janíkov dvor sa stali architekti z ateliéru A B.K.P.Š.. Navrhovali aj ...

MIB talk: Janíkov dvor je dobrý príklad toho, ako tvoriť 15-minútové mesto

18. 2. 2022

V lokalite Janíkov dvor vznikne nová polyfunkčná zóna známa aj ako 15-minútové mesto. O tom, ako tento projekt vznikol, a prečo je dôležitý sa dozviet...

Parkovací dom pre 499 áut, 90 nájomných bytov, stredisko pre seniorov aj škôlka. Vyhlasujeme architektonickú súťaž na novú zónu Janíkov dvor

8. 12. 2021

V lokalite Janíkov dvor v Petržalke pribudne pri predĺženej električkovej trati aj nová zóna s nájomnými bytmi, Park and Ride parkovacím domom, škôlk...