Areál pre Ústav pamäti národa
Ústav pamäti národa vyhlasuje architektonickú súťaž návrhov na svoje sídlo, ktoré má vzniknúť revitalizáciou nevyužívaných budov na križovatke ulíc Krížna a Karadžičova. Súťažné podmienky a zadanie pre súťaž spracovali Metropolitný inštitút Bratislavy a spoločnosť QCM.

Ústav pamäti národa (ÚPN) je jednou z najmladších inštitúcií na Slovensku – vznikol v roku 2002. Odborná inštitúcia, ktorá slúži ľuďom, v súčasnosti sídli v prenajatých priestoroch na rôznych adresách. Nemá tak vhodné sídlo s príjemnými reprezentatívnymi priestormi pre verejnosť.
V areáli nachádzajúcom sa na križovatke ulíc Krížna a Karadžičova má preto vzniknúť nové sídlo organizácie, v ktorom nájdu priestor kancelárie pre zamestnancov, archív, knižnica s bádateľnou ale aj múzeum.
Keďže budovy a aj samotný priestor okolo nich je v nevyhovujúcom stave, ÚPN vyhlasuje súťaž na revitalizáciu areálu. Jednokolová architektonická súťaž návrhov má priniesť riešenie, ktoré z doteraz nevyužívaných budov na štátnych pozemkoch urobí vhodné sídlo Ústavu aj s verejnými priestormi pre návštevníkov.
Úlohou MIB v spolupráci so spoločnosťou QCM bolo kompletné zastrešenie súťažných podmienok a zadania súťaže. Po prípravných krokoch pred súťažou na Najvyšší súd SR v roku 2022 ide o druhú verejnú zákazku pre MIB.
Ďalšie požiadavky, ktoré má súťaž vyriešiť:
- Vhodnou mierou kultivovať areál a vytvoriť priestory pre verejnosť a oddychovú zónu pre zamestnancov a obyvateľov okolia
- Zohľadniť opatrenia znižujúce produkciu skleníkových plynov a opatrenia na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy. Súťažiaci by mali navrhnúť riešenia s nízkou uhlíkovou stopou, zamerané na šetrenie vodou či na zadržiavanie a vsakovanie dažďovej vody v území za pomoci prvkov zelenej infraštruktúry, prvkov technického charakteru a znižovanie podielu nepriepustných povrchov na teréne
- Zachovať zeleň v čo najväčšej možnej miere
- Prihliadať na záujem vystavovať v areáli exponáty múzea ako napríklad busty
- Uvažovať nad vjazdom pre motorové vozidlá z Metodovej ulice a vyriešiť statickú dopravu
- Uvažovať o otvorení areálu do okolia a jeho integrácii do verejného priestoru
- Rozšíriť priestory administratívnej budovy formou vstavby, dostavbou alebo kombináciou oboch, avšak nie prístavbou alebo novým samostatným objektom
- V pavilóne Ludwigovho paláca vytvoriť priestory, ktoré bude možné využiť na výstavné účely, ako kaviareň a služobný byt
Nevyužívané budovy a verejný priestor
Súčasťou areálu s rozlohou 7 684 metrov štvorcových, ktorý je predmetom súťaže, je administratívna budova a hospodárska budova, niekdajší pavilón Ludwigovho paláca. Administratívna budova z 30. rokov 20. storočia bola postavená ako vojenská väznica, v 90. rokoch sa zmenil účel využitia budovy na administratívu. Okolo roku 2000 sa uskutočnila čiastočná rekonštrukcia interiérov, približne v roku 2009 došlo k ukončeniu používania. Odvtedy je budova prázdna a chátra.


Hospodárska budova, pavilón Ludwigovho paláca, bol pôvodne súčasťou rozľahlého jednopodlažného mestského paláca v nerenesančnom štýle, ktorý dal postaviť Johan Ludwig. S palácom ho spájala kamenná terasa s dvojitou kamennou kolonádou a drevenou pergolou. Rok výstavby je podľa historických prameňov rok 1880, autor projektu paláca nie je známy.
Koncom 2. svetovej vojny bol palác aj so susedným mlynom zbombardovaný. Z areálu sa zachovalo len silo postavené v rokoch 1936-1937 na dnešnej Metodovej ulici. Z paláca ostal stáť len pavilón a časť terasy. V roku 1958 bol pavilón stavebne upravený a po havárii strechy, v roku 2000, bola v časti objektu pôvodná plochá strecha prestavaná na šikmú. Pravdepodobne okolo roku 2010 bol objekt v interiéri renovovaný do súčasného stavu. Hospodárska budova je v súčasnosti taktiež nevyužívaná, zo stavebno-technického hľadiska je v primeranom stave.

Využitie chýba aj verejnému priestoru v okolí budov. Spevnené plochy v areáli sú v zlom vstave. V areáli sa nachádza množstvo listnatých stromov, ktorých stav je perspektívny. Zadanie súťaže požaduje zachovať zeleň v čo najväčšej miere.
Súťaž Revitalizácia areálu pre Ústav pamäti národa
Vyhlasovateľ súťaže: Ústav Pamäti národa
Spracovateľ súťaže: Metropolitný inštitút Bratislavy a QCM, s.r.o.
Druh súťaže:
1. Podľa účelu súťaže: projektová
2. Podľa okruhu účastníkov: verejná anonymná
3. Podľa predmetu súťaže: architektonická
4. Podľa priebehu súťaže: jednokolová = jednoetapová
Riadni členovia poroty:
Nezávislí od vyhlasovateľa: MgA. Ondřej Císler Ph.D. (predseda poroty), Ing. arch. Petra Coufal Skalická, Ing. arch. Branislav Husárik, Ing. Ing. arch. Ondrej Marko
Závislí od vyhlasovateľa: Mgr. Adela Martinkovičová
Lehota na predkladanie súťažných návrhov 11.08.2023, 15:00 hod.