Zóna Pribinova – definuje verejný priestor iba jeho vlastníctvo, alebo spôsob akým ho ľudia využívajú?

Mestské plánovanie
16. novembra 2020

Mapovali sme priestor v zóne Pribinova kvôli prípravám pre zmeny a doplnky územného plánu. Naša štúdia sa však zameriava aj na to, ako má vyzerať kvalitný mestský dizajn.

Pri mapovaní sme pozorovali ľudí na rôznych stanovištiach v okolí nákupného centra Eurovea a zaznamenali ľudí, čo priestor využívali – či už ním len prechádzali, na niekoho čakali prípadne sa stretli alebo na mieste trávili dlhší čas.

Kam chodia mladí ľudia a kam chodia starí? Kde ľudia chodia na rande? Prečo je žien v okolí menej ako mužov? Ktorý priestor je najpopulárnejší a ktorým sa len prechádza? Ako ovplyvňuje horúčava pohyb ľudí?

Tieto zistenia nám prezradili, ktorý priestor je kľúčový a zároveň ktorý priestor potrebuje najväčšiu zmenu pre dlhodobé zlepšenie verejných priestorov v okolí.

Celú správu si môžete pozrieť tu: https://bit.ly/zona_pribinova

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Reklama naša všadeprítomná: ako sa tu vzala a čo s tým vieme urobiť?

Mestské plánovanie
Verejný priestor
17.11.2020

Nadmerné množstvo bilbordov, neregulovaná reklama a rôzne typy vizuálneho znečistenia sú v súčasnosti bežným javom v strednej Európe. Kým súčasná situácia môže vyhovovať reklamným agentúram a rôznym súkromným záujmom, jej vplyv má zásadný škodlivý efekt na identitu mestských priestorov, ako aj na zdravie obyvateľov mesta. Odstraňovanie vizuálneho smogu však tiež nie je jednoduchá úloha.

Výstava výsledkov participácie na Krížnej ulici

Verejný priestor
30.11.2020

Výsledky z participatívneho zapojenia obyvateľov a obyvateliek Krížnej ulice a jej okolia si už môžete pozrieť naživo aj na Krížnej ulici. V rôznych prevádzkach sú umiestnené výstavné plagáty, ktoré obsahujú zaujímavé informácie z nášho prieskumu.

ilustrácia z manifestu

Tvorba mestských priestorov dostala jasné pravidlá

Mestské plánovanie
Verejný priestor
27.11.2020

Metropolitný inštitút Bratislavy pripravil Manifest verejných priestorov, ktorý predstavuje a vysvetľuje hodnoty, na akých chce mesto tvoriť a obnovovať verejné priestory, ktoré slúžia všetkým obyvateľkám a obyvateľom Bratislavy.

V areáli Malý Slavín vznikne nový altánok a zrevitalizuje sa okolie pamätníka

Zeleň
26.11.2020

Pripravuje sa obnova ďalšej lokality v Mestských lesoch v Bratislave – Areálu Malý Slavín. Mestské lesy v Bratislave v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy a hlavným mestom zrevitalizujú obľúbený areál s altánkami spolu s verejnými priestormi v okolí.