Pobytové schody na brehu štvrtého rybníka
Rôznorodé šírky a dĺžky schodov poskytujú návštevníkom rôzne typy užívania a kontaktu s vodnou hladinou v prostredí mestských lesov.
Prostredie rybníkov na Železnej Studienke je výnimočné svojou jedinečnou kombináciou zelenej a modrej infraštruktúry. Pre sprostredkovanie zážitku v takomto prostredí nám môžu dopomôcť aj tzv. prvky drobnej architektúry, ktoré dokážu návštevníkovi zabezpečiť útočisko, sprostredkovať netradičný výhľad či prepojiť ho s vodnou hladinou. Jeden z takýchto prvkov – pobytové schody pribudli aj na brehu IV. rybníka.
Drevené schody rôznej šírky umožňujú návštevníkom priamy kontakt s rybníkom a poskytujú príležitosť sledovať lokálnu flóru a faunu. Prírodný dizajn a minimalistická konštrukcia pritom nenarúšajú život živočíchov pobývajúcich na brehu alebo pod hladinou rybníka. Objekt spĺňa požiadavky ochrany prírody a krajiny a odobrili ho aj ochranári.
Pobytové schody vznikli podľa návrhu štúdia Woven, ktorý rešpektuje okolitú prírodu, prirodzene a nenásilne dopĺňa charakter a terén krajiny. Hlavným vizuálnym prvkom sú mohutné drevené dosky, kaskádovito položené na tmavej nosnej oceľovej konštrukcií osadenej na kovových vrutoch. Pobytové schody majú rozmer približne 3,5 x 5,7 metra, jednotlivé dosky sa ťahajú do strán a vytvárajú schodisko s možnosťou sedenia po celej šírke.
Výber umiestnenia pobytových schodov sa uskutočnil pozorovaním správania sa návštevníkov a návštevníčok mestských lesov, ktorí prirodzene sedávali na tomto miest , kde bolo menej stromov, a pozorovali rybník. Na samotnej realizácii pobytových schodov sa podieľali aj zamestnanci Mestských lesov.
Tento projekt je súčasťou Programu obnovy verejných priestorov Bratislavy – Živé miesta, ktorého cieľom je modernizácia a skvalitňovanie dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v Bratislave
Projekt v kocke
Ako vznikol projekt Pobytových schodov na IV. rybníku?
- Cieľom projektu bolo poskytnúť vhodný priestor na trávenie voľného času v prírodu v priamom kontakte s rybníkom
- Pobytové schody na Železnej studničke sú spoločným projektom Mestských lesov v Bratislave, hlavného mesta a Metropolitného inštitútu Bratislavy. Ide o ďalší projekt z programu Živé miesta na obnovu verejných priestorov Bratislavy
- O architektonický návrh sa postarali architekti zo štúdia Woven
Čo pobytové schody prinášajú?
- Novú pobytovú plochu na brehu rybníka, ktorá bude sprístupnená celoročne
- Priamy kontakt s rybníkom pre návštevníkov mestských lesov
- Príležitosť pozorovať lokálnu flóru a faunu – predovšetkým ryby, sladkovodné korytnačky, užovky, vážky či žaby