Okolie jazera Rohlík

Príprava projektu
Povoľovacie procesy
Realizácia
Ukončené

Okolie jazera Rohlík využívajú ľudia rôznymi formami - celoročne na krátkodobú rekreáciu, aktivity s deťmi, či relax, rybárčenie a venčenie psov. Revitalizácia bude všetky tieto funkcie zachovávať, budú pritom doplnené prvky mobiliáru a komunikácie, ktoré dnes chýbajú a vedia pomôcť lepšiemu užívaniu územia, orientácii v ňom a zvýšia bezpečnosť.

Jazero Rohlík
Jazero Rohlík

Ružinovské jazero, ktoré je pre svoj špecifický tvar známe najmä pod názvom Rohlík, je obľúbeným miestom rekreácie Ružinovčaniek a Ružinovčanov. Areál jazera čaká obnova, ktorej cieľom je zútulniť celkovú atmosféru. Zlepšiť sa majú pobytové plochy, chodníky a osvetlenie. Pribudne aj mobiliár a prvky na sedenie tak, aby vyhovovali všetkým rozmanitým skupinám obyvateľstva, ktoré sa tu združujú a koexistujú. Obnova okolia jazera Rohlík je súčasťou projektu na obnovu verejných priestorov Bratislavy Živé miesta.      

Participatívny proces

Počas participácie sme zbierali názory verejnosti a ďalšie informácie pre zadanie na obnovu tejto lokality. Verejnosť sme zapojili prostredníctvom rozhovorov, online dotazníka a workshopu so študentkami a študentmi OA Nevädzová. Okrem toho sme uskutočnili mapovanie pohybu a správania ľudí v území.

Zo získaných dát sme zistili, že verejnosti žiada zachovanie prírodného a oddychového charakteru miesta a citlivé zlepšenie vybavenosti mestského mobiliáru. Za dôležité označili respondenti a respondentky zlepšenie prístupnosti jazera a stavu zanedbaných povrchov a priestorov v okolí.

Pamätník obetiam Covid-19

V areáli Rohlíka vznikne tiež pamätník venovaný obetiam pandémie Covid-19. Samotný pamätník, jeho návrh aj realizácia, vzíde z transparentnej výtvarno-architektonickej súťaže. Cieľom súťaže je nájsť partnera pre vytvorenie kvalitného súčasného umeleckého diela vo verejnom priestore.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Vyhlasujeme architektonickú súťaž na pamätník pre 30 000 obetí pandémie Covidu-19

11. 8. 2022

Pri najväčšej nemocnici na Slovensku vznikne unikátne umelecké dielo, ktoré má dôstojne pripomínať desaťtisíce obetí pandémie koronavírusu. Podoba pam...

Centrálny pamätník obetiam pandémie bude stáť v blízkosti najväčšej slovenskej nemocnice

30. 3. 2022

Na Slovensku pribudne významný pamätník, ktorý iniciujú priami pozostalí po 23-tisíc zosnulých obetiach Covid-19. Mesto Bratislava, občianske združeni...

Jazero Rohlík

Pri jazere Rohlík zlepšíme pobytové plochy, chodníky a osvetlenie. Jeho prírodná atmosféra zostane nedotknutá

20. 4. 2021

V pripravovanej revitalizácii areálu jazera Rohlík v Ružinove sme sa posunuli do ďalšej fázy. Názory verejnosti získané participatívnymi aktivitami sm...