Hájovňa na Peknej ceste

Príprava projektu
Povoľovacie procesy
Realizácia
Ukončené

Jedna z budov v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste – budova pôvodnej hájovne opäť slúži ľuďom, ktorí prichádzajú do lesa za oddychom. Z objektu sa stal voľnočasový pavilón s ohniskami na grilovačku, zázemím pre turistov aj cyklistov či ihriskom na pétanque.

Niekdajšia hájovňa na Peknej ceste z prelomu 19. a 20. storočia prešla rekonštrukciou a zmenila sa na pavilón na trávenie voľného času. Pribudol tu vnútorný gril, vonkajšie ohniská, či ale tiež ihrisko na petang. Nové živé miesto v Mestských lesoch slúži po obnove aj ako zázemie pre ľudí vyrážajúcich do mestských lesov za turistikou či na bicykloch.

Obnova so zachovaním pôvodného genius loci

Z pôvodného objektu hájovne, ktorý bol dlhé roky súčasťou areálu muničných skladov a bol neprístupný, sa zachovali len klenbové priestory polo-zapustenej pivnice. V rámci obnovy sa uskutočnila sanácia muriva a podláh pivnice. Nad ňou architekti z ateliéru Office 110 a DIVO navrhli altánok v tvare sedlovej strechy, ktorý odkazuje na dobový vzhľad budovy.

Históriu miesta sa pri rekonštrukcii podarilo podčiarknuť aj vďaka použitiu pôvodných materiálov – napríklad pri demontáži havarijného stavu nadzemného podlažia sa našlo a uchovalo 40 paliet tvrdých tehál takzvaných klingeriek, pričom na niektorých bola razba aj z roku 1900.

Premenou prešli aj priľahlé prírodné plochy, ktoré tvoria ovocné stromy, stará vŕba či potok so studničkou. K vonkajším ohniskám sa dobudovali chodníčky, aby sa k nim ľudia jednoduchšie dostali. Okrem petangového ihriska vzniklo aj detské ihrisko, ktoré rovnako ako mobiliár vyrobili zamestnanci Mestských lesov v Bratislave z lokálneho dreva.

Pred hájovňou tiež vzniklo predpolie z priepustného mlatového povrchu, ktorý je vhodný aj na organizovanie menších podujatí.

Obnova bývalej hájovne sa uskutočnila v rámci zámeru sprístupniť areál bývalých muničných skladov verejnosti. Na jar v roku 2020 bola otvorená nová cesta vedúca cez bývalé muničné sklady, z územia sa odviezli tony stavebného odpadu a roky nahromadených smetí. Niekoľko budov sa už nedalo zachrániť.

stav bývalej hájovne z roku 2020
vizualizácia projektu

Projekt v bodoch 

  • Projekt je súčasťou Programu obnovy verejných priestorov Živé miesta, ktorého cieľom je modernizácia a skvalitňovanie dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v Bratislave.
  • Na revitalizácii sa podieľalo hlavné mestoMetropolitný inštitút Bratislavy, Mestské lesy v Bratislave a architektonický ateliér Office 110 a DIVO.
  • Úlohou MIB bolo zastrešenie fázy projektovania a prípravy kvalitného projektu.
  • Realizácia: 2021-2023

Projekt vznikol aj vďaka podpore spoločnosti Swiss Re. Ďakujeme

Mohlo by vás tiež zaujímať

V mestských lesoch na Peknej ceste otvárame hájovňu. Fungovať bude ako pavilón s grilom a ohniskami aj zázemie pre cyklistov 

4. 7. 2023

Pôvodná hájovňa z prelomu 19. a 20. storočia začne opäť slúžiť ľuďom, ktorí prichádzajú do lesa za oddychom. Mesto so svojimi organizáciami sa budove ...

Bývalá hájovňa na Peknej ceste bude obnovená

22. 7. 2020

Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy pripravujú obnovu jednej z budov v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste – budovy pôvodnej...