Plánujeme Bratislavu: Pozývame vás na diskusie o rozvoji mesta

22. júla 2022

Príďte sa dozvedieť viac o rozvoji mesta a budúcnosti, akú pre Bratislavu plánujeme. Diskusie sa uskutočnia počas augusta a septembra na Tyršáku.

O tom, ako sa plánuje mesto, čo táto disciplína obnáša, a aká je vízia ďalšieho rozvoja Bratislavy, sa budeme rozprávať počas letných diskusií na mestskej pláži Tyršák s odborníčkami a odborníkmi na urbanizmus, architektúru a ďalšími špecialistkami a špecialistami s dlhoročnými skúsenosťami.

Vstup na diskusie je voľný.

Aká vysoká má byť Bratislava

13. septembra 2022 o 18:00 na Tyršáku

Metropolitný inštitút Bratislavy vypracoval urbanistickú štúdiu výškového zónovania, ktorá prináša

Sú výškové budovy pre mesto prínosné? A kde v meste by takéto stavby mali vznikať? Ako môžeme regulovať výstavbu výškových budov tak, aby nezničili panorámu mesta, ale ju doplnili?

Diskutovať budú: Lucia Trajterová, Sekcia územného plánovania MIB, Eva Le Peutrec – architektka, Ľubomír Závodný – architekt. Diskusiu moderuje Martin Staňo.

Záznamy z disukusií

Prečo mesto krátkych vzdialeností funguje lepšie │11. júla

Záznam z diskusie nájdete TU.

Čo to je kompaktné mesto a ako sme sa dopracovali k tomuto pojmu? Je Bratislava kompaktné mesto? Kde áno a kde nie? Čo to znamená pre obyčajného človeka, že má žiť v kompaktnom meste?

Diskutovali: Pavol Paňák – architekt, ateliér BKPŠ, Lýdia Grešáková – sociologička, Jiří Deyl – architekt, Institut plánování a rozvoje Prahy, Martin Berežný – riaditeľ Sekcie územného plánovania MIB. Diskusiu moderoval: Martin Staňo

Ako zapojiť rieku do života mesta │8. augusta

Záznam z diskusie nájdete TU.

Čo znamená pre Bratislavu a jej obyvateľov, že mestom preteká Dunaj? Čo pomáha zlepšovať zapojenie rieky do života ľudí v meste? Ako by sa dali zlepšiť podmienky pre rekreáciu v okolí Dunaja bez toho, aby trpela príroda?

Diskutovali: Jana Bozáňová – urbánna ekologička z MIB; Martin Mišík – iniciátor projektu Bratislavský Dunajský Park; Peter Gero – architekt a urbanista. Diskusiu moderovala Milota Sidorová.

Kde sa mesto má rozvíjať a kde nie │23. augusta

Záznam z diskusie nájdete TU.

Ako sa má Bratislava ďalej rozvíjať? Vieme dobre využiť tie kapacity mesta, ktoré teraz má, potrebuje sa Bratislava rozširovať? Ako mesto uvažuje o rozvojových územiach – čo je potrebné chrániť, a ktoré územia dnes mesto nevyužíva tak, ako by mohlo?

Diskutovali: Juraj Šujan, poradca primátora pre rozvoj mesta, územné plánovanie a komunikáciu s developermi; Juraj Benetin –  architekt; Tamara Stohlová – enviromentalistka; Pavel Šuška – humánny geograf, pôsobí na Ústave geografie SAV v Bratislave, spoluautor publikácie Suburbanizácia: Ako sa mení zázemie Bratislavy. Diskusiu moderoval Martin Staňo.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Mlynské nivy: Štvrť, kde bude všetko potrebné v pešej dostupnosti do 15 minút

30. 8. 2023

Mnohé mestá čelia výzve, ako sa prispôsobiť rastúcej populácii pri zachovaní kompaktnosti mesta aj kvality života. ...

Plánujeme štvrť 21. storočia: S kvalitnou školou, bez zápch, s množstvom zelene

18. 8. 2023

Nová štvrť v dotyku s centrom mesta, blízko k Dunaju, s množstvom parkov, električkou ako hlavnou formou dopravy a verejnými priestormi pre všetkých. ...

Sad Janka Kráľa je bližšie k obnove. Víziu vytvorí MIB spolu s česko-slovenským tímom odborníkov

10. 8. 2023

Súťaž na zhotoviteľa štúdie vyhral tím so skúsenosťami s obnovou veľkých parkov na Slovensku aj v Česku. ...