Centrálny pamätník obetiam pandémie bude stáť v blízkosti najväčšej slovenskej nemocnice

30. marca 2022

Na Slovensku pribudne významný pamätník, ktorý iniciujú priami pozostalí po 23-tisíc zosnulých obetiach Covid-19. Mesto Bratislava, občianske združenie Skutočné obete a Metropolitný inštitút Bratislavy uzavreli partnerstvo, aby spoločne zrealizovali pamätník pre obete pandémie. Podpis Memoranda o spolupráci na realizácii centrálneho Pamätníka obetiam pandémie Covid-19 je prvým krokom, nasledovať bude výtvarno-architektonická súťaž, aby vzniklo unikátne umelecké dielo na pietnom mieste pri Nemocnici Ružinov a jazere Rohlík.

OZ Skutočné obete, ktoré zastupuje pozostalých, pomáha priamym pozostalým a vykonáva v oblasti zmierňovania následkov pandémie mnohé aktivity, oslovilo s cieľom vybudovania pietneho miesta vo forme unikátneho umeleckého diela a prípravou súťaže na jeho zrealizovanie Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy.  

Doposiaľ na Slovensku podľahlo koronavírusu viac ako 23 000 tisíc ľudí, no obeťami pandémie sú i ďalšie tisícky pacientov, ktorí zomreli pre obmedzenie bielej medicíny a sťaženému prístupu k zdravotnej starostlivosti. Vďaka projektu budú mať zosnulí na Slovensku dôstojný pamätník celonárodného významu.  

„Posledné roky sú pre nás všetkých jedny z najintenzívnejších a najťažších, aké si pamätáme. Aktuálne všetci súcitíme s Ukrajinou a rozmýšľame, ako sa na novú situáciu nastaviť. Rovnako, pred dvomi rokmi nás všetkých zasiahla pandémia covidu. Žiaľ, ani vojnou pandémia neskončila, a je si dôležité pripomínať, ako nás zasiahla. Každý z nás v nejakej miere za tie dva roky prišiel s covidom do kontaktu. Niektorí stratili blízkych, známych, zdravie, pocit bezpečia. Pre všetkých týchto ľudí má byť na tomto mieste pamätník, kde budeme mať priestor znovu sa spojiť a pripomenúť si svojich príbuzných, susedov, známych aj neznámych,“ povedala Tatiana Kratochvílová, prvá námestníčka primátora Bratislavy. 

„Toto dielo bude venované obetiam Covidu-19 a ich najbližším. V prvom rade sú to ľudia, ktorí zomreli „na“ a „s“ covidom, za obete ale považujeme aj ich smútiace rodiny a tisícky ďalších pacientov, ktorí pre pandémiu a zhoršenú dostupnosť zdravotnej starostlivosti prišli o svoj život, hoci nemuseli a dnes sú vykazovaní v štatistikách ako tzv. odvrátiteľné úmrtia. V širšom kontexte sú však obeťami aj všetci tí, ktorí mali a majú pandémiou vážne obmedzený život. Na Slovensku neexistuje rodina, ktorá by pandémiou nebola zasiahnutá. Je to pamätník tragédie tejto doby a mnohých spoločenských, politických i osobných zlyhaní,“ hovorí jedna zo zakladateliek OZ Skutočné obete Lenka Straková.

„Intenzívne prežívame súčasné obdobie, nepamätáme si našu spoločnosť tak rozpoltenú, rozhádanú, plnú zloby a napätia. Veríme, že realizácia tohto umeleckého diela nám zároveň pripomenie, akí sme krehkí, zraniteľní a jeden od druhého závislí. Ako veľmi potrebujeme vzájomnú pomoc a solidaritu. Pamätník bude slúžiť pre nasledujúce generácie a bude miestom konaní oficiálnych spomienkových podujatí. Zároveň veríme, že bude symbolom správnej interpretácie týchto tragických udalostí. Nikdy nesmieme zabudnúť,“ dodala Straková. 

Pamätník bude stáť v mestskej časti Ružinov pri Ružinovskom jazere, známym pod názvom Rohlík. Ide o pokojnú a tichú lokalitu, ktorá je ľahko dostupná z centra mesta. V tesnej blízkosti sa nachádza Nemocnica Ružinov, ktorá je súčasťou Univerzitnej nemocnice Bratislava, najväčšieho zdravotníckeho zariadenia na Slovensku. Lokalitu ohraničuje Ružinovská poliklinika. Pamätník tak bude stáť v tesnej blízkosti zdravotníkov v prvej línii. Ide o pozemky hlavného mesta v okolí jazera Rohlík, ktoré prejdú komplexnou revitalizáciou podľa návrhu architektov podľa zadania z dielne MIB.

„Je to pre nás česť, že pamätník bude stáť v blízkosti najväčšej slovenskej nemocnice a bude tak symbolizovať nadľudské úsilie všetkých zdravotníkov na Slovensku v boji za záchranu pacientov zasiahnutých koronavírusom,“ uviedol MUDr. Igor Bartl, námestník pre zdravotnú starostlivosť Nemocnice Ružinov.

Lokalita umiestnenia Pamätníka obetiam pandémie Covid-19 prejde spolu s jazerom Rohlík komplexnou obnovou.

Samotný pamätník, jeho návrh aj realizácia, vzíde z transparentnej výtvarno-architektonickej súťaže, ktorú zastrešuje Metropolitný inštitút Bratislavy a bude vyhlásená v najbližších mesiacoch. Cieľom súťaže bude nájsť partnera pre vytvorenie kvalitného súčasného umeleckého diela, respektíve inštalácie vo verejnom priestore. Súťaž bude vo formáte „design & build“, čo znamená, že víťaz zabezpečí spolu s návrhom aj realizáciu diela.

„Súťaž do procesu vždy vnáša aj dôležitú odbornú a spoločenskú diskusiu, aké dielo by malo v danom území vzniknúť, vďaka tomu získame pre pamätník obetiam covidu ten najkvalitnejší návrh.  Verejnú odbornú súťaž na dielo vo verejnom priestore sme nemali na Slovensku niekoľko rokov, preto verím, že si túto tému umelci a umelkyne osvoja a zapoja sa svojimi návrhmi, aby pamätník čo najlepšie reagoval na tému aj prostredie, v ktorom bude stáť,“ povedal Ján Mazúr, riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy. „Dielo vo verejnom priestore dokáže posilniť vzťah k danej lokalite, edukovať a prinášať umeleckú hodnotu do verejného priestoru, preto sme veľmi radi, že sa tento pamätník bude realizovať práve formou výtvarno-architektonickej súťaže,”dodal Mazúr.

Realizácia pamätníka bude financovaná formou darov a príspevkov prostredníctvom transparentného účtu Skutočné obete COVID-19. Podrobnosti k súťaži a výstavbe budú zverejňované na webovej stránke Metropolitného inštitútu Bratislavy, na www.skutocneobete.sk a https://www.facebook.com/obetecovidu/.

OZ Skutočné obete vlani na jeseň odštartovalo okrem výstavby centrálneho Pamätníka aj projekt Živé pietne miesta. Keďže pandémia zasiahla celé územie krajiny, naprieč Slovenskom vysádzajú v spolupráci so samosprávami výnimočné spomienkové lipy. Unikátne stromy, ktoré symbolicky žijú a dýchajú na pamiatku zosnulých obetí, už vysadili v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, ďalej v Košiciach, Michalovciach, Zlatých Moravciach, obci Lúčka a Kamenica nad Cirochou, Nových Zámkoch, v Poltári, Lučenci, vo Zvolene, v areáli spoločnosti Slovnaft v Bratislave a pokračujú opäť na jar tohto roka v ďalších mestách a obciach.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Budúcnosť Bratislavy sa deje už dnes 

19. 11. 2024

Bratislava, mesto na rieke, obklopené Karpatami, v sebe skrýva veľký potenciál. Nad budúcnosťou kvalitného hlavného mesta sa však zamýšľame už dn...

Ulice na hranie zlepšujú susedské vzťahy aj bezpečnosť 

18. 10. 2024

Slnečná jesenná sobota. Ulica, kde bežne chodia autá, je dnes plná ľudí, detského smiechu a hier. Na jednom konci deti hrajú futbal a na druhom prebie...

Dopravné stavby tvoria aj verejný priestor  

12. 9. 2024

Moderné električkové trate nie sú len výsledkom kvalitných technických riešení. Pri ich budovaní si musíme klásť aj otázky ohľadom funkčnosti a dizajn...