Bratislava má dizajn manuál pre zastávky a prístrešky MHD, v nasledujúcich rokoch sa plánuje ich veľká obnova

20. októbra 2021

Dopravný podnik Bratislava plánuje v ďalších rokoch vymeniť desiatky zastávok a prístreškov mestskej hromadnej dopravy. Mnohé pribudnú najmä na miestach, kde doteraz chýbali. Ich dizajn má vychádzať z nového manuálu, ktorý pripravil Metropolitný inštitút Bratislavy. Cestujúci budú čakať v priestrannej zastávke, ktorá je dostatočne osvetlená a chránená pred vetrom, dažďom či slnkom. Bratislavčankám a Bratislavčanom sa tak zvýši komfort počas čakania na spoj. Dokument, podľa ktorého budú nové MHD zastávky a prístrešky osádzané, je voľne dostupný na www.manual.mib.sk.

BRATISLAVA. Jedným zo spôsobov, ako zatraktívniť verejnú dopravu pre ľudí, je modernizácia zastávok a prístreškov. Zmena k lepšiemu sa udeje aj vďaka dokumentu s názvom Princípy a štandardy zastávok MHD, ktorého autormi sú odborníci z Metropolitného inštitútu Bratislavy. Jednotná koncepcia zastávok MHD pozitívne ovplyvní podobu verejných priestorov a ľudia sa budú cítiť vo vlastnom meste lepšie. 

“V hlavnom meste pribudne do konca roka 2022 vyše 200 nových prístreškov na autobusových, trolejbusových a električkových zastávkach. Vzniknú najmä na miestach, kde doteraz chýbali. Verím, že aj takýmito krokmi prilákame do mestskej hromadnej dopravy čo najviac cestujúcich,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Nové zastávky majú byť dostatočne veľké, aby nevznikali kolízne situácie medzi cestujúcimi. Pribudnú nové vitríny, ktoré ochránia grafikon pred vandalizmom či dažďom. Mnohé funkčné prvky, ako sú smetné koše či informačné tabule, budú osádzané štandardizovane, vďaka čomu sa zastávky vizuálne zjednotia. Manuál tiež reaguje na klimatickú krízu a prináša možnosti, ako k zastávkam vysádzať zeleň, napríklad vo forme zelenej strechy prístrešku, či umiestňovať solárne panely, ktoré znížia ekologickú náročnosť zastávky.  

„V rámci zlepšovania mikroklímy a udržateľnosti ide o opatrenia, ktoré výrazne napomáhajú k zvyšovaniu biodiverzity v mestách a prispievajú k ochladzovaniu zastávky. Uvedomujeme si, že mesto musí byť pripravené na klimatickú zmenu, ktorá sa deje,“ priblížil Roman Žitňanský, riaditeľ sekcie verejných priestorov na Metropolitnom inštitúte v Bratislave.   

Novinkou tiež je, že v jednom prístrešku je možné umiestniť len jeden citylight s reklamou a citylight sa môže veľmi výnimočne so súhlasom hlavného mesta umiestniť aj v rámci zadnej steny prístrešku za dodržania určitých pravidiel.

“Toto opatrenie okrem iného významne zlepší výhľad cestujúcich na premávku a prichádzajúci spoj,” dodal Žitňanský.

V urbanizovanom alebo prírodnom prostredí by sa malo dbať na transparentnosť štandardných prístreškov, aby prístrešok nezacláňal okolitú prírodnú scenériu alebo architektúru. V prípade navrhovania zastávok v blízkosti národných kultúrnych pamiatok a iných významných budov, je potrebné vždy zvážiť individuálny citlivý prístup k návrhu s prihliadnutím na danú lokalitu. 

S dokumentom sa postupne oboznamujú mestské organizácie, predovšetkým Dopravný podnik Bratislava, ktorý zastrešuje výmenu väčšiny zastávok v meste. Napríklad nedávno zrekonštruovaná zastávka na Račianskom mýte je jedna z prvých, kde sa už uplatnili viaceré princípy z nového manuálu.

Princípy a štandardy zastávok MHD sú súčasťou Manuálu verejných priestorov, ktorý bol verejnosti predstavený minulý rok. Manuál verejných priestorov s jednotlivými princípmi a štandardmi na konkrétne oblasti dáva na stôl jasné pravidlá, ako by sa mali verejné priestory v meste tvoriť a obnovovať. Po princípoch a štandardoch zelene pribudnú ešte v najbližšom čase princípy osvetlenia, dláždenia či osádzania reklamy. Postupným uplatňovaním jednotných pravidiel, ktoré sa už deje na viacerých miestach pri aktuálnych obnovách, mesto a jeho verejné priestory dostanú kompaktný vizuál. Všetky dokumenty sú voľne dostupné na www.manual.mib.sk.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Zlepšujeme bezpečnosť detí v okolí škôl

30. 4. 2024

Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy predstavili finálne riešenia priestorov na Vazovovej a Mudroňovej. ...

MIB spolupracoval na prvom klimatickom pláne pre Bratislavu 

30. 4. 2024

Plán, prijatý drvivou väčšinou mestských poslancov a poslankýň, ukazuje cestu na zníženie emisií skleníkových plynov o 55 % a posilnenie ochrany obyva...

Start with Children: medzinárodný samit o tvorbe miest budúcnosti pre deti začína prvým sprievodným podujatím v pražskom CAMP-e

16. 4. 2024

V rámci partnerskej spolupráce medzi Bratislavou a Prahou sa 24. apríla 2024 uskutoční v pražskom CAMP-e sprievodné podujatie Urban talks pred konfere...