Kedysi bitúnok, dnes trhovisko. Trhy zvyknú skrývať zaujímavé príbehy

21. júla 2021

Pri hľadaní budúcej podoby trhoviska Miletičova sa oplatí pozrieť aj za hranice Slovenska. Obzvlášť podnetné bývajú príbehy tržníc, ktoré vznikli na miestach niekdajších fabrík či priemyselných areálov. Je to dôkaz toho, že trhy dokážu prinavrátiť život opusteným miestam a zároveň obohatiť celé štvrte. Zozbierali sme pre vás niekoľko inšpiratívnych trhovísk, ktoré sú zaujímavé svojou históriou i súčasným modelom fungovania.

Pražská tržnica, Praha

Pražská alebo kedysi nazývaná Holešovická tržnica v Prahe má veľmi podobnú históriu ako Miletička. Pôvodne sa v rozsiahlom areáli nachádzal bitúnok, ktorý vybudovali koncom 19. storočia a fungoval až do roku 1983, kedy ho prestavali na tržnicu. Odvtedy toto miesto funguje ako trhovisko, ktoré si miestni obyvatelia obľúbili. Aj vďaka tomu sa táto tržnica môže pýšiť najväčším výberom zeleniny v meste, ktorú si ľudia môžu nakúpiť celoročne. Okrem toho návštevníci v areáli nájdu aj gastro prevádzky, kultúrne vyžitie či menšie obchodíky. O tom, že ide o hodnotné miesto pre Prahu svedčí aj nedávno vyhlásená medzinárodná architektonická súťaž, ktorá má ambíciu tržnicu oživiť a spraviť z nej celopražský fenomén, pričom pôvodný charakter tejto kultúrnej pamiatky má zostať zachovaný.

Borought Market, Londýn

Živú vravu na trhu každú chvíľku prehluší hrmot prechádzajúceho vlaku. Londýnsky Borought Market sa nachádza pod križujúcimi sa železničnými mostmi. Ide o najstarší trh v Londýne, preto sa nedá povedať, že vznikol ako brownfield. Avšak nič to nemení na skutočnosti, že Borought Market je skvelým príkladom toho ako trhy dokážu oživiť na prvý pohľad neatraktívne lokality v meste. Kryté farmárske trhy dopĺňajú stánky so street foodom, pred ktorými denne stoja dlhé zástupy ľudí. Zaujímavosťou tiež je, že trhovisko kedysi slúžilo ako veľkoobchodný trh ovocia a zeleniny a dnes ho miestni obyvatelia vnímajú ako maják lokálnych poľnohospodárov, ktorí sa snažia o udržateľnú výrobu potravín.

Kødbyen, Kodaň

Z bývalého bitúnku v Kodani je dnes navštevovaná štvrť Kødbyen, ktorej koncept je viac než inšpirujúci. Od roku 2005 je vo vlastníctve mesta, ktoré ho šikovne rozvíja. Podarilo sa tu namixovať rôzne funkcie tak, aby obyvatelia chceli tráviť svoj čas na tomto mieste. V areáli dodnes funguje výrobňa potravín, taktiež farmárske trhy, lokálne obchodíky, reštaurácie a bistrá. Súčasne tu má svoje zastúpenie kultúra, umenie, kreatívny priemysel a dokonca sa na tomto mieste nachádza aj konferenčné centrum, verejné služby či športoviská. Kødbyen sa tak zmenil z priemyselnej zóny na kreatívnu štvrť s dobrou gastronómiou a širokými možnosťami pre voľnočasové aktivity.

Viaduct Arches, Zurich

Tridsaťšesť viaduktov, ktoré v Zurichu postavili v roku 1894 boli dlhé desaťročia prázdne. To sa zmenilo v posledných rokoch, kedy sa zaplnili jedlom a kultúrou. Projekty podobné Viaduct Arches sú fenoménom, ktorý v posledných rokoch sledujeme vo viacerých európskych mestách. Opustené viadukty sa stali vzácnym brownfielodom, ktorý možno oživiť trhmi, reštauráciami, umeleckými dielňami či galériami. Obyvatelia aj návštevníci Zurichu majú dnes k dispozícií viac ako pol kilometra dlhú pasáž, ktorá ponúka nakupovanie, gastronómiu a tiež  kultúrne vyžitie. Srdcom tohto konceptu je tržnica, kde svoje výrobky ponúka 20 lokálnych poľnohospodárov.

Szimpla Kert, Maďarsko

Neďaleká Budapešť je známa svojimi vychytenými tržnicami, ktoré sú populárne nie len medzi miestnymi, ale aj u turistov. Okrem centrálnej budapeštianskej tržnice Nagyvásárcsarnok, ktorá je najstaršia v meste, stojí za povšimnutie aj Szimpla Kert. Je to známy podnik v ruinách niekdajšej továrne na kachličky. Hoci sa nejedná o klasický trh, toto miesto je domovom rozmanitých predajcov a umelcov, ktorý vytvárajú neopakovateľnú atmosféru. Zároveň je to príklad stavby, ktorú nezbúrali, ale zachovali a vytvorili z nej miesto, kam chodia ľudia nie len za jedlom a pitím, ale aj spoločenským kontaktom.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Zlepšujeme bezpečnosť detí v okolí škôl

30. 4. 2024

Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy predstavili finálne riešenia priestorov na Vazovovej a Mudroňovej. ...

MIB spolupracoval na prvom klimatickom pláne pre Bratislavu 

30. 4. 2024

Plán, prijatý drvivou väčšinou mestských poslancov a poslankýň, ukazuje cestu na zníženie emisií skleníkových plynov o 55 % a posilnenie ochrany obyva...

Start with Children: medzinárodný samit o tvorbe miest budúcnosti pre deti začína prvým sprievodným podujatím v pražskom CAMP-e

16. 4. 2024

V rámci partnerskej spolupráce medzi Bratislavou a Prahou sa 24. apríla 2024 uskutoční v pražskom CAMP-e sprievodné podujatie Urban talks pred konfere...