Päť rokov participácie v číslach

17. decembra 2024

Sekcia participácie a mestských štúdií Metropolitného inštitútu Bratislavy funguje už viac ako päť rokov a do svojich projektov zapojila viac než 100 000 ľudí. Po tomto míľniku vám prinášame dátový príbeh, ktorý mapuje jej vývoj a aktivity od svojho vzniku až po súčasnosť. Najskôr vás však prevedieme jej stručnou históriou.

2019

Sekcia pod názvom Kancelária participácie vznikla založením Metropolitného inštitútu Bratislavy, s cieľom aktívne zapájať obyvateľov*ky a odbornú verejnosť do plánovania nášho mesta.  

2020

Začali sme pracovať na prvých projektoch, pri ktorých nás zaujímal pohľad verejnosti. Išlo o úpravy verejného priestoru, investičné projekty mesta či strategické dokumenty. Na projektoch ako napríklad revitalizácia Krížnej uliceGrössling kúpeleprojekty nájomného bývania či Strategický plán Bratislava 2030 sme testovali rôzne participatívne metódy a spôsoby mapovania územia. Mohli ste nás stretnúť napríklad na susedských stretnutiach, komentovaných vychádzkach, vyplniť náš dotazníkový prieskum alebo byť zachytený pri mapovaní pohybu ľudí v území. 

2021

Keďže výstupy z participácie často obsahovali detailné analýzy a štúdie, a popri tradičných metódach sme sa venovali aj inovatívnejším prístupom k skúmaniu riešených území, prirodzene prišlo k zmene názvu kancelárie. Už ako Sekcia participácie a mestských štúdií sme z množstva projektov nazbierali dostatok skúseností pre spracovanie Manuálu participatívneho plánovania, na ktorom sa podieľalo aj množstvo externých odborníkov*čok.  

2022

V tomto roku pribudol do našej agendy významný projekt – Mesto pre deti – v ktorom sa zameriavame na zvyšovanie bezpečnosti v okolí bratislavských škôl. V pilotnej spolupráci so ZŠ Tbiliská v Rači sme do procesu intenzívne zapojili školskú komunitu, vrátane detí. Opatrenia v susedstve školy prispeli k zvýšeniu bezpečnosti pre všetkých – spomalila sa doprava, preriešilo sa parkovisko priamo v predpolí školy a zdvihnutím priechodov a doplnením priebežného chodníka sa zvýšila viditeľnosť peších a priestor sa debarierizoval. Spolupracovali sme tiež s umelcom Otom Hudcom, ktorý so žiakmi*čkami vytvoril asfalt art na predpolí školy.   

2023  

S podporou organizácie UNICEF sme Mesto pre deti rozšírili na ďalších desať škôl. Spolu so zamestnancami*kyňami škôl, žiakmi*čkami, ich rodičmi a miestnou komunitou sme navrhli riešenia, ktoré prispeli k bezpečnosti a zlepšeniu ich okolia.  

2024  

Po úspešnom ukončení spolupráce s UNICEF sme tento rok  spustili Prihláškový program Mesta pre deti, ktorý umožnil všetkým školám v Bratislave zapojiť sa do pokračovania projektu. Vďaka veľkému záujmu sme vybrali ďalšie školy na spoluprácu pre nasledujúce roky. Okrem toho pokračujeme na ďalších zaujímavých projektoch participácie, ako napr. Nová tržnica či Komunitné centrum Kopčany, kde aktívne zapájame verejnosť. 

Participácia je kľúčový nástroj pre plánovanie mesta. Pozrite sa na nástroje a spôsoby, ktoré pri nej využívame.  

Kedy zapájame verejnosť? 

Zapájanie laickej a odbornej verejnosti Bratislavy uskutočňujeme na mnohých projektoch mesta, nie však na všetkých. Ľudí zapájame najmä pri projektoch väčšieho rozsahu, alebo ak ide o citlivé či významné lokality.  

Spoločne sme od roku 2020, na základe zistení od verejnosti, pripravili už 57 projektov. Od roku 2022 hlavné mesto posudzuje potrebu participácie ako povinnú súčasť prípravy projektov. Táto zmena nám umožňuje realizovať participáciu tam, kde je skutočne potrebná. Aby žiadny projekt, ktorý si vyžaduje zapojenie verejnosti, nebol uskutočnený bez participatívneho procesu. 

*Poznámka: Projekt je započítaný do roku, v ktorom prebehla väčšina jeho participatívnych aktivít  

Najviac projektov participácie sme síce realizovali v roku 2021 (24 projektov), no keďže proces od zapojenia verejnosti až po uskutočnenie projektu je často časovo náročný, viaceré z týchto projektov sa zatiaľ nedočkali realizácie. Z pohľadu participácie však zostávajú aktívne, pretože sa im v rámci ďalších fáz prípravy určitou formou venujeme aj v nasledujúcich rokoch. To sa však odráža na nižšom počte nových projektov v ďalších rokoch, ktoré dokážeme riešiť. 

Zapájaním obyvateľov*iek do plánovania nášho mesta pomáhame napĺňať cieľ strategického plánu Bratislava 2030: “Mesto Bratislava zapája obyvateľov a obyvateľky, komunity, formalizované či neformalizované iniciatívy aorganizácie do plánovania, aktivít atvorby projektov scieľom prehlbovať dôveru abudovať vzťah medzi mestom ajeho obyvateľmi a obyvateľkami (ŠC 12).” 

V ktorých projektoch sme zapojili najviac ľudí? 

V roku 2024 sme prekročili významný míľnik – do našich participatívnych aktivít sa spolu zapojilo viac ako 100 000 ľudí. V tomto čísle sú zahrnutí ľudia, ktorí sa do jednotlivých projektov zapojili priamo aj nepriamo. Priama participácia zahŕňa účasť na participatívnych metódach, ako sú susedské stretnutia, rozhovory, dotazníkové prieskumy a podobne. V nepriamej participácii sú to ľudia, ktorí boli, hoci aj nevedomky, zachytení pri mapovaní pohybu ľudí v riešenom území alebo tí, ktorí sa aktívne zúčastnili Ulíc na hranie, Pešibusu či aktivít v rámci Pavilónu na hranie. 

Z pohľadu množstva zapojených ľudí patria prvé priečky práve projektom s množstvom nepriamej participácie ako Mesto pre deti či Električková trať Pribinova – Košická. Hneď na treťom mieste je však jeden z prvých projektov sekcie, obnova Krížnej ulice, na ktorom sme testovali množstvo priamych participatívnych metód. 

Počet zapojených ľudí sa líši tiež podľa povahy projektu. Projekty, ako napríklad revitalizácie menších verejných priestorov, majú zväčša lokálny význam, a preto sa do nich zapájajú predovšetkým obyvatelia*ky susedstva. Typickým znakom týchto projektov je tiež to, že sa k ľuďom zapojeným do participácie zväčša vraciame opakovane. Naopak, projekty strategického či celomestského charakteru získavajú spätnú väzbu od ľudí z celého mesta. 

V ktorých mestských častiach sme najviac v kontakte s miestnym obyvateľstvom? 

Naša práca na participatívnych projektoch doposiaľ pokryla takmer celé územie Bratislavy. Najviac projektov zapojenia verejnosti sme realizovali v mestských častiach s najväčším podielom obyvateľov*iek. V Petržalke sme zisťovali potreby a názory ľudí v rámci 10 projektov, čo predstavuje 17 % všetkých našich aktivít. Nasledujú Ružinov (9 projektov, 16 %) a Staré Mesto s Novým Mestom (obe po 7 projektov, 12 %). Významný podiel patrí aj celomestským projektom, ktoré sa týkajú obyvateľov*iek z rôznych častí mesta, pričom tieto aktivity tvoria 14 % našej práce.   

V menších mestských častiach, ako sú Jarovce, Rusovce, Čunovo, Vajnory, Devín a Záhorská Bystrica sme zatiaľ participatívne aktivity nerealizovali. Vo viacerých z nich sa však najbližšie roky chystáme spolupracovať so školami a miestnymi komunitami v rámci projektu Mesto pre deti. 

Aké metódy zapájania verejnosti najviac využívame? 

Na začiatku participatívneho procesu si podľa charakteru projektu stanovujeme ciele participácie, na základe čoho vyberáme vhodné participatívne metódy. Niekedy potrebujeme zachytiť konkrétnu skupinu obyvateľov*iek a dozvedieť sa od nich ich potreby, názory a očakávania, inokedy je zas potrebné realizovať zber dát so širokou verejnosťou. Nižšie môžete vidieť, do akej miery sme doposiaľ v našich projektoch využili jednotlivé priame metódy participácie. Prostredníctvom dotazníkových prieskumov dokážeme relatívne efektívne získať informácie od veľkého množstva ľudí, naopak napr. prostredníctvom osobných, telefonických či online rozhovorov vieme od malého počtu ľudí získať o danej téme hlboké poznatky.  

*Poznámka: Špecifické dotazníkové prieskumy predstavujú prieskumy určené pre predajcov*kyne, prevádzky či zamestnancov*kyne  

Nepriamu formu participácie, ako napr. mapovanie pohybu a správania ľudí v území, sme využili pri 20 projektoch. Týmto spôsobom sme zachytili približne 49 000 ľudí. Nepriame zapojenie ľudí využívame tiež v  rámci projektu Mesto pre deti, kde sme zorganizovali už 16 Ulíc na hranie, na ktorých sa zúčastnilo približne 18 000 ľudí. Ulice na hranie, alebo ulice bez áut, sú jednodňové podujatia, ktoré menia zväčša okolie škôl na živý verejný priestor. Deťom poskytujú nové príležitosti hrať sa vonku a miestnej komunite zas príležitosti interakcií a možnosť upevňovať komunitné vzťahy. Mnohí zo zúčastnených sa počas podujatí zároveň zapájajú do zberu podnetov ohľadom susedstva do mapy, teda metódy priamej participácie. 

Ako zapájame do plánovania Bratislavy deti a mládež? 

Zapájanie detí a mládeže do plánovania mesta považujeme za kľúčové, keďže práve mladí ľudia budú formovať a využívať mestské prostredie v budúcnosti. Ich perspektíva prináša nové nápady a často upozorňuje na potreby, ktoré by inak zostali prehliadnuté. Do roku 2022 sme s mladými ľuďmi spolupracovali predovšetkým pri projektoch revitalizácie verejných priestorov či budov, pri ktorých sme ich považovali ako relevantných aktérov*ky a potenciálnych budúcich užívateľov*ky týchto priestorov. S príchodom programu Mesto pre deti sme však zapojenie rozšírili aj na žiakov*čky základných škôl. Spoločne s nimi navrhujeme riešenia na zvyšovanie bezpečnosti v okolí škôl, čím ich zároveň učíme aktívne prispievať k formovaniu ich prostredia. 

Zapájaním detí a mladých ľudí pomáhame napĺňať cieľ strategického plánu Bratislava 2030: “Mesto Bratislava podporuje zapájanie detí a mladých do tvorby projektov a politík mesta, a tak zohľadňuje ich postavenie a záujmy v meste a v spoločnosti (ŠC 14).” 

Nižšie môžete vidieť prehľad zapojenia detí a mládeže do projektov participácie počas jednotlivých rokov:

  • 2020 

Mestské kúpele Grössling – fokusová skupina s mládežou. 

  • 2021 

Jazero Rohlík – online workshop so študentmi*kami Obchodnej akadémie Nevädzová. 

Sad Janka Kráľa – participatívne aktivity pre deti materskej školy v Sade.

  • 2022 

Mesto pre deti – zapojenie žiakov*čok zo ZŠ Tbiliská pre získanie prehľadu o dopravnej situácii okolia školy.

Týždeň pre deti (UNICEF) – otvorenie brán mestských organizácií, vrátane MIBu, na prebudenie záujmu o mesto a jeho fungovanie u najmladších obyvateľov*iek. Počas podujatia prebehol zber podnetov od detí o tom, ako vnímajú svoje okolie. 

  • 2023 

Mesto pre deti – zapojenie žiakov*čok z 10 škôl (ZŠ Nevädzová, ZŠ Drieňová, ZŠ Vazovova, ZŠ Riazanská, ZŠ Za kasárňou, ZŠ Mudroňova, ZŠ Černyševského, ZŠ Malokarpatské nám., ZŠ Budatínska, ZŠ Biskupická) pre získanie prehľadu o dopravnej situácii okolia škôl. 

Zapojenie detí v rámci projektu Deň detí v Tržnici (UNICEF) pre získanie spätnej väzby na verejné priestory Bratislavy. 

  • 2024 

Mesto pre deti – zapojenie žiakov*čok zo ZŠ Jeséniova pre získanie prehľadu o dopravnej situácii okolia školy a ZŠ Vazovova – získavanie spätnej väzby na realizované zmeny v okolí školy od žiakov*čok cez dotazníkový prieskum. 

Komunitné centrum Kopčany – zapojenie detí a mládeže vo fáze získavania podnetov na daný priestor. 

O sekcii participácie a mestských štúdií: https://mib.sk/organizacna-struktura/participacia-a-mestske-studie/  

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Riazanská ulica bude čoskoro bezpečnejšia

13. 12. 2024

V súčasnosti až 58 % z opýtaných rodičov považuje okolie ZŠ a MŠ Riazanská za nebezpečné. Spomedzi tých, čo chodia pešo, je to až 75 % – hovoria dáta ...

Budúcnosť Bratislavy sa deje už dnes 

19. 11. 2024

Bratislava, mesto na rieke, obklopené Karpatami, v sebe skrýva veľký potenciál. Nad budúcnosťou kvalitného hlavného mesta sa však zamýšľame už dn...

Ulice na hranie zlepšujú susedské vzťahy aj bezpečnosť 

18. 10. 2024

Slnečná jesenná sobota. Ulica, kde bežne chodia autá, je dnes plná ľudí, detského smiechu a hier. Na jednom konci deti hrajú futbal a na druhom prebie...