V Malých Karpatoch na trase medzi Račou a Mariankou pribudla nenápadná pozorovateľňa zvierat Vydrica

19. novembra 2021

Mestské lesy v poslednom roku priťahujú stále viac návštevníkov a sú jednou z najvyhľadávanejších lokalít na trávenie voľného času. Medzi najobľúbenejšie miesta v Malých Karpatoch patria Partizánska lúka, Kamzík alebo Horáreň Krasňany. V týchto dňoch k ním pribudla ďalšia zaujímavá zastávka, a to drevená pozorovateľňa zvierat Vydrica. Ide o spoločný projekt hlavného mesta, Metropolitného inštitútu Bratislavy a Mestských lesov v Bratislave.

Na trase medzi Račou a Mariankou vyrástol nenápadný drevený objekt na pozorovanie zvierat s názvom Vydrica. Pomenovanie je odvodené od tamojšej lokality, keďže pozorovateľňa sa nachádza v území, kde pramení vodný tok Vydrica.

V pešej dostupnosti sú aj ďalšie známe rekreačné miesta ako Pánova lúka, Studnička Zbojníčka a Malý Slavín.

Oáza pokoja

Táto oblasť lesoparku je zaradená do zóny kľudu bez hospodárskej ťažby dreva a v budúcnosti by mala byť súčasťou národnej prírodnej rezervácie Pramene Vydrice.

Ide o jedinečné prostredie charakteristické nepokosenými lúkami, pňami bývalých vzrastlých stromov, popadanými stromami a krovím. V lese sa dá aj cez deň spozorovať divá zver ako napríklad daniele, muflóny, diviaky, líšky alebo bažanty.

„Nenápadná vyhliadka, ktorá je citlivo zasadená do prostredia, dáva návštevníkom možnosť vychutnať si v pokoji výhľad na lesopark. Z Vydrice možno pozorovať nielen zvieratá, ale aj postupnú premenu lesa po veternej kalamite na prirodzený les. Zároveň chcem poprosiť návštevníkov, aby pristupovali k tomuto miestu s rešpektom a zver neplašili,“ povedal Matej Dobšovič, riaditeľ Mestských lesov v Bratislave.

Pozorovateľňa má približne 13 štvorcových metrov a vojde sa do nej menšia skupinka ľudí. Vďaka strieške budú chránení aj pred dažďom či snehom.

Smrekovec z Malých Karpát

„Návštevníka privedie do objektu zdvíhajúca sa lávka a cez úzky vstup príde do krytého priestoru s terasovitým sedením a výhľadom na prírodu. Celý objekt je osadený na oceľových vrutoch a navrhnutý z jedného  typu smrekovcových hranolov, čo umožnilo využiť lokálny materiál na výstavbu,” vysvetlil Marcel Dzurilla, riaditeľ sekcie tvorby mestských priestorov z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Smrekovec použitý na výstavbu Vydrice pochádza totiž z lesoparku a pozorovateľňu svojpomocne postavili zamestnanci Mestských lesov v Bratislave.

Architektonický návrh je z ateliéru Office 110, ktorý v Karpatoch navrhoval aj obnovu starej horárne na Peknej ceste. Architekt Martin Hörmann priblížil, že drobná drevostavba je navrhnutá ako pozorovateľňa zvierat, no poslúži aj ako posedenie pre okoloidúcich, na občerstvenie alebo ako úkryt pred nečasom.

Pozorovateľňa zvierat Vydrica je jedným z projektov Živé miesta, ktoré sa dejú v Mestských lesoch Bratislavy. Program Živé miesta zlepšuje a obnovuje verejné priestory v Bratislave. V blízkej budúcnosti sa v lesoparku dokončí obnova areálu Malý Slavín a prerábka muničných skladov na Peknej ceste.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Start with Children: medzinárodný samit o tvorbe miest budúcnosti pre deti začína prvým sprievodným podujatím v pražskom CAMP-e

16. 4. 2024

V rámci partnerskej spolupráce medzi Bratislavou a Prahou sa 24. apríla 2024 uskutoční v pražskom CAMP-e sprievodné podujatie Urban talks pred konfere...

Start with Children: Bratislava bude v máji medzinárodným centrom diskusie o tvorbe miest budúcnosti pre deti

28. 3. 2024

Koncom mája sa Bratislava na dva dni premení na centrum medzinárodnej diskusie o tvorbe miest, ktoré sú bezpečnejšie, zelenšie a ohľaduplné voči potre...

Start with Children: ak chceme udržateľnú budúcnosť miest, plánujme s ohľadom na potreby detí 

13. 3. 2024

V máji privíta Bratislava viac ako 30 špičkových odborníkov a odborníčok na tvorbu miest ohľaduplných voči potrebám detí. S cieľom odovzdať svoje know...