Mestská urbanistická štúdia zóny Mlynské nivy
Lokalita Mlynské nivy má po funkčných zmenách vysoký potenciál na premenu z pôvodne industriálnej zóny na kompaktnú, modernú mestskú štvrť s dobrou občianskou vybavenosťou, napojením na električkovú trať v priamom kontakte s centrom mesta. Transformácii územia má pomôcť urbanistická štúdia, podľa ktorej nová mestská štvrť vznikne.
Mlynské nivy od 19. storočia predstavovali územie továrenských komplexov a výrobných areálov, na ktoré boli naviazané okolité obytné štruktúry. V 90. rokoch tu došlo k útlmu či zániku viacerých podnikov, boli zrušené nákladné dopravné trasy a železničné vlečky a postupne dochádzalo k transformácii územia na centrum pracovných príležitostí s administratívnym charakterom v podobe nových business centier, ktoré sa však umiestňovali jednotlivo bez preverenia širších súvislostí.
Dnes toto územie s rozlohou 138 hektárov, ktoré je ohraničené ulicami Košická, Prievozská, Hraničná, diaľnicou D1 – Prístavný most a Prístavnou ulicou, je nevyužívané, pričom 80% rozlohy predstavujú transformačné územia a v 34% je nevyhnutná zmena súčasného funkčného využitia, aby mohlo dôjsť k transformácii a územie mohlo fungovať ako ucelené komplexné mestské prostredie.
Vzhľadom na už prebiehajúcu výstavbu v území a zároveň jeho potenciál stať sa modernou mestskou štvrťou, bola nevyhnutná koordinovaná intervencia hlavného mesta vo forme urbanistickej štúdie, ktorá preverí možnosti transformácie územia v nadväznosti na jestvujúce obytné štruktúry, zhodnotí limity územia a stanoví pravidlá a koncepciu ďalšieho rozvoja územia.
Urbanistická štúdia koordinovaná Metropolitným inštitútom Bratislavy dáva príležitosť navrhnúť novú mestskú štvrť tak, aby boli skoordinované legitímne záujmy jednotlivých vlastníkov pozemkov a doplnené o verejný záujem obyvateľov novej štvrte aj mesta, teda o potrebnú vybavenosť ako sú školy, zariadenia sociálnej a zdravotnej starostlivosti, zariadenia športu, či parky a zeleň.
Ciele MUŠ zóny Mlynské nivy
- Vyhodnotenie potenciálu a limitov územia
- Zosúladenie zámerov v území
- Rozvíjanie mesta formou recyklácie území vnútorného mesta pre aktuálne potreby obyvateľov
- Vytvorenie komplexného mestského prostredia modernej štvrte na princípe kompaktného mesta
Dôvody na vypracovanie urbanistickej štúdie
Keď hlavné mesto vyhodnotilo výzvu na predkladanie žiadostí o zmenu územného plánu za účelom zvýšenia dostupnosti bývania, v lokalite Mlynské nivy prišlo 16 žiadostí od rôznych vlastníkov pozemkov na zmenu územného plánu, ktorá môže do územia priniesť dvojnásobok bytov a obyvateľov oproti kapacite, s ktorou uvažuje dnes platný územný plán mesta..
Z množstva žiadostí vyplýva, že lokalita Mlynské nivy má po funkčných zmenách vysoký potenciál na premenu na kompaktnú, modernú mestskú štvrť. Aby boli zladené záujmy žiadateľov, verejný záujem a zároveň koordinované širšie súvislosti v území, Metropolitný inštitút Bratislavy spracoval urbanistickú štúdiu v spolupráci s dotknutými subjektmi a mestskou časťou Ružinov.
Urbanistická štúdia overuje možnosti prehodnotenia funkčného využitia a priestorovej regulácie plôch určených v územnom pláne a navrhuje v území zmenu ÚPN mesta za účelom podpory tvorby komplexného mestského prostredia postaveného na princípoch udržateľného mesta s potrebnými funkciami ako bývanie, ktorého je v Bratislave nedostatok.
Mestská urbanistická štúdia zóny Mlynské nivy je pritom pilotným projektom, ktorý koordinuje záujmy jednotlivých vlastníkov pozemkov aj vhodne doplnené o verejný záujem obyvateľov novej štvrte aj mesta, teda o potrebnú vybavenosť ako sú školy, zariadenia sociálnej a zdravotnej starostlivosti či parky a zeleň. Zároveň ide o projekt, v ktorom je premietnutá politika mesta vyplývajúca z prijatých koncepčných materiálov ohľadom budovania kompaktného a udržateľného mesta.
Kladne prerokovaná MUŠ Mlynské nivy bude slúžiť ako podklad pre zmeny a doplnky ÚPN hl. m. SR Bratislavy.
MUŠ zóny Mlynské nivy – verejné prerokovanie návrhu
Sekcia územného plánovania MIB na základe zadania spracovala návrh Mestskej urbanistickej štúdie zóny Mlynské nivy. Aktuálne prebieha verejné prerokovanie návrhu. Pripomienky k štúdii možno posielať podľa inštrukcií oficiálnou cestou do 31. októbra (vrátane).