Revitalizácia Námestia slobody výrazne napreduje, do fontány Družba sa vráti voda už na jar

4. novembra 2022

Námestie slobody spolu s fontánou Družba prechádzajú po vyše 40 rokoch prvou komplexnejšou rekonštrukciou.

Aktuálne sa kladie žulová dlažba v bazénoch fontány a následne sa po obvode fontány vyleje unikátne terrazzo. Architekti z ateliérov 2021 a LABAK totiž navrhli zrecyklovať pôvodné žulové a čadičové dlaždice a vyrobili z nich úplne nový typ povrchu. Tento krok ušetril až 500 ton materiálu, ktorý by inak skončil na skládke. Rekonštrukcia fontány bude dokončená v najbližších mesiacoch a voda v Družbe začne prúdiť od nadchádzajúcej jarnej sezóny. Stane sa tak po 16 rokoch, počas ktorých bola najväčšia fontána na Slovensku vypustená.

Jedna z najväčších rekonštrukcií verejného priestoru v hlavnom meste výrazne napreduje. Hlavné mesto s Generálnym investorom Bratislavy (GIB) a Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) začali s opravou námestia a fontány vlani v novembri. Fontána Družba bola od roku 2007 v havarijnom stave, nefungovali čerpadlá, elektroinštalácia a poškodená bola aj hydroizolácia bazénov. Taktiež 12 tonový kvet uprostred fontány nebol 40 rokov čistený a v niektorých miestach bol neodborne opravovaný. Poškodená bola aj žulová dlažba po obvode fontány.

Architektonická súťaž na celé Námestie slobody prebehla ešte v roku 2017 a zastrešovala ju kancelária hlavnej architektky. Zo 14 prihlásených ateliérov priniesli najlepšie riešenie architekti z ateliérov 2021 a LABAK, ktorí sa špecializujú na verejné projekty.

Čo sa aktuálne na námestí deje

V týchto dňoch sa začali dláždiť žulovou dlažbou vnútorné bazény fontány. Následne sa do bezprostredné okolia fontány vyleje unikátne terrazzo. Nahradí pôvodnú popraskanú žulovú dlažbu, ktorá pochádzala z rôznych lomov z Československa.

„Pôvodnú žulovú dlažbu a čadičový obklad sme navrhli vybrať a rozdrviť na menšie kúsky, ktoré sú pozorovateľné v štruktúre novej liatej dlažby. Prebrúsením vznikne atraktívny povrch nadväzujúci na pôvodný materiál. Zároveň sme ušetrili približne 500 ton materiálu, ktorý by inak skončil na skládke a bolo by nutné vyťažiť nový materiál,“ vysvetlil architekt Ondrej Marko z ateliéru 2021 s tým, že originálne lúčovité tvary zo štiepanej dlažby typické pre toto námestie zostanú zachované.

V priebehu leta sa upravili bazény fontány, nanovo sa vybudovala betónová konštrukcia, šachty, žľaby aj hydroizolácia. V rámci obnovy sa odstránil obvodový múr bazénov, vďaka čomu bude po ukončení rekonštrukcie fontána prístupnejšia, aby do nej mohli ľudia počas horúcich letných dní vojsť a ochladiť sa.

Stavebné práce si vyžadujú ohradenie kvôli bezpečnosti. Pre chodcov sú však v priestore vyznačené jednoduché obchádzkové trasy.

Ukážka liatého terrazza. Zdroj Ateliér 2021

Počas leta sa pracovalo hlavne pod zemou

Počas uplynulých mesiacov prebehala kompletná rekonštrukcia podzemnej technickej miestnosti, kde sa nachádzajú pôvodné, avšak roky nefunkčné technologické zariadenia na poháňanie vody vo fontáne. Časť pôvodných čerpadiel sa zakonzervovala a zostane v podzemí pre ďalšie generácie. Opravili sa tiež kompletné rozvody fontány. Novo zrekonštruovanú fontánu budú poháňať moderné technológie, vďaka ktorým bude fontána neporovnateľne ekonomicky aj ekologicky šetrnejšia. V minulosti vo fontáne cirkulovalo až 2 000 kubických metrov vody, po novom to bude len 71 kubíkov. 

V priebehu leta sa zväčšila plocha určená pre zhromažďovanie v časti námestia pri Úrade vlády. Podľa Natálie Puschmannovej z Metropolitného inštitútu Bratislavy, ktorá sa podieľa na koordinácii rekonštrukcie, je toto jeden z hlavných momentov zmeny pre Námestie slobody. V budúcnosti sa tu bude môcť zhromaždiť veľké množstvo ľudí bez toho, aby sa obmedzila individuálna či hromadná doprava v centre meste. Ďalšou z priorít je debarierizácia priestoru – bezbariérový prístup vznikne napríklad v druhom rade pobytových záhonov, kam sa jednoduchšie dostanú rodičia s kočíkmi či ľudia so zdravotným znevýhodnením. 

Tiež sa v uplynulých týždňoch podarilo odstrániť stánok rýchleho občerstvenia v blízkosti Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorý dlhodobo vytváral vizuálny smog. V budúcnosti na tomto miestne vznikne nové rýchle občerstvenie, ktoré bude lepšie zapadať do okolitého prostredia.

Pred
Po

Lipový kvet sa citlivo vyčistí

Po vyše 40 rokoch sa opravy dočká aj 12-tonový lipový kvet. Fontána Družba je umelecké dielo, ktoré v 80. rokoch vytvoril autorský kolektív v zložení: sochári Juraj Hovorka, Karol Lacko, Tibor Bártfay a architekti Virgil Droppa a Juraj Hlavica. Družba má tvar rozvíjajúceho sa lipového kvetu, ktorý symbolizuje priateľstvo a mier medzi národmi. „Súčasťou prípravy rekonštrukcie fontány bola aj komunikácia s dedičmi autorských práv k dielu. Tí rekonštrukciu vítajú a zdieľame spoločný názor, aby sa fontána opäť opravila a slúžila ľuďom,” priblížila Puschmannová.

Vo vnútri obrovského kvetu sa odstránili konštrukcie z uhlíkovej ocele a nahradili ich nerezové. V najbližších týždňoch sa začne s chemickým čistením povrchu kveta, ktorý je na viacerých miestach znečistený alebo poškodený od vandalov. Chemické čistenie odporučili reštaurátori na základe odobratých vzoriek. 

Pôvodný dizajn mobiliáru zostáva

Architekti navrhli v rámci celej rekonštrukcie zachovať čo najviac pôvodných prvkov a nezmeniť charakter tohto spoločensky významného verejného priestoru. K námestiu neodmysliteľne patrí aj jedinečný dizajn mobiliáru od architektky Viktórie Cvengrošovej.

V rámci obnovy sa preto vráti pôvodný dizajn lavičiek, ktoré opäť získajú žltú farbu ako v 80. rokoch, kedy mali lavičky žltú aj bielu farbu. Pri odpadkových košoch vzniká interpretácia dizajnu, vďaka čomu bude tento mobiliár funkčnejší. Na redizajne pracuje slovenský dizajnér Boris Belan. Aktuálne prebieha komplexná rekonštrukcia osvetlenia spolu s výmenou elektroinštalácie. Nové lampy, lavičky, smetné koše aj cyklostojany začnú na námestí pribúdať postupne v najbližších mesiacoch.

Prototyp nových smetných košov, ktoré nadväzujú na pôvodný dizajn, autorom je dizajnér Boris Belan. LETO 2022 (1)

Viac zelene a prirodzeného tieňa

V pláne je aj výsadba novej zelene. Vyvýšené plochy v prvom a druhom rade sa zmenia na pobytové s pravidelne kosenými plochami a automatickým zavlažovaním, ktoré už bolo nainštalované. Oddelenie správy zelene na magistráte v spolupráci s ateliérom LABAK uskutočnili audit stavu stromov, na základe ktorého dôjde k výmene a doplneniu nových. Naplánované sú tiež nevyhnutné zdravotné a bezpečnostné orezy stromov. Pribudnú aj ďalšie stromy, aby námestie získalo čo najviac prirodzeného tieňa.

Projekt je súčasťou programu Živé miesta

Rekonštrukcia fontány Družba a jej okolia sa nachádza v balíku projektov v rámci programu Živé miesta, ktorého cieľom je revitalizovať dlhodobo zanedbané verejné priestory v Bratislave. Program zastrešuje Metropolitný inštitút Bratislavy.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Bratislava hostila jedinečnú konferenciu Start with Children 

4. 6. 2024

Posledné májové dni žila Bratislava diskusiami o lepších mestách pre deti. Na dvojdňovom samite Start with Children v Starej tržnici, ktorého spoluorg...

Do konferencie Start with Children ostáva 8 dní, poznáme špičkový program dvojdňového samitu o tvorbe miest pre budúce generácie

20. 5. 2024

Už len pár dní nás delí od začiatku medzinárodného samitu Start with Children o tvorbe miest, ktoré sú bezpečnejšie, zelenšie a ohľaduplné voči potreb...

Zlepšujeme bezpečnosť detí v okolí škôl

30. 4. 2024

Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy predstavili finálne riešenia priestorov na Vazovovej a Mudroňovej. ...