Kazanská ulica
Cieľom projektu bolo zlepšiť zanedbanú plochu uprostred sídliska na atraktívny verejný priestor, ktorý je rozdelený na dve charakteristické prostredia. Kým park slúži na trávenie voľného času a tranzit, plocha vedúca k zdravotnému stredisku umožňuje organizáciu občasných trhov.
Verejná plocha na križovatke Kazanskej a Čiernovodskej ulice vo Vrakuni, ktorou denne prechádza množstvo ľudí k zdravotnému stredisku, sa zmenila na kvalitný verejný priestor s pobytovou funkciou, množstvom zelene a priestorom na občasné trhy. Územie pôvodne bolo v zanedbanom stave, spevnené plochy boli poškodené, trávnikom viedli vyšliapané chodníky.
V rámci revitalizácie došlo k rozdeleniu územia na dve charakteristické prostredia – alej a park, ktorý vznikol premenou trávnatej plochy so vzrastlými borovicami a slúži na pobyt i tranzit. Park je členený na dva trojuholníky, čo vychádza z diagonálneho pohybu ľudí, ktorí územím prechádzajú a skracujú si tak cestu od hlavnej cesty na sídlisko.
Trojuholník nadväzujúci na nárožie Kazanskej a Čiernovodskej ulice spĺňa pobytovú funkciu. Povrch tvorí mlat, ktorého plochu dopĺňajú novo vysadené stromy. Identitu a čitateľnosť priestoru podporuje aj umiestnenie svietidiel tak, aby podporili vnímanie plochy, kým stromy nebudú v plnom vzraste. V parku pribudol mobiliár, ktorý slúži ako sedenie a zaujímavý vizuálny doplnok priestoru.
V trojuholníku, kde sa už predtým nachádzala zeleň, prišlo k minimu zásahov, aby bol protiváhou frekventovaného a „mestskejšieho“ mlatového trojuholníka. Na hranici oboch plôch sme doplnili viacero lavičiek na sedenie.
Betónová plocha vedúca k vstupu do zdravotného strediska prešla úpravou, aby mohla slúžiť ako reprezentatívny nástup do objektu a zároveň bola priestorom na konanie občasného, avšak pravidelného programu – trhov či jarmokov. Jej líniový charakter podporila výsadba novej aleje poskytujúcej žiadaný tieň. Plocha je vyhotovená z kvalitného materiálu, spádovanie zabezpečuje odvod dažďovej vody smerom k vysadeným stromom.
V celkom území pribudli stojany na bicykle, odpadkové koše a lavičky. V rámci revitalizácie bolo zrekonštruované a doplnené aj verejné osvetlenie.
Projekt v bodoch
- Projekt je súčasťou Programu obnovy verejných priestorov Živé miesta, ktorého cieľom je modernizácia a skvalitňovanie dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v Bratislave.
- Na revitalizácii sa podieľalo hlavné mesto, Metropolitný inštitút Bratislavy a mestská časť Bratislava-Vrakuňa
- O architektonický návrh sa postarali architekti z ateliérov Plural, zerozero a Diervilla.
- Úlohou MIB bolo zastrešenie fázy projektovania a prípravy kvalitného projektu.
- Realizácia: 2024