Funkčnejšie verejné priestory

Príprava projektu
Povoľovacie procesy
Realizácia
Ukončené

Ako zlepšiť priestor v predzáhradke, vo vnútrobloku, na starom ihrisku či na vyšliapanom trávniku pri dome? Vytvorte príjemný priestor na pobyt tam, kde vám chýba – doplňte mobiliár na sedenie, zmeňte rozpadávajúci sa asfalt za zelenú plochu, pridajte dažďovú záhradu na zlepšenie mikroklímy. MIB vám pomôže vytvoriť krajšie a funkčnejšie verejné priestory vo vašom okolí.

Foto: Marek Velček

Počas pandémie si ešte viac uvedomujeme, aké dôležité sú verejné priestory v našom okolí. Verejné priestory slúžia všetkým obyvateľom a obyvateľkám, ich kvalita vplýva na naše zdravie aj pocit z mesta. Metropolitný inštitút Bratislavy zlepšuje kvalitu verejných priestorov svojimi dlhodobými projektami. 

Okrem toho MIB spolupracuje s Nadáciou mesta Bratislavy pri grantovej výzve na funkčnejšie verejné priestory. Cieľom výzvy je pomôcť aktívnym obyvateľom a obyvateľkám zmeniť verejné priestory vo svojom okolí. MIB sa na výzve podieľa ako konzultant pre žiadateľov finančnej podpory, ktorí chcú zistiť, ako verejné priestory vo svojom okolí zmeniť na krajšie a funkčnejšie.

Koncepčný prístup do zlepšovania verejných priestory prináša Manuál verejných priestorov, ktorý poskytuje jasné pravidlá do tvorby a obnovy verejných priestorov a je voľne dostupný pre každého, kto chce vedieť, ako spolutvoriť atraktívne a zdravé mesto.

Okrem toho si môžete pozrieť príklady dobrej praxe a inšpirovať sa, ako upraviť verejný priestor vo vašom okolí.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Ešte stále sa môžete zapojiť do grantovej výzvy Funkčnejšie verejné priestory

27. 4. 2021

Pozrite si krátke video o dvoch iniciatívach, ktoré postupne realizujú projekty spríjemňovania a skvalitňovania svojho okolia. Predstavia vám v ňom sv...