Funkčnejšie verejné priestory

Revitalizácia
Starostlivé mesto
Verejný priestor
Zeleň

Zútulnite si svoje okolie. Je to vaša exteriérová obývačka. Vytvorte priestor na sedenie tam, kde vám chýba – v predzáhradke, na ihrisku, na opustenom trávniku pri dome, vo voľne prístupnom vnútrobloku. Chýba vo vašom okolí priestor pre konkrétnu vekovú kategóriu? Doplňte ho! Môže ísť o cvičisko, senzorické záhrady, stolnotenisové stoly, revitalizáciu ihriska, realizáciu skateboardových prvkov.

📷 Marek Velček

Nadácia mesta Bratislavy v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy pripravili výzvu pre lepšie verejné priestory. Výzva je súčasťou grantového programu KOMUNITY. 

Počas pandémie si uvedomujeme, aké dôležité sú verejné priestory v našom okolí. Verejné priestory slúžia všetkým obyvateľom a obyvateľkám, ich kvalita vplýva na naše zdravie aj pocit z mesta. MIB zlepšuje kvalitu verejných priestorov svojimi dlhodobými projektami.  

Teraz majú príležitosť verejné priestory vo svojom okolí zlepšiť všetci aktívni obyvatelia a obyvateľky. Do konca apríla je vyhlásená grantová výzva, z ktorej môžete získať 2000 až 10 000 eur podporu. 

Okrem finančnej podpory k nej získate konzultácie, o tom, aké verejné priestory sú funkčné, čo pomôže udržať v predzáhradke viac vlahy? Čo sú vhodné miesta na kontajnerové stojisko, ak v okolí chýbajú smetné koše?  

Naši experti a expertky budú k dispozícii na konzultáciu a poradenstvo pri legislatívnych procesoch ohľadom získavania súhlasu majiteľov pozemkov.  

Ak máte radi koncepčný prístup, MIB vytvoril Manuál verejných priestorov, ktorý prináša jasné pravidlá do tvorby a obnovy verejných priestorov a je voľne dostupný pre každého, kto chce vedieť, ako spolutvoriť atraktívne a zdravé mesto. Manuál verejných priestorov Manifest verejných priestorov Princípy a štandardy  

Podrobnosti a znenie výzvy nájdete na stránke Nadácie mesta Bratislavy.  

Celková suma podpory: 100 000 €  

Výška podpory: 2 000 €, 5 000 €, 10 000 € *  

*V prípade žiadanej výšky 10 000 žiadateľ bude musieť povinne absolvovať konzultáciu zámeru projektu s MIB a preukázať jeho udržateľnosť a sociálnu inkluzivitu  
   
Do výzvy sa môžu zapojiť fyzické osoby či mimovládne organizácie.  
Výzva je otvorená do 30. apríla 2021.  

Dokumenty na stiahnutie:

Ďalšie projekty

Zobraziť viac projektov

Živé námestie

Revitalizácia
Verejný priestor

Námestie SNP, Kamenné námestie a Námestie Nežnej revolúcie predstavujú v súčasnosti jedno z najvýznamnejších mestských priestranstiev v Bratislave. Tento priestor si preto vyžaduje komplexný prístup a zohľadnenie nárokov veľkého množstva miestnych aktérov.

Park na Mudrochovej ulici

Revitalizácia
Verejný priestor
Zeleň

Cieľom je revitalizácia parku na Mudrochovej ulici a verejných priestorov v okolí obchodného domu Račan a pred Miestnym úradom na Kubačovej ulici v Rači.

Vozovňa Krasňany

Revitalizácia
Verejný priestor
Zeleň

Jedným z cieľov projektu je zvýšenie bezpečnosti skvalitnením povrchov, rozšírením chodníkov a vytvorením možnosti bezbariérového pohybu v priestore.