Funkčnejšie verejné priestory

Zútulnite si svoje okolie. Je to vaša exteriérová obývačka. Vytvorte priestor na sedenie tam, kde vám chýba – v predzáhradke, na ihrisku, na opustenom trávniku pri dome, vo voľne prístupnom vnútrobloku. Chýba vo vašom okolí priestor pre konkrétnu vekovú kategóriu? Doplňte ho! Môže ísť o cvičisko, senzorické záhrady, stolnotenisové stoly, revitalizáciu ihriska, realizáciu skateboardových prvkov.

📷 Marek Velček

Nadácia mesta Bratislavy v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy pripravili výzvu pre lepšie verejné priestory. Výzva je súčasťou grantového programu KOMUNITY. 

Počas pandémie si uvedomujeme, aké dôležité sú verejné priestory v našom okolí. Verejné priestory slúžia všetkým obyvateľom a obyvateľkám, ich kvalita vplýva na naše zdravie aj pocit z mesta. MIB zlepšuje kvalitu verejných priestorov svojimi dlhodobými projektami.  

Teraz majú príležitosť verejné priestory vo svojom okolí zlepšiť všetci aktívni obyvatelia a obyvateľky. Do konca apríla je vyhlásená grantová výzva, z ktorej môžete získať 2000 až 10 000 eur podporu. 

Okrem finančnej podpory k nej získate konzultácie, o tom, aké verejné priestory sú funkčné, čo pomôže udržať v predzáhradke viac vlahy? Čo sú vhodné miesta na kontajnerové stojisko, ak v okolí chýbajú smetné koše?  

Naši experti a expertky budú k dispozícii na konzultáciu a poradenstvo pri legislatívnych procesoch ohľadom získavania súhlasu majiteľov pozemkov.  

Ak máte radi koncepčný prístup, MIB vytvoril Manuál verejných priestorov, ktorý prináša jasné pravidlá do tvorby a obnovy verejných priestorov a je voľne dostupný pre každého, kto chce vedieť, ako spolutvoriť atraktívne a zdravé mesto. Manuál verejných priestorov Manifest verejných priestorov Princípy a štandardy  

Podrobnosti a znenie výzvy nájdete na stránke Nadácie mesta Bratislavy.  

Celková suma podpory: 100 000 €  

Výška podpory: 2 000 €, 5 000 €, 10 000 € *  

*V prípade žiadanej výšky 10 000 žiadateľ bude musieť povinne absolvovať konzultáciu zámeru projektu s MIB a preukázať jeho udržateľnosť a sociálnu inkluzivitu  
   
Do výzvy sa môžu zapojiť fyzické osoby či mimovládne organizácie.  
Výzva je otvorená do 30. apríla 2021.  

Dokumenty na stiahnutie:

Ešte stále sa môžete zapojiť do grantovej výzvy Funkčnejšie verejné priestory

Pozrite si krátke video o dvoch iniciatívach, ktoré postupne realizujú projekty spríjemňovania a skvalitňovania svojho okolia. Predstavia vám v ňom svoje revitalizačné aktivity a môžu vám byť inšpiráciou pre vlastný projekt.

Ďalšie projekty

Zobraziť viac projektov

Bratislavská dlažba spolutvorí identitu mesta

Podlaha verejných priestranstiev je ako horizontálna fasáda mesta. Bratislava bude mať po vzore miest ako Londýn, Mníchov, Drážďany, Berlín, Norimberg, Barcelona novú bratislavskú dlažbu. Jednotná dlažba zjednocuje verejné priestory a pomáha tvoriť identitu mesta. Chceme zmeniť Bratislavu asfaltovú na Bratislavu vydláždenú všade tam, kde si to mestský priestor vyžaduje. Oproti minulosti, kedy sa bratislavské chodníky asfaltovali, […]

Objekt v Sade Janka Kráľa

Budúca rekonštrukcia počíta okrem nového bistra s reštauráciou aj so zázemím pre Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), ktoré v parku aj toto leto organizovalo mnoho kultúrnych a voľnočasových podujatí pre deti aj dospelých. Po dokončení rekonštrukcie bude hlavné mesto hľadať zodpovedného prevádzkovateľa.

Nové centrum pre Devínsku Novú Ves

Mestskej časti Devínska Nová Ves doposiaľ chýba verejný priestor, ktorý by sa dal označiť ako centrálne námestie. V snahe zmeniť tento stav tak v spolupráci s mestskou časťou prichádza MIB s plánom prostredníctvom architektonickej súťaže vytvoriť takýto priestor, ktorý by slúžil obyvateľom a obyvateľkám celej mestskej časti, ako aj množstvu návštevníkov, ktorí sem prichádzajú.