Pozrite sa ako vyzerala prvá vychádzka v Sade Janka Kráľa

Starostlivé mesto
22. júla 2021

Cieľom prvej prechádzky v Sade Janka Kráľa bolo okrem identifikovania problematických bariér či zlej infraštruktúry aj zvýšiť povedomie o tom, ako ľudia s pohybovým či zrakovým obmedzením vnímajú verejný priestor.

 

Ľudia na vozíčku si dopredu zisťujú či miesto kam chcú ísť má napríklad bezbariérové toalety, ľudia so zrakovým obmedzením si musia dopredu naštudovať ako je priestor rozložený, pretože orientácia na mieste je príliš chaotická, túto realitu nám priblížila Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením. Prechádzky sa zúčastnili aj organizátorky kurzov sebaobrany ZA SEBA sebaobrana pre ženy a deti, ktoré zdieľali rôzne tipy, ako sa brániť pred útočníkom, keďže Sad Janka Kráľa je priestor ktorému sa najmä osamotené ženy v noci vyhýbajú.

Vďaka tejto prechádzke sme získali zaujímavý pohľad na potreby verejného priestoru, aby sa stal skutočne inkluzívnym. Ďakujeme všetkým zúčastneným.
Najbližšie plánujeme vychádzky v Sade Janka Kráľa zamerané na miestnu faunu a flóru alebo dostupnosť bicyklom.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Park Husova na Kolibe je opäť otvorený pre verejnosť

Revitalizácia
Verejný priestor
23.7.2021

Obyvateľky a obyvatelia mesta môžu po roku navštíviť park Husova na Kolibe, v ktorom sa obnovilo detské ihrisko, vymenili lavičky, položila nová dlažba či dosadila zeleň.

Kedysi bitúnok, dnes trhovisko. Trhy zvyknú skrývať zaujímavé príbehy

Revitalizácia
Verejný priestor
21.7.2021

Pri hľadaní budúcej podoby trhoviska Miletičova sa oplatí pozrieť aj za hranice Slovenska. Obzvlášť podnetné bývajú príbehy tržníc, ktoré vznikli na miestach niekdajších fabrík či priemyselných areálov. Je to dôkaz toho, že trhy dokážu prinavrátiť život opusteným miestam a zároveň obohatiť celé štvrte. Zozbierali sme pre vás niekoľko inšpiratívnych trhovísk, ktoré sú zaujímavé svojou históriou i súčasným modelom fungovania.

Architekt mestskej tržnice v Brne: Ľudia nechodia na trhy kvôli pekným stánkom

Mestské plánovanie
Revitalizácia
16.7.2021

Český architekt Michal Palaščák viedol pred šiestimi rokmi rekonštrukciu krytej mestskej tržnice v Brne, ktorá sa nachádza vedľa Zelného trhu. Jeho skúsenosť ukazuje, že len pekná a funkčná architektúra nestačí. Ľudia totiž vyhľadávajú trhy kvôli atmosfére a tá je v rukách hlavného prevádzkara trhoviska, ktorý by sa mal starať o pestrú skladbu predajcov počas celého roka. Rovnako dôležité je dostať medzi stánky kultúru.