Po Bratislave putuje Pavilón na hranie. Aktuálne ho ľudia nájdu pri Štrkovci

9. augusta 2023

Pavilón na hranie sa aktuálne nachádza na Štrkovci v Ružinove a postupne sa presunie aj do ďalších mestských častí.

Metropolitný inštitút Bratislavy vytvára nové príležitosti pre hru vonku aj počas prázdnin. Aktuálne po Bratislave putuje Pavilón na hranie, ktorý sa postupne objaví v rôznych mestských častiach. Navštíviť ho môžu aj dospelí či seniori, ktorí tu nájdu bezpečný priestor pre voľnočasové aktivity. Slávnostný krst pavilónu prebehol v utorok 8. augusta pri Štrkovci v Ružinove. Krstnými rodičmi sa stali ilustrátorka Alexandra Just, členka Organizácie muskulárnych dystrofikov Natália Turčinová, atlét Ján Volko a ukrajinský huslista Lev Kryvorotko. Pavilón je súčasťou celomestského projektu Mesto pre deti.

Pavilón na hranie prišiel na Štrkovec. Multifunkčný priestor pre verejné aktivity zostane pri tomto obľúbenom jazere v Ružinove približne mesiac.

Pavilón na hranie je jednoduchý a hravý objekt, ktorý rád privíta všetkých okoloidúcich. V pavilóne nájdete športové náčinie či kriedy na chodník, a konať sa tu budú aj rôzne akcie ako sú diskusie, divadielka, premietania, čítačky či malé koncerty. Je to hravý a podnetný priestor, ktorý vytvára kontrast ku každodennému využívaniu ulice či parku. Zároveň podporuje hru vonku, čo je jeden z pilierov projektu Mesto pre deti,“ priblížila urbanistka Sandra Štasselová, ktorá koordinuje projekt Mesto pre deti na MIB.

Pavilón postupne zavíta do ďalších mestských častí, kde deťom aj dospelým prinesie príležitosť aktívne využívať verejný priestor a pretvoriť ho na miesto stretnutí, kultúrnych podujatí a zábavy. Prenosný pavilón vytvára tiež priestor pre budovanie komunitného života, podporuje kreativitu, prospieva fyzickému aj duševnému pohodliu, a tiež zlepšuje sociálne väzby či vzdelávanie. Jeho autorom a realizátorom je architekt Pavol Šiška.

Pavilón na hranie slávnostne pokrstili bublinkami v utorok 8. augusta štyria krstní rodičia, ktorí reprezentujú rôznorodé aktivity, ktoré sa v pavilóne vedia odohrávať. Krstnými mamami sa stali Alexandra Just – ilustrátorka, ktorej tvorba je súčasťou projektu Mesto pre deti, a Natália Turčinová – členka Organizácie muskulárnych dystrofikov, ktorá dlhodobo bojuje za myšlienku nezávislého života ľudí so špeciálnymi potrebami. Krstnými otcami sa stali Ján Volko – atlét, ktorého športové výkony inšpirujú všetky generácie, a Lev Kryvorotko – talentovaný ukrajinský huslista.

O aktivitách v pavilóne MIB pravidelne informuje na instagrame Mesto pre deti alebo facebooku.  Pavilón je možné využiť aj na vlastnú akciu, avšak treba ju vopred nahlásiť na info@mestopredeti.sk

Pavilón na hranie vznikol ako súčasť projektu Mesto pre deti, ktorý realizujú Metropolitný inštitút Bratislavy a mesto Bratislava v spolupráci s organizáciou UNICEF. Herné vybavenie zabezpečilo KOLO – Bratislavské centrum opätovného využitia.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Mlynské nivy: Štvrť, kde bude všetko potrebné v pešej dostupnosti do 15 minút

30. 8. 2023

Mnohé mestá čelia výzve, ako sa prispôsobiť rastúcej populácii pri zachovaní kompaktnosti mesta aj kvality života. ...

Plánujeme štvrť 21. storočia: S kvalitnou školou, bez zápch, s množstvom zelene

18. 8. 2023

Nová štvrť v dotyku s centrom mesta, blízko k Dunaju, s množstvom parkov, električkou ako hlavnou formou dopravy a verejnými priestormi pre všetkých. ...

Sad Janka Kráľa je bližšie k obnove. Víziu vytvorí MIB spolu s česko-slovenským tímom odborníkov

10. 8. 2023

Súťaž na zhotoviteľa štúdie vyhral tím so skúsenosťami s obnovou veľkých parkov na Slovensku aj v Česku. ...