Plánujeme Bratislavu: Pozývame vás na diskusie o rozvoji mesta

18. júla 2023

Na nádvorie Slovenskej národnej galérie prinášame počas leta témy, ktoré zaujmú každého Bratislavčana a Bratislavčanku.

Príďte si od 27. júla každý druhý štvrtok vypočuť odborníkov a odborníčky z oblasti architektúry, urbanizmu a rozvoja mesta v diskusiách Plánujeme Bratislavu.

Diskusie sa začnú vždy o 18:00 a budú streamované na stránke MIB na Facebooku. Vstup je voľný.

Archív našich diskusií

27. júla o 18:00
Je ľahké zveľaďovať brownfieldy?

▶️ Zmeškali ste diskusiu? Nevadí, pozrite si záznam TU

Aj roky schátrané stavby môžu dostať ďalšiu šancu opäť slúžiť ľuďom. Už aj na Slovensku vidíme úspešné príklady, kedy sa z bývalých fabrík stávajú nové byty, kancelárie či galérie. Často sa to deje priamo v centrách, vďaka čomu sa nezaberá pôda na predmestiach a mestá sa rozrastajú smerom do vnútra.
Je ľahké zveľaďovať staré budovy a nestavať nové? Ako sa dajú znova využiť brownfieldy, keď prestanú plniť svoju pôvodnú funkciu, tak aby v nich zostala uchovaná stopa histórie, no dokázali ďalej slúžiť potrebám mesta a obyvateľov? Majú všetky opustené stavby hodnotu či potenciál? A aký je príbeh nevyužívaného areálu na Bazovej, ktorý chce mesto oživiť?

Hostia:
Magda Ďurdíková, špecialistka na brownfieldy z MIB
Lukáš Kordík, architekt z ateliéru GutGut
Katarína Andrášiová, historička architektúry

Moderátor Martin Zaiček

10. augusta o 18:00
Štvrť 21. storočia. S kvalitnou školou, bez zápch, s množstvom zelene

▶️ Zmeškali ste diskusiu? Nevadí, pozrite si záznam TU

V dotyku s centrom mesta na Mlynských nivách v území po bývalých priemyselných areáloch postupne vzniká celá nová štvrť. Ako bude vyzerať štvrť 21. storočia, keď ju spolu plánuje mesto a vlastníci pozemkov? Dnes územie so siedmimi rozsiahlymi brownfieldami, ktoré už vyše tridsať rokov neslúžia svojim pôvodným funkciám sa má postupne zmeniť na novú mestskú štvrť veľkú ako sídlisková časť Devínskej Novej Vsi. Ako sa navrhuje nová štvrť, z ktorej budú profitovať všetci obyvatelia a obyvateľky?

Hostia:
Martin Berežný, riaditeľ Sekcie územného plánovania MIB
Milota Sidorová, podpredsedníčka Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR
Peter Bednár, architekt a urbanista v kancelárii Jakub Cigler Architekti

Moderuje: Martin Zaiček

24. augusta o 18:00
Dôvera v naše inštitúcie. Ako ju formuje architektúra?

▶️ Zmeškali ste diskusiu? Nevadí, pozrite si záznam TU

Ako sa Bratislava vyrovnáva s architektúrou minulého storočia? Vie byť socialistická architektúra súčasná? Aký vplyv má na vnímanie inštitúcie stavba, v ktorej sídli? Na rohu Staromestskej ulice a Župného námestia stojí budova Najvyššieho súdu, no posledné roky je prázdna. Budova bola navrhnutá špeciálne ako sídlo Najvyššieho súdu. Má špecificky uspôsobený konštrukčný systém, ktorý je vytvorený a uložený v trojuholníkovom tvare pozemku. Ako vplýva architektúra na to, ako sa v budove človek cíti, a ako je to premietnuté v jednej z posledných stavieb architekta Vladimíra Dedečka? V akých budovách by mali ideálne sídliť verejné inštitúcie, aby odzrkadľovali ich funkcie? Dokáže byť každá verejná budova otvorená ľuďom?

Hostia:
Alexandra Kusá, riaditeľka Slovenskej národnej galérie
Maroš Greš, architekt, Sekcia súťaží MIB
Ján Mazúr, riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy

Moderuje: Martin Zaiček

7. septembra o 18:00
Prečo potrebujeme mesto, ktoré je príjemné pre deti?

▶️ Zmeškali ste diskusiu? Nevadí, pozrite si záznam TU

Deti vyrastajúce v mestách majú dnes menej možností na bezstarostné trávenie času vonku než generácia ich rodičov. Z ulíc ich vytlačili autá, ktorých počet za posledné roky rapídne stúpol. Bratislava chce byť ale mestom pre deti. Prečo by mesto navrhnuté ako príjemné a bezpečné pre deti bolo dobré pre všetkých? Ako deťom v meste urobiť dobrý program? Čo si želajú deti, keď si môžu na jeden deň vymyslieť ulicu podľa seba? MIB na desiatke základných škôl robí aktivity zamerané na zlepšovanie a kvalitu verejných priestranstiev, dopravnú výchovu aj scitlivovanie voči potrebám iných používateľov a používateliek ulice. Čo ukázala najväčšia participácia na školách, akú kedy hlavné mesto realizovalo?

Hostia:

Juraj Hurný, Riaditeľ Sekcie mestských štúdií a participácie MIB 
Petra Marko, architektka, špecialistka na verejné priestory a urbanizmus 
Miroslav Hrušovský, architekt, ateliér Pantograph, ktorý realizuje Základnú školu v Záhorskej Bystrici a materskú školu Tramín v Krasňanoch. 
Barbora Tribulová, Oddelenie galerijnej pedagogiky SNG

Moderuje: Martin Zaiček

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Start with Children: medzinárodný samit o tvorbe miest budúcnosti pre deti začína prvým sprievodným podujatím v pražskom CAMP-e

16. 4. 2024

V rámci partnerskej spolupráce medzi Bratislavou a Prahou sa 24. apríla 2024 uskutoční v pražskom CAMP-e sprievodné podujatie Urban talks pred konfere...

Start with Children: Bratislava bude v máji medzinárodným centrom diskusie o tvorbe miest budúcnosti pre deti

28. 3. 2024

Koncom mája sa Bratislava na dva dni premení na centrum medzinárodnej diskusie o tvorbe miest, ktoré sú bezpečnejšie, zelenšie a ohľaduplné voči potre...

Start with Children: ak chceme udržateľnú budúcnosť miest, plánujme s ohľadom na potreby detí 

13. 3. 2024

V máji privíta Bratislava viac ako 30 špičkových odborníkov a odborníčok na tvorbu miest ohľaduplných voči potrebám detí. S cieľom odovzdať svoje know...