Originálna Bratislavská mestská dlažba putuje do Múzea mesta Bratislavy

6. apríla 2023

Bratislavská mestská dlažba obohatí depozitár zbierkových predmetov Múzea mesta Bratislavy. Vedenie múzea vníma hodnotu dlažby v tom, že v budúcnosti dokáže byť vhodným svedectvom o súčasnom pohľade na verejný priestor.

Bratislavská mestská dlažba

Odborníci z Metropolitného inštitútu Bratislavy spolu s grafickým dizajnérom Martinom Jenčom navrhli v roku 2021 dizajn pre unikátnu Bratislavskú mestskú dlažbu. Po prvýkrát sa objavila v uliciach hlavného mesta v lete 2022, kedy sa jej prototyp použil pri obnove Mišíkovej ulice. Odvtedy sa dlažba stala súčasťou identity Bratislavy. 

Dlažba ako fenomén doby

Múzeum mesta Bratislavy (MMB) zaradilo prototyp novej Bratislavskej mestskej dlažby do svojej zbierky. Dlažba tak bude uchovaná pre ďalšie generácie a poslúži ako svedectvo či študijný materiál o súčasnej dobe, myslení aj spoločnosti.

“Veľmi si vážime, že Múzeum mesta Bratislavy zaradilo dlažbu do svojej zbierky. Je to pre nás signál, že o kvalitných prvkoch vo verejnom priestore možno uvažovať aj ako o odkaze pre budúce generácie,” povedal Roman Žitňanský, riaditeľ Sekcie verejných priestorov na Metropolitnom inštitúte Bratislavy.

Dizajn Bratislavskej mestskej dlažby tvorí šesť typov dlaždíc s rôznymi vzormi. Do zbierky múzea putuje z každého typu jedna dlaždica. Zamestnanci múzea uložia dlaždice do depozitára, kde im bude poskytnutá potrebná starostlivosť. V praxi to znamená, že sa dlažba uskladní v priestoroch s ideálnou teplotou a vlhkosťou. Navyše sa bude pravidelne kontrolovať a v prípade potreby sa vykoná reštaurátorský či konzervátorský zásah.

Kurátori múzea pri výbere zbierkových predmetov zohľadňujú aj ich vzťah voči Bratislave. Vhodným prírastkom do zbierky sú také predmety, ktoré dopĺňajú už existujúcu zbierku, alebo naopak predmety, ktoré ešte nie sú v zbierkovom fonde MMB zastúpené. Do fondu patria aj predmety, ktoré reprezentujú určitý fenomén súvisiaci s Bratislavou.

Prototyp Bratislavskej mestskej dlažby vystavený v Primaciálnom paláci FOTO Marek Velček

Kurátor považuje prototyp za jedinečný

Nadobudnutie predmetu zo súčasnosti do zbierky Múzea mesta Bratislavy je skôr neobvyklé. “Do zbierky sme v tejto chvíli zaradili prototyp Bratislavskej mestskej dlažby, ktorá by sa mala stať jedným z hlavných identifikačných znakov Bratislavy. Dlaždice, ktoré múzeum získalo, vynikajú tým, že pochádzajú z historicky prvého použitia pri obnove Mišíkovej. Múzeum má však záujem o zaradenie aj pravej Bratislavskej dlažby do svojej zbierky,” priblížil Michal Augustovič, kurátor historických a umeleckohistorických zbierok Múzea mesta Bratislavy.

Prototyp bol vyrobený jednorazovo pri príležitosti predstavenia dlažby verejnosti v Primaciálnom paláci a následne sa použil aj pri rekonštrukcii vyššie spomínaných chodníkov. Mesto aktuálne pri obnove ulíc používa pravú dlažbu od vysúťaženého dodávateľa, ktorá sa vyrába razením vo väčšom množstve. Pravá dlažba bola po prvýkrát použitá koncom roka 2022 na Mýtnej ulici.

Podľa Augustoviča hodnota prototypu spočíva v jeho jedinečnosti, pretože bol použitý iba v minimálnom množstve a v budúcnosti už používaný nebude. Zároveň dodáva, že použitie prototypu pre budúcnosť dokumentuje dobové uvažovanie o verejnom priestore, kedy bol taký veľký dopyt po použití Bratislavskej mestskej dlažby, že sa nečakalo, kým bude vyrobená pravá dlažba od vysúťaženého zhotoviteľa.

Dizajn odkazuje na tvorbu umelcov

Bratislava sa vďaka dlažbe s vlastným dizajnom pridala medzi európske metropoly ako Barcelona, Londýn či Berlín, ktoré taktiež majú vlastný dizajn dlažby pre lepšie podčiarknutie identity mesta.

Vzory Bratislavskej mestskej dlažby nadväzujú na niekdajšiu kamennú dlažbu v Bratislave. Okrem toho vznikla samostatná unikátna dlaždica s nápisom BRATISLAVA.

Dizajn mestskej dlažby odkazuje na tvorbu významných slovenských výtvarníkov Miroslava Cipára, Ľudovíta Fullu a Milana Dobeša. Grafický návrh od Martina Jenču bol podkladom k finálnemu dizajnu, ktorého pôvodcovia sú architekti Roman Žitňanský a Ján Urban pôsobiaci na Metropolitnom inštitúte Bratislavy.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Start with Children: medzinárodný samit o tvorbe miest budúcnosti pre deti začína prvým sprievodným podujatím v pražskom CAMP-e

16. 4. 2024

V rámci partnerskej spolupráce medzi Bratislavou a Prahou sa 24. apríla 2024 uskutoční v pražskom CAMP-e sprievodné podujatie Urban talks pred konfere...

Start with Children: Bratislava bude v máji medzinárodným centrom diskusie o tvorbe miest budúcnosti pre deti

28. 3. 2024

Koncom mája sa Bratislava na dva dni premení na centrum medzinárodnej diskusie o tvorbe miest, ktoré sú bezpečnejšie, zelenšie a ohľaduplné voči potre...

Start with Children: ak chceme udržateľnú budúcnosť miest, plánujme s ohľadom na potreby detí 

13. 3. 2024

V máji privíta Bratislava viac ako 30 špičkových odborníkov a odborníčok na tvorbu miest ohľaduplných voči potrebám detí. S cieľom odovzdať svoje know...