Kvalitná architektúra v kombinácii s prírodnými prvkami. V mestských lesoch sme obnovili turistický areál Malý Slavín

17. decembra 2021

Konštrukcia nenápadných tenkých, a pritom pevných stĺpov, drevené prestrešenie so spádovaním dažďovej vody a veľkorysejší priestor na sedenie. Podľa návrhu Bakyta architects sme obnovili v mestských lesoch areál Malý Slavín, ktorý sa nachádza na trase medzi Záhorskou Bystricou a Račou. Mestské lesy postupne obnovujú cesty, turistické trasy, ale aj altánky, prístrešky a ďalšie prvky, ktoré dokážu v prírode zaujať a spríjemniť čas turistom. Atraktívnym lákadlom sa nedávno stala pozorovateľňa zvierat Vydrica na žltej turistickej trase medzi Račou a Mariankou.

Obľúbená zastávka turistov, športovcov, rodičov s deťmi či seniorov, Malý Slavín, dnes ponúka oveľa lepšie možnosti pre voľnočasové aktivity. Pôvodný priestor bol v zlom technickom stave a musel sa pravidelne opravovať. Tmavé altánky a poškodené ohniská sa zmenili na presvetlené miesto s atraktívnym výhľadom na les a príjemnou atmosférou. Obnovil sa aj pamätník, studnička a športovo-rekreačné plochy, kde návštevníci zvyknú opekať či hrať futbal. Úlohou architektov bolo navrhnúť turistickú zastávku s rešpektom k okolitej prírode.

Posledné úpravy zelených plôch sa urobia hneď, ako to počasie dovolí. Momentálne je terén príliš mokrý po minulotýždňovom výdatnom snežení.

„Malý Slavín je legendárny turistický uzol v bratislavských lesoch a ja pevne verím, že táto revitalizácia sem pritiahne ešte viac návštevníkov,“ povedal primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

„Teší ma, že sa mestu darí revitalizovať objekty v Mestských lesoch Bratislava. Malý Slavín v katastri našej mestskej časti je obľúbeným miestom najmä pre starších Bystričanov, ktorí sem chodia v letných mesiacoch opekať a spoločne sa tu stretávajú. Okolo Malého Slavína chodím pravidelne behať, preto som rád, že je pekne vynovený a spríjemní Bratislavčanom pobyt v lesoparku,“ dodal starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa.

Architekti z ateliéru Bakyta architects navrhli kompaktný altánok na mieste pôvodnej konštrukcie, ktorý zachováva doterajšiu kapacitu na sedenie aj stolovanie. Lepším usporiadaním sedenia pre návštevníkov docielili, že priestor dokáže flexibilnejšie reagovať na väčšie či menšie skupinky ľudí. Vďaka konštrukcii tenkých stĺpov, ktoré nesú zavesené drevené prestrešenie, sa priestor viac presvetlil.

„Cieľom bolo spraviť taký prístrešok, ktorý nás ochráni pred dažďom, ale nebude v prírode dominantný a budeme tu vnímať hlavne to, kvôli čomu sem chodíme, a to je les,“ doplnil riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Matej Dobšovič.

Rozpracované sú aj ďalšie projekty v lesoparku. Na jar budúceho roka sa dokončí prerábka muničných skladov na Peknej ceste, kde sa obnovuje pôvodná horáreň. Zároveň sa na jar začnú prvé práce na obnove bufetu na Partizánskej lúke a tiež sa plánuje v lete revitalizácia verejných priestorov na Kamzíku.

Rekonštrukcia Malého Slavína sa začala v polovici roka 2021 a celkové náklady boli 102 971 eur s DPH. Ide o jeden z projektov programu Živé miesta, ktorého cieľom je obnova dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v Bratislave. Táto revitalizácia je navyše pozitívny príklad toho, ako dokážu spolupracovať viaceré inštitúcie, v tomto prípade MIB, hlavné mesto, mestské lesy a tiež mestská časť Záhorská Bystrica.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Bratislava hostila jedinečnú konferenciu Start with Children 

4. 6. 2024

Posledné májové dni žila Bratislava diskusiami o lepších mestách pre deti. Na dvojdňovom samite Start with Children v Starej tržnici, ktorého spoluorg...

Do konferencie Start with Children ostáva 8 dní, poznáme špičkový program dvojdňového samitu o tvorbe miest pre budúce generácie

20. 5. 2024

Už len pár dní nás delí od začiatku medzinárodného samitu Start with Children o tvorbe miest, ktoré sú bezpečnejšie, zelenšie a ohľaduplné voči potreb...

Zlepšujeme bezpečnosť detí v okolí škôl

30. 4. 2024

Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy predstavili finálne riešenia priestorov na Vazovovej a Mudroňovej. ...