Cesta do školy môže byť hrou, hovorí dizajnérka, ktorá navrhla sadu hier simulujúcu cestu mestom

18. apríla 2023

Chodiť do školy samé môže byť pre dieťa príjemný zážitok. Podporiť peší pohyb majú aj špeciálne herné prvky od slovenskej dizajnérky.

Mesto je labyrintom prirodzených nástrah, ktoré chodci a chodkyne potrebujú vedieť zdolať. Križujúce sa cesty, zaparkované autá či priechody. Všetky podobné situácie budú vždy ovplyvňovať pohyb, a to aj napriek snahe mesta o zmeny v uliciach tak, aby prinášali čo najmenšie riziká pre chodcov a chodkyne.

Pripraviť deti na pohyb mestom má pomôcť špeciálna sústava hracích prvkov, ktorú navrhla dizajnérka Zuzana Kopiláková. Takzvaný „playkit” tvorí päť rôznych hier. Dovedna simulujú cestu do školy a menia ju na hru. Deti tak hravou formou spoznávajú rôzne prekážky, ale i potešenia, s ktorými sa môžu počas cesty stretnúť. Ide napríklad o prechádzanie pomedzi autá, nerovnosti na ceste, semafor či popadané lístie na chodníku. Jedna z hier vychádza z častej situácie, že nižšie deti nevidia cez zaparkované autá. Vďaka hre si deti môžu uvedomiť, že ich vzrastom menší spolužiaci alebo ľudia na invalidnom vozíku vidia ulicu z inej výšky, a teda môžu pri prechádzaní na druhú stranu ulice potrebovať ich pomoc.

Úlohou hry je „gamifikácia” pohybu mestom a zároveň zmena návykov. Ukázať deťom, že cesta do školy dokáže byť napriek prekážkam bezpečná. Môžu sa cítiť pohodlne a zvládnuť ju,“ priblížila Zuzana Kopiláková, ktorá jednotlivé diely playkitu navrhla tak, aby boli intuitívne a zároveň umožňovali vymyslieť nové využitie a nové spôsoby hry.

Súčasťou návrhu dizajnérky je aj nový prenosný mobiliár – hravé sedenie pre dve osoby. Mobiliár je spolu s playkitom vyrobený z ľahkých dielov z preglejky a recyklovaného plastu. Všetky prvky sa tak dajú premiestňovať a rozostaviť na ľubovoľnej ploche. Vďaka tomu môžu aktivovať akýkoľvek verejný priestor a kdekoľvek prispievať k rozvoju pešieho pohybu detí.

Dizajnérka Zuzana Kopiláková s prvkami playkitu

Playkit je súčasťou série podujatí Ulica na hranie

V najbližších týždňoch sa pred desiatkou základných škôl v Bratislave postupne uskutočnia susedské festivaly Ulica na hranie. V rámci nich sa ulice pred školami uzavrú pred autami. Deti tak získajú viac priestoru na hru, šport alebo iné trávenie času. Podujatie poskytne príležitosť zapojiť sa do života miestnej komunity aj deťom z Ukrajiny, ktoré navštevujú miestnu školu. Slobodný, bezpečný pohyb vo verejnom priestore umožní všetkým deťom lepšie sa spoznať, vymeniť si názory a nadviazať nové kamarátstva.

Súčasťou podujatí je aj spomínaný playkit, ktorý zaberá priestor jedného jazdného pruhu inak rušnej cesty. Vďaka nemu podujatie aktivizuje deti a podnecuje ich túžbu pre slobodný pohyb mestom. Bratislavské deti si mohli playkit prvýkrát vyskúšať na ulici Za kasárňou, ktorá sa na ulicu na hranie zmenila v sobotu 22. apríla.

Mesto chce bezpečnejšie ulice pre deti

Playkit ako aj séria podujatí Ulice na hranie sú súčasťou aktivít celomestského projektu Mesto pre deti. Jeho cieľom je vytvoriť podmienky pre bezpečnejší, zdravší a príjemnejší život detí v meste. Okrem fyzických zmien ulíc v okolí škôl tak, aby sa minimalizovali bezpečnostné riziká pri pohybe ulicou, projekt nabáda aj k zvýšeniu podielu detí, ktoré chodia do školy pešo. Projekt MIB realizuje v spolupráci s hlavným mestom SR Bratislavou a organizáciou UNICEF.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Bratislava hostila jedinečnú konferenciu Start with Children 

4. 6. 2024

Posledné májové dni žila Bratislava diskusiami o lepších mestách pre deti. Na dvojdňovom samite Start with Children v Starej tržnici, ktorého spoluorg...

Do konferencie Start with Children ostáva 8 dní, poznáme špičkový program dvojdňového samitu o tvorbe miest pre budúce generácie

20. 5. 2024

Už len pár dní nás delí od začiatku medzinárodného samitu Start with Children o tvorbe miest, ktoré sú bezpečnejšie, zelenšie a ohľaduplné voči potreb...

Zlepšujeme bezpečnosť detí v okolí škôl

30. 4. 2024

Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy predstavili finálne riešenia priestorov na Vazovovej a Mudroňovej. ...