Ako porozumieť mestu a jeho ľuďom? Pripravujeme manuál, ako robiť participáciu

Mestské plánovanie
Starostlivé mesto
22. júna 2021

Participatívny proces môže pri nesprávnom nasmerovaní na cieľovú skupinu prehĺbiť vylúčenie a sploštenie demokratického postupu.

  • Kto presne sú cieľové skupiny projektu?
  • Koho projekt ovplyvňuje?
  • Do akej miery sa môžu oslovení vyjadriť a ovplyvniť tak projekt?

Nazeranie cez väčšie socio-ekonomické charakteristiky verejnosti nám pomôže v ďalších krokoch definovať reprezentatívne cieľové skupiny a zhrnúť ich priestorové potreby, čo sú oblasti, s ktorými v participantových procesoch pracujeme.

V spolupráci s Oddelením dátovej politiky a analýz sme preto vytvorili dátovú kapitolu Ľudia Bratislavy vytvorenú v interdisciplinárnej spolupráci. V tejto kapitole predstavuje dáta, ktorými vníma verejnosť cez optiku demografie, ekonomického príjmu, štátnej príslušnosti či podmienok prostredia, ktoré najviac definujú rozdielne potreby rozličných skupín v meste. Tieto dáta môžu byť následne využité ako podklad pri tvorbe politík, strategických dokumentov, participatívnych procesov či pre ďalší výskum.

Viac si môžete pozrieť na bratislavskom dataportáli https://opendata.bratislava.sk/page/people

Manuál „Ako porozumieť mestu a jeho ľuďom“ plánujeme zverejniť počas leta.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Architekt mestskej tržnice v Brne: Ľudia nechodia na trhy kvôli pekným stánkom

Mestské plánovanie
Revitalizácia
16.7.2021

Český architekt Michal Palaščák viedol pred šiestimi rokmi rekonštrukciu krytej mestskej tržnice v Brne, ktorá sa nachádza vedľa Zelného trhu. Jeho skúsenosť ukazuje, že len pekná a funkčná architektúra nestačí. Ľudia totiž vyhľadávajú trhy kvôli atmosfére a tá je v rukách hlavného prevádzkara trhoviska, ktorý by sa mal starať o pestrú skladbu predajcov počas celého roka. Rovnako dôležité je dostať medzi stánky kultúru.

Reportáž z Miletičky: ako ju zachovať a zlepšiť zároveň

Mestské plánovanie
Revitalizácia
13.7.2021

Vypočujte si najnovšiu epizódu MIB talk v novom formáte, kde sa zameriame na trhovisko Miletičova a zároveň priblížime situáciu bratislavských trhovísk v minulosti a súčasnosti. Zapolemizujeme si viac aj o tom, aká ich čaká budúcnosť.

Päť dôvodov, prečo mestá potrebujú trhoviská

Mestské plánovanie
Starostlivé mesto
30.6.2021

V súvislosti s pripravovanou rekonštrukciou Miletičky sa venujeme významu trhovísk v mestách. Mať v blízkosti domu trh, kde predávajú lokálni farmári, je značná výhoda. Okrem dostupnosti čerstvých potravín sú trhoviská centrami susedských vzťahov a významne podporujú lokálnu ekonomiku.