Lipový kvet má po 40 rokoch opäť pôvodný lesk

13. apríla 2023

Lipový kvet, dominanta Námestia slobody, je po štyroch dekádach čistá. Postarala sa o to technológia od spoločnosti Kärcher, ktorá čistiace práce bezodplatne zastrešila.

Pred
Po

Aktuálne sa dokončilo čistenie 12-tonového kvetu, ktorý sa nachádza uprostred fontány Družba. Nánosy nečistôt sa odstraňovali chemickými prípravkami a postupom, ktorý odporučili reštaurátori na základe odbornej analýzy. Magistrát s Generálnym investorom Bratislavy (GIB) a Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) plánujú fontánu sprístupniť verejnosti v lete. Bude to po 16 rokoch, počas ktorých bola najväčšia fontána na Slovensku vypustená.

Nápisy od vandalov aj rokmi zájdená oceľ sú už minulosťou. Dominanta Námestia slobody je po štyroch dekádach čistá. Postarala sa o to technológia od spoločnosti Kärcher, ktorá čistiace práce bezodplatne zastrešila. V priebehu minulého roka odobrali odborníci z Pamiatkového úradu vzorky z fontány a na základe analýzy odporučili chemické čistenie ako najvhodnejšiu metódu, ktorá nepoškodí umelecké dielo a vráti mu pôvodný vizuál. Kvet znečistilo v priebehu rokov aj počasie, pretože nerezový plech reagoval na slnečné žiarenie či kyslé dažde. 

„Šetrná oprava a vyčistenie Lipového kvetu bolo jednou z kľúčových priorít rekonštrukcie fontány. Veľmi dôležitá bola ekologická stránka, a prioritou tiež bolo znížiť spotrebu vody vo fontáne,” povedala architektka Natália Puschmannová z Metropolitného inštitútu Bratislavy, ktorá sa podieľa na koordinácii rekonštrukcie. 

Samotné čistenie umeleckého diela prebiehalo počas niekoľkých týždňov. Aktuálne sa ešte finalizujú stavebné práce v spodnej časti kvetu.

Dominanta Námestia slobody je po štyroch dekádach čistá. Postarala sa o to technológia od spoločnosti Kärcher, ktorá čistiace práce bezodplatne zastrešila. FOTO: Marek Velček

Fontána bude ekologickejšia a prístupnejšia

Fontána Družba bola pred rekonštrukciou v havarijnom stave, nefungovali čerpadlá, elektroinštalácia aj hydroizolácia bazénov boli poškodené. Vo vnútri diela sa odstránili nevhodne doplnené konštrukcie z uhlíkovej ocele a nahradili ich nerezové. 

Novo zrekonštruovanú fontánu začnú poháňať moderné technológie, fontána tak bude neporovnateľne ekonomicky aj ekologicky šetrnejšia. V minulosti vo fontáne cirkulovalo až 2 000 kubických metrov vody, po novom to bude len 71 kubíkov. 

V priebehu minulého leta sa upravili bazény fontány, nanovo sa vybudovala betónová konštrukcia, šachty, žľaby aj hydroizolácia. V rámci obnovy sa odstránil obvodový múr bazénov, čím bude fontána po ukončení rekonštrukcie prístupnejšia ľuďom, a počas horúcich letných dní do nej budú môcť vojsť a ochladiť sa.

Kvet symbolizuje priateľstvo a mier

Fontána Družba má tvar rozvíjajúceho sa lipového kvetu, ktorý symbolizuje priateľstvo a mier medzi národmi. Dielo vznikalo v rokoch 1979 až 1980.  Zaujímavosťou je, že pri realizácii fontány sa v laboratóriách Stavebnej fakulty vtedy Slovenskej vysokej školy technickej experimentovalo s technológiou formovania nerezového plechu výbuchom. Nakoniec sa však umelecké dielo muselo spracovať bežnou mechanickou metódou. 

Za celým návrhom Námestia slobody, vtedy Gottwaldovho námestia, stojí autorský kolektív zložený zo sochárov Juraja Hovorku, Karola Lacka, Tibora Bártfaya a architektov Virgila Droppu a Juraja Hlavicu.

Námestie slobody vzniklo v druhej polovici 20. storočia, jeho súčasťou bolo do rok 1992 aj súsošie s komunistickým prezidentom Gottwaldom. Námestie sa premenovalo na Námestie slobody po roku 1989 a slúžilo na príležitostné koncerty, spoločenské akcie či demonštrácie. Táto funkcia sa má na námestie vrátiť. V priebehu leta sa zväčšila plocha určená pre zhromažďovanie v časti námestia pri Úrade vlády.

Historická fotografia, FOTO: Juraj Gavula

Architekti zachovali pôvodný charakter námestia

Rekonštrukcia Námestia slobody patrí medzi najväčšie obnovy verejného priestoru v Bratislave. Aktuálnu podobu určila architektonická súťaž z roku 2017, ktorú vyhrali architekti z ateliérov 2021 a LABAK. „Zvolili sme citlivú rekonštrukciu, ktorá rešpektuje pôvodný charakter námestia. Tešíme sa, že najdôležitejšia etapa revitalizácie sa blíži do finále,“ povedal architekt Peter Lényi z ateliéru 2021.

V priebehu posledných mesiacov práce na námestí výrazne pokročili. Koncom januára sa odlievalo vonkajšie terazzo po obvode bazénov, ktoré vzniklo recykláciou pôvodnej žulovej dlažby a čadičových obkladov. Vďaka tomuto kroku mesto ušetrilo až 500 ton materiálu, ktorý by inak skončil na skládke a musel byť nahradený novým. Finálnu podobu dodá terazzu až prebrúsenie celej plochy po obvode fontány. Obyvatelia sa tak môžu tešiť na atraktívny povrch, ktorý je nielen ekologický, ale tiež odkazuje na históriu najväčšieho námestia v hlavnom meste.

Rekonštrukcia fontány Družba a jej okolia patrí medzi projekty v rámci programu Živé miesta, ktorého cieľom je revitalizovať dlhodobo zanedbané verejné priestory v Bratislave. Program zastrešuje Metropolitný inštitút Bratislavy.

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Prichádza TU-BA. Priestor pre nás a naše mesto 

17. 1. 2025

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) prináša otvorenú platformu, ktorá vytvorí priestor pre dialóg o rozvoji a vízii Bratislavy. Na jeseň 2025 otvo...

Pozvánka na verejné prerokovanie zmien a doplnkov územného plánu

15. 1. 2025

V rámci verejného prerokovania návrhu Zmien a doplnkov ZaD 11, ZaD12, ZaD 13 Územného plánu hlavného mesta SR Bratislava sa uskutoční Konzultačný stán...

Päť rokov participácie v číslach

17. 12. 2024

Sekcia participácie a mestských štúdií Metropolitného inštitútu Bratislavy funguje už viac ako päť rokov a do svojich projektov zapojila viac než 100 ...