Bratislava má manuál pre pitné fontány, majú minimalistický dizajn a dostanú sa k nim aj ľudia na vozíku

19. júla 2022

Počas horúcich letných dní ľudia oceňujú prítomnosť pitných fontán v uliciach mesta. Dokážu nielen redukovať plastový odpad, ale aj šetriť obyvateľom peniaze vďaka bezplatnému prístupu ku kvalitnej pitnej vode.

Zdroj: Marek Velček

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) ešte vlani pripravil manuál, ktorý navrhuje, kde mali byť umiestňované pitné fontány v hlavnom meste a ako by mali vyzerať. Cieľom je, aby fontány netvorili vo verejnom priestore vizuálny smog či pohybové bariéry.

„Je dôležité, aby aj taký detail ako sú pitné fontány, rozumne zapadol do okolitého prostredia a nepôsobil dominantne či rušivo, ale naopak, stal sa prirodzenou a celistvou súčasťou bratislavského verejného priestoru,“ vysvetlil Roman Žitňanský, riaditeľ sekcie verejných priestorov z MIB.  

Manuál rieši umiestňovanie, reklamu aj farbu

Dokument s názvom Princípy a štandardy Pitných fontán odporúča, aby vzdialenosť medzi pitnou fontánou a inými prvkami vo verejnom priestore bol po bokoch aspoň 1,5 metra. Zároveň by fontána nemala byť v tesnej blízkosti odpadkového koša. Prístup k pitným fontánam má byť bezbariérový, aby sa k nim dostali aj ľudia na vozíku. 

Nové pravidlá sa dotýkajú aj umiestňovania reklamy na pitné fontány. Dizajn fontán nesmie zahŕňať ozdoby a nesmie byť využívaný ako reklamná plocha. Je možné zakomponovať logo zriaďovateľa, sponzora, či QR kód s informáciami, avšak tieto prvky musia byť súčasťou celkového dizajnu pitnej fontány. 

V priestoroch s unikátnym charakterom, ako sú rôzne pamiatky, je možné pristúpiť k alternatívnemu autorskému stvárneniu fontány s pridanou umeleckou hodnotou. Prijateľné je tiež osadenie na fasádach budov, avšak treba splniť určité pravidlá.  

Vhodným materiálom pre pitné fontány je odolný materiál s trvácnou povrchovou úpravou, ktorý sa ľahko čistí od nečistôt, neželaných plagátov, nálepiek a prejavov vandalizmu. Medzi preferované materiály patrí kov, špecifická oceľ s antikoróznou úpravou, prípadne liatinové zhotovenie. Fontány zhotovené z plastu sú úplne nevhodné ako do mestského tak aj prírodného prostredia.  

Farebnosť pitných fontán by mala byť v súlade s ostatnými prvkami mobiliáru vo svojom okolí, čím by mala prispievať k celistvosti verejného priestoru. Vhodné farebné odtiene pitných fontán sú antracitová a nerez v závislosti od mestskej zóny, v ktorej sa fontánka umiestňuje.  

Pravidlá sú záväzné pre mesto a mestské organizácie

Princípmi a štandardmi pitných fontán sa riadia všetky mestské organizácie, ako sú Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), Generálny investor Bratislavy (GIB), Metro Bratislava, Mariannum či STARZ, ktoré majú vo svojich kompetenciách aj osádzanie pitných fontán. 

„Najnovšie v meste pribudlo sedem fontán, ktoré zodpovedajú pravidlám manuálu. Tri fontány nájdete v Sade Janka Kráľa, ďalej v Medickej záhrade, na Železnej studničke, na Karadžičovej ulici a zatiaľ posledná pribudla na na Adámiho ulici v Devínskej Novej Vsi. Bratislavská vodárenská spoločnosť bude v spolupráci s hlavným mestom aj naďalej rozširovať sieť svojich pitných fontán,“ povedal Peter Podstupka, hovorca BVS. 

Pitné fontány sú tiež súčasťou viacerých projektov v Programe obnovy verejných priestorov Živé miesta, kde je ich dizajn a umiestnenie riešené s architektmi návrhu projektu a rovnako sa riadia manuálom. Naposledy pitná fontána pribudla v novootvorenom parku v Karlovej Vsi. Hlavné mesto má momentálne vo svojej správe 14 pitných fontán, údržbu a prevádzku zabezpečuje Generálny investor Bratislavy. Tri pitné fontány sú dlhodobo nefunkčná a plnia len okrasnú funkciu (Pálffyovská na Panskej ulici, Putto s rybou na Bielej ulici a Palugyayova na zelenej ulici).                

Princípy a štandardy pitných fontán sú záväzné pre mesto a mestské organizácie. Pre mestské časti či súkromný sektor má manuál odporúčací charakter.

Funkčné mestské pitné fontány v centre mesta sa neplánujú na základe tohto manuálu plošne meniť. Usmernenia sa prioritne týkajú osádzania nových pitných fontán, ktoré budú v meste pribúdať.  

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Budúcnosť Bratislavy sa deje už dnes 

19. 11. 2024

Bratislava, mesto na rieke, obklopené Karpatami, v sebe skrýva veľký potenciál. Nad budúcnosťou kvalitného hlavného mesta sa však zamýšľame už dn...

Ulice na hranie zlepšujú susedské vzťahy aj bezpečnosť 

18. 10. 2024

Slnečná jesenná sobota. Ulica, kde bežne chodia autá, je dnes plná ľudí, detského smiechu a hier. Na jednom konci deti hrajú futbal a na druhom prebie...

Dopravné stavby tvoria aj verejný priestor  

12. 9. 2024

Moderné električkové trate nie sú len výsledkom kvalitných technických riešení. Pri ich budovaní si musíme klásť aj otázky ohľadom funkčnosti a dizajn...