Začína sa rekonštrukcia najväčšej fontány v Bratislave

16. novembra 2021

Fontána Družba na Námestí slobody prejde po 40 rokoch prvou väčšou rekonštrukciou, vďaka ktorej sa viac sprístupní ľuďom. Dominanta námestia je od roku 2007 nefunkčná. Paralelne s opravou najväčšej fontány v hlavnom meste bude od budúceho roka prebiehať komplexná revitalizácia celého Námestia slobody.

Hlavné mesto spolu s  Generálnym investorom Bratislavy (GIB) odovzdali fontánu Družba stavebníkovi FERRMONT a.s., čím sa začala oprava najväčšej fontány v Bratislave. Fontána má priemer 45 metrov, centrálna plastika váži 12 ton, je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a v minulosti bolo v bazénoch až 2-tisíc metrov kubických vody. 

„Som rád, že vraciame život ďalšej ikonickej stavbe v našom meste. Dlhoočakávaná komplexná revitalizácia Námestia slobody štartuje práve opravou fontány, ktorá patrí medzi najväčšie na celom Slovensku. V prvej polovici budúceho roka sa začnú práce aj na samotnom námestí. Družba má tvar rozvíjajúceho sa lipového kvetu, ktorý symbolizuje priateľstvo a mier medzi národmi. Toto posolstvo je aj v týchto dňoch viac než aktuálne,“ povedal Matúš Vallo, primátor Bratislavy. 

Fontána Družba sa nachádza v balíku projektov v rámci programu Živé miesta, ktorého cieľom je revitalizovať dlhodobo zanedbané verejné priestory v Bratislave, projekty zastrešuje Metropolitný inštitút Bratislavy.

Narušená statika 12-tonového kvetu

Fontánu ohradia v priebehu najbližších dní a jej oprava potrvá minimálne rok. Fontánu vypustili ešte v roku 2007  kvôli zlému technickému stavu. Družba je v havarijnom stave, nefungujú čerpadlá, elektroinštalácia a poškodená je aj hydroizolácia bazénov. Taktiež je narušená statika 12-tonového kvetu. Väčšina technického zázemia fontány sa nachádza v podzemnej strojovni, ktorá je situovaná priamo pod fontánou. Po dokončení opravy sa majú jednotlivé bazény fontány viac sprístupniť ľuďom, aby sa v nich dalo osviežiť počas letných horúčav. Fontána tiež bude menej náročná na spotrebu vody. Okrem samotnej fontány sa bude upravovať aj priľahlé okolie, kde je dnes popraskaná žulová dlažba.

„Súčasťou prípravy rekonštrukcie fontány bola aj komunikácia s dedičmi autorských práv k dielu. Tí rekonštrukciu vítajú a zdieľame spoločný názor, aby sa fontána opäť opravila a slúžila ľuďom,” priblížila Natália Puschmannová z Metropolitného inštitútu Bratislavy, ktorá sa podieľa na koordinácii rekonštrukcie. 

V druhej fáze sa začne postupne revitalizovať aj samotné Námestie slobody, ktoré takisto nebolo významnejšie rekonštruované od svojho vzniku v druhej polovici 20. storočia. V roku 2018 bolo na námestí urobených niekoľko rýchlych zásahov –  poškodené schodisko vedúce k niekdajšej soche Gottwalda bolo vymenené za trávnik, časť trávnatých plôch dostala závlahu a na námestí vzniklo menšie športové ihrisko.

Do fontány da bude dať vstúpiť

Architektonická súťaž na celé Námestie slobody, ktorú zastrešovala kancelária hlavnej architektky, prebehla ešte v roku 2017 a zo 14 ateliérov priniesli najlepšie riešenie architekti z ateliérov 2021 a LABAK, ktorí sa špecializujú na zadania verejných investorov vo verejnom priestore.

„Náš návrh revitalizácie Námestia slobody rešpektuje jeho pôvodný charakter, do ktorého prináša jemné zmeny. Priestor bude viac prispôsobený verejným podujatiam, ktoré sa tu historicky dejú. Fontána bude upravená tak, že návštevníci budú do nej môcť vstúpiť, aby sa schladili počas letných dní. Na námestí navrhujeme výsadbu nových stromov, sprístupnenie časti vyvýšených záhonov a tiež detské ihrisko. Plánuje sa nový mobiliár, pričom smetné koše a lampy verejného osvetlenia majú citlivo nadviazať na pôvodný kvalitný dizajn. Pri lavičkách sa uvažuje s replikami pôvodného dizajnu s kvalitnejšou povrchovou úpravou,“ priblížil jeden z autorov návrhu Peter Lényi z ateliéru 2021. 

Fontána Družba bola postavená v rokoch 1979 až 1980. Autormi umeleckého stvárnenia fontány sú Juraj Hovorka a Karol Lacko. Autormi architektonického riešenia sú Virgila Droppa a Juraj Hlavica.

Počas socializmu sa Námestie slobody volalo Gottwaldovo námestie na počesť prvého česko-slovenského komunistického prezidenta Klementa Gottwalda ktorý mal pomník so svojou družinou v jednom z rohov námestia. Súsošie odstránili v rokoch 1992 až 1994. Námestie sa premenovalo na Námestie slobody po roku 1989 a slúži na príležitostné koncerty, spoločenské akcie či demonštrácie.   

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Budúcnosť Bratislavy sa deje už dnes 

19. 11. 2024

Bratislava, mesto na rieke, obklopené Karpatami, v sebe skrýva veľký potenciál. Nad budúcnosťou kvalitného hlavného mesta sa však zamýšľame už dn...

Ulice na hranie zlepšujú susedské vzťahy aj bezpečnosť 

18. 10. 2024

Slnečná jesenná sobota. Ulica, kde bežne chodia autá, je dnes plná ľudí, detského smiechu a hier. Na jednom konci deti hrajú futbal a na druhom prebie...

Dopravné stavby tvoria aj verejný priestor  

12. 9. 2024

Moderné električkové trate nie sú len výsledkom kvalitných technických riešení. Pri ich budovaní si musíme klásť aj otázky ohľadom funkčnosti a dizajn...