Prichádza TU-BA. Priestor pre nás a naše mesto 

17. januára 2025

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) prináša otvorenú platformu, ktorá vytvorí priestor pre dialóg o rozvoji a vízii Bratislavy. Na jeseň 2025 otvorí priestor v centre mesta pod názvom TU-BA (Tu v Bratislave) na rohu Štúrovej a Medenej ulice. TU-BA bude miestom výstav, prednášok, diskusií, ale najmä participatívnych stretnutí na mestské témy. MIB prináša tento projekt v období, keď začína proces tvorby nového územného plánu a jeho participácia bude veľmi dôležitou súčasťou. V súčasnosti boli podpísané všetky potrebné zmluvy, ktoré zabezpečia priestor, financovanie aj realizáciu priestoru. Kľúčovým odborným partnerom TU-BA je Inštitút Slovenskej komory architektov. O pripravovanom programe bude MIB včas informovať.

Špecializované priestory pre architektúru nájdeme aj v iných európskych mestách, ich program zvýšil záujem ľudí o mestské témy a zapojil ich viac do mestského plánovania. Príkladom je pražský CAMP, ktorý je súčasťou Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Na rozdiel od CAMP však TU-BA nebude financovaná z verejných zdrojov, ale z partnerských príspevkov firiem, organizácií a jednotlivcov.

V TU-BA budú vítaní všetci, čo sa podieľajú a zaujímajú o mesto, jeho plánovanie a tvorbu. Svoje miesto v nej nájdu výstavy, prednášky, workshopy, školenia či prezentácie z oblasti architektúry, územného plánovania, urbanizmu aj klimatickej zmeny. MIB plánuje bohatý program, ktorého dramaturgia bude výhradne v jeho kuratele.

Podľa riaditeľky inštitútu Petry Marko tvorba mesta nie je len priestorová disciplína, je to aj o vytváraní vzťahu ľudí k miestu. “Naším zámerom je vytvoriť živé miesto, ktoré svojou náplňou zveľadí aj bezprostredné okolie. Kde budú zástupcovia samospráv, súkromného a tretieho sektoru, odborná a široká verejnosť diskutovať o tom, aké mesto chceme.”  

TU-BA je určená pre ľudí, chce k nim byť blízko, aj preto bude sídliť  v centre mesta na rohu Štúrovej a Medenej ulice. Zároveň bude plne inkluzívna, ľahko dostupná aj pre seniorov, mládež a deti.

Interiér priestoru navrhlo architektonické duo Kristína Tomanová a Táňa Kuva zo štúdia diagram. “Zadanie nás, samozrejme, navádzalo vytvoriť priestor pre architektov, ale na prvom mieste je pre nás návštevník. Preto sme sa snažili, aby priestor pôsobil  veľmi prehľadne, transparentne a voľne, aby sa tam čo najväčší počet ľudí cítil dobre,” zdôrazňuje Kristína Tomanová.

Metropolitný inštitút sa teší z podpory Inštitútu Slovenskej komory architektov, ktorý je hlavným odborným partnerom TU-BA.  Riaditeľka úradu SKA Oľga Miháliková verí, “že by TU-BA mohla byť priestorom, ktorý umožní zrozumiteľne sa rozprávať o architektúre, jej význame, dopade na každodenný život. Architektúra, tvorba miest a krajiny, nie sú umením pre umenie. Som presvedčená, že verejnosť, ktorá bude rozumieť hodnotám a kvalite architektúry, bude schopná si ju vážiť, starať sa o ňu a zachovať ju aj pre ďalšie generácie. To všetko budeme v TU-BA hľadať aj podporovať.” 

TU-BA bude financovaná výlučne z externých zdrojov.  MIB kladie dôraz na úplnú transparentnosť spolupráce. Partnerom, ktorí  TU-BA finančne podporili,  nevzniká žiadny nárok na zásahy do programu.  “Sme radi, že máme takú veľkú podporu od odbornej verejnosti, ktorá vidí zmysel v existencii centra pre architektúru a plánovanie. Potvrdzuje to aj dopyt po tejto spoločnej platforme, ktorá Bratislave chýbala,” hovorí Petra Marko a dopĺňa: “Bratislavu čakajú najbližšie roky výzvy, ako sú tvorba nového územného plánu alebo odkrývanie potenciálu brownfieldov pre moderné a dostupné bývanie a public-private-partnership (PPP) projekty. V tomto komplexnom procese je nevyhnutný priestor pre otvorený dialóg medzi všetkými aktérmi, ktorí mesto tvoria.”

Jednou z najdôležitejších tém, na ktorej sa Bratislavčania budú musieť dohodnúť, je nový metropolitný územný plán.  

“Územný plán by mal byť spoločenskou dohodou o ochrane a rozvoji územia. Pri hľadaní tejto spoločenskej dohody by nám TU-BA mohla výrazne pomôcť,” vysvetľuje hlavný architekt mesta Juraj Šujan.

Dopĺňa ho námestníčka primátora Bratislavy Lenka Plavuchová Antalová: “Bude to veľmi dôležitá neutrálna pôda, kde sa môžu stretávať architekti, odborníci a developeri so zástupcami mesta či občanmi a viesť konkrétne diskusie o abstraktných témach súvisiace s rozvojom mesta, územným plánovaním, bývaním či verejným priestorom.”

Manifesto TU-BA

Tu je priestor pre naše mesto.

Tu ho spoznávame, kritizujeme, rozprávame sa  o ňom, o jeho budúcnosti.

Odborne aj verejne. Spoločne a otvorene.

Obyvatelia, architekti, verejná správa,  developeri či návštevníci.

My všetci.

TU-BA je miesto pre nás a naše mesto.

TU-BA vzniká aj vďaka finančnej podpore sponzorov a partnerov:

Patróni: JTRE, Lucron, Nadácia Penta

Podporovatelia: Alto real estate, Corwin, Cresco, Immocap, ITB Development, Vi Group, YIT

Priatelia:  Compass architekti, Chybik + Kristof, EY, Milk, Sadovsky architects, Studio 21, ZSE

Hlavný odborný garant: ISKA

Programoví partneri: Archtung, CAMP, Čierne diery, Cyklokoalícia, FAD STU, Inštitút aplikovanej ekológie, Inštitút pre pasívne domy, Klimatická koalícia, Klíma ťa potrebuje, Punkt, Slovak Green Building Council, Singularch, Smart Cities Club, VŠVU, Znepokojené matky

Ďalšie aktuality

Zobraziť viac aktualít

Pozvánka na verejné prerokovanie zmien a doplnkov územného plánu

15. 1. 2025

V rámci verejného prerokovania návrhu Zmien a doplnkov ZaD 11, ZaD12, ZaD 13 Územného plánu hlavného mesta SR Bratislava sa uskutoční Konzultačný stán...

Päť rokov participácie v číslach

17. 12. 2024

Sekcia participácie a mestských štúdií Metropolitného inštitútu Bratislavy funguje už viac ako päť rokov a do svojich projektov zapojila viac než 100 ...

Riazanská ulica bude čoskoro bezpečnejšia

13. 12. 2024

V súčasnosti až 58 % z opýtaných rodičov považuje okolie ZŠ a MŠ Riazanská za nebezpečné. Spomedzi tých, čo chodia pešo, je to až 75 % – hovoria dáta ...